Tag Archives: Стево Пендаровски

Започна официјалната посета на претседателот Пендаровски на Република Србија

  Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Палата Србија во Белград, беше примен со највисоки државни и воени почести од претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, со што ја започна официјалната посета на Република Србија. Двајцата претседатели остварија тет-а-тет средба, на која ги потврдија пријателските односи и меѓусебно разбирање меѓу Република Македонија и Република Србија и ја потенцираа ...

Read More »

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски билатерална средба со министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на Парискиот мировен форум оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров. На средбата со рускиот министер за надворешни работи, Лавров, претседателот Пендаровски, разговара за продлабочена соработка со Руската Федерација на теми од заеднички интерес. Претседателот Пендаровски ја поздрави претстојната Седница на Мешовитата владина комисија за трговско-економска соработка ...

Read More »

Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај му го подари „Клучот“ на Тирана на македонскиот претседател, Стево Пендаровски

Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај му го подари „Клучот“ на главниот албански град на македонскиот претседател, Стево Пендаровски. Оваа вест самиот Велиај ја објави на социјалната мрежа Фејсбук при што објави и фотографии од доделувањето на клучот. Тој на неговиот статус напиша дека е среќен што го пречекал Пендаровски. Многу сум среќен што го пречекав во општината, во нашиот заеднички ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски оствари средба со Претседателот на Собранието на Република Албанија, Грамоз Ручи

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Собранието на Република Албанија, Грамоз Ручи, во рамки на официјалната посета на Република Албанија. На средбата беа разменети мислења за севкупните односи меѓу Македонија и Албанија при што, беше изразено задоволство од позитивните случувања во однос на конструктивната соработка, демонстрираната посветеност за зајакнување и продлабочување на билатералните и добрососедските ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски освари средба со Претседателот на Република Албанија, Илир Мета

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана, претседателот Пендаровски беше примен со највисоки државни и воени почести од претседателот на Република Албанија, Илир Мета. Двајцата претседатели одржаа тет-а-тет средба и пленарна средба со официјалните делегации, по што се одржа заедничка прес-конференција на претседателите. Во продолжение е интегралната изјава на претседателот Пендаровски ...

Read More »

Пендаровски во официјална посета на Албанија

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, утре – 26 октомври 2019 година, ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана тој ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од Претседателот на Република Албанија, Илир Мета, а ќе оствари средби со премиерот на Република Албанија, Еди Рама и со претседателот на Собранието на Република Албанија, Грамоз Ручи. ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“, претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, кој престојува во официјална дводневна посета на нашата земја. Посетата на црногорскиот претседател е воедно и прва официјална посета на странски претседател на Македонија во мандатот на претседателот Пендаровски. Во фокусот на ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка до граѓаните по повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија

Во 1991-та, во неизвесно време, ние, граѓаните, се обединивме околу идејата за своја, независна држава. Тогаш, големиот предизвик, наместо причина за поделби, стана повод за обединување, сите се собравме околу идејата за независна и суверена Македонија. Низ годините имавме и подеми и падови, и грешки и успеси, но, заедно, ги надминавме сите искушенија. Во 1991-та одбравме независност, во 2001-та меѓуетнички ...

Read More »

Македонија: Стево Пендаровски е нов претседател на државата

ДИК на денешната прес-конференција го објави мнозинството неофицијални резултати, од кои се заклучува дека Стево Пендаровски е нов претседател на Република Македонија. Кандидатот Горадана Силјановска – Давкова доби 375 434 гласа, додека пак Стево Пендаровски добил 434 096 гласа или 51.83 % проценти од избирачите кои гласале. Можам да заклучам дека денениот изборен ден е во фер и коректна атмосфера. ...

Read More »