Tag Archives: Тирана

Се зголемува бројот 30 жртви во катастрофалниот земјотрес во Албанија

  Се зголемува бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес во Албанија. Најновата бројка е 30 мртви. Најкритичната точка е во Драч, поточно куќата која се урна врз главите на деветчлено семејство, меѓу нив и две двегодишни близначиња. Неуморно работат македонските заедно со италијанските пожарникари, во обид да ги извадат телата на преостанатите седум затрупани. Двајца од ова семејство беа извлечени ...

Read More »

Нов земјотрес во Албанија, 5,4 степени

Пред дваесетина минути регионот кај Драч го погоди уште еден, релативно силен земјотрес, од 5,4 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил на 24 километри северно од градот Драч, на 42 километри северозападно од Тирана, во Јадранско Море на длабочина од 10 километри. Пет минути по него, регионот 20 километри западно од Леже, 64 километри северозападно од Тирана, беше ...

Read More »

Македонија: Град Скопје одвои три милиони денари помош за настраданите во земјотресот во Албанија

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе Одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Албанија. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во износ од 3 милиони денари. „Во рамките на нашите технички можности уште во текот на вчерашниот ден Град Скопје упати две екипи кои се во ...

Read More »

Албанската влада прогласи вонредна состојба во Драч и Тирана

Албанската влада денеска прогласи вонредна состојба во областите на Драч и Тирана, реони кои се најпогодени од разорниот земјотрес што ја погоди земјата во вторникот, при што, според најновите податоци, загинаа 28 лица, повеќе од 40 се извлечени од урнатините, а над 750 се повредени. Премиерот Еди Рама рече дека вонредната состојба е прогласена врз основа на уставот и законите ...

Read More »

Тамара Тодевска освари средба со градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај

Познатата македонска пејачка Тамара Тодевска која ја претставуваше Македонија во Евровизија 2019 година со песната „Горда“ ќе биде дел од нај познатиот фестивал во албанија „Магична песна“, Тамара ќе се натпреварува со песната „Монструм“ составена од Дарко Димитров. “Горди на нашите соседи. Бев многу задоволен што ги примив Тамара Тодевска и Дарко Димитров, пријатели од Македонија! Нашите најблиски соседи се ...

Read More »

Во Албанија силно невреме (ВИДЕО)

  Силно невреме проследено со обилен дожд, силен ветер и грмежи синоќа ја зафати Тирана и повеќе градови во централниот и северниот дел на Албанија. Врнежите биле проследени со молњи и силни ветрови. Според мерењата на ВМС, за 10 минути имало 290 молњи. Според оваа Служба, ситуацијата ќе биде ваква најмалку до денеска попладне. ВМС соопшти дека повеќе врнежи од ...

Read More »

Албанија: 50 лица уапсени за измама со ДДВ, зад решетки и познати бизнисмени

Бран на апсења се случија доцна синоќа во Тирана, меѓу нив има и бизнисмени, под обвинение за измама со ДДВ. Полициската операција и на Обвинителството е во тек и се вели дека 50 лица се осомничени дека биле вклучени во шемата за измама со ДДВ. Обвинителството на Тирана во соработка со даночните инспектори ја спровеле акцијата, додека обвинителите Елизабета Имерај ...

Read More »

Директорот за Балканот на Стејт департментот во Тирана

Директорот за Централна и Јужна Европа во Стејт департментот Дејвид Костеланчик денеска ќе престојува во Тирана. Високиот американски функционер, првата средба ќе ја има со спикерот на парламентот Грамоз Ручи, потоа, со лидерот на опозициската Демократска партија Љуљзим Баша, со шефицата на опозициското Социјалистичко движење за интеграција Моника Круемади, а доцна попладне со премиерот Еди Рама. Засега нема информации дали ...

Read More »

Македонија со свој штанд во Меѓународниот саем Клик Експо Груп во Тирана 

Македонија со свој штанд во Меѓународниот саем Клик Експо Груп што ќе се одржи во Тирана од 23 до 26 ноември 2109 година и ова година македонските компании ќе бидат присутни на Меѓународниот саем Клик Експо Груп. Република Македонија и ова година ќе има свој штанд со излагачи. Меѓународниот саем се организира 25 години, овој саем е призната од страна на македонската ...

Read More »

Прва зелена автобуска постојка во Тирана (ВИДЕО)

“Но, ние не сме како Холандија “- е најчестиот изговор и не прифаќање ленти за велосипеди, зелени автобуски постојки или која било друга урбана иновација, тие само не штитат од топлината на овие денови, но помагаат и во чистотата на Тирана! – напиша на својот Фејсбук профил  градоначалникот на Тирана Ерион Велиај.

Read More »