Tag Archives: Тирана

Данчо Марковски нов македонски амбасадор во Албанија

Данчо Марковски e новоименуваниот веде амбасадор на Република Македонија во Тирана, Република Албанија -иформацијата за Македoнски весник “Илинден” ја потврдуват дипломатски извори од министерството за надворешни работи на Македoнија.

Read More »

Министерот за Внатрешни работи на Република Македонија Спасовски во Тирана потпиша заеднички акциски план за борба против тероризам во Западен Балкан

  Изминативе неколку години главен безбедносен предизвик за сите нас беше, но и се уште е,  движењето на мигрантите и бегалците кои транзитираат во помал или поголем интензитет низ териториите на нашите држави, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во своето денешно обраќање на Форумот на министрите за внатрешни работи и за правда, ЕУ- Западен Балкан, што се одржува ...

Read More »

Министерот за внатрешни работи на Република Македонија Оливер Спасовски учествува на Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан во Тирана

  Министерот за внатрешни работи на Република Македонија Оливер Спасовски, денска  учествува на Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан што се одржува во Тирана, Република Албанија. Министерот Спасовски имаше обраќање во првата пленарна сесија ,,Соработката во областа на миграција и управувањето со границите“ и во втората пленарна сесија, на тема поврзана со предизвиците кои што произлегуваат ...

Read More »

Министерката за правда на Македонија Рената Дескоска на Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан во Тирана 

Mинистерката за правда на Република Македонија Рената Дескоска од 04-05.10.2018 година учествува на Министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан, кој се одржува во Тирана, Република Албанија, под покровителство на Австриското претседателство со Европската Унија. Првата сесија учествуваше министерката  Дескоска “Јакнење на владеењето на правото – унапредување на стандардите во судството”. Во фокусот на оваа сесија беа ...

Read More »

Земјотрес во Албанија почувствуван и Македонија

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтер регистриран е пополденво во 17:10 часот во Албанија, потресот бил на длабочина од два километра, а епицентарот е на шест километри од градот Елбасан. Потресот е почувствуван во Тирана, Прењас, Либраж и други делови на централна Албанија. Освен вознемиреност кај граѓаните нема информации за материјална штета. Претходните четири земјотреси се со јачина ...

Read More »

Поради закани 45 новинари се подготвуваат да ја напуштат Албанија

Првиот човек на новинарската асоциација, Александар Чипа, вели дека во периодот 2017/2018 година се зголемува бројот на новинари кои побарале азил во земјите на ЕУ и САД, поради опасностите во работата, а многу други бараат државјанство во други земји. Дванаесет новинари побараа азил во земјите на ЕУ и САД поради опасности во работата, додека 34 други  побараа државјанство на друга ...

Read More »

Опозиција во албанија ја бојкотира Парламентот

Опозиција во албанија ја бојкотира денешната седница на Парламентот, која е прва по летните одмори. Дел од раководството и пратениците отпатуваа за северниот град Скадар, каде во последните три месеци забележан е рапиден раст на криминалните дела, меѓу кои и шест, како што ги нарекуваат, „мафијашки убиства“. Одлука за ова е донесена на средбата што лидерот на демократите Љуљзим Баша, попладнево ...

Read More »

Албанија: Демократска партија нема договор со власта за локалните избори

Лидерот на најголемата опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша ја отфрли можноста за постигнување договор со владејачките социјалисти и формирање заедничка власт. „Не сакам никаква заедничка власт со Еди Рама, ни најмалку со него,без решение на политичката катастрофа во која се наоѓа земјата“,рече Баша. Тој порача дека не е тајна оти обединетата опозиција на локалните избори ќе настапи со заеднички кандидатски ...

Read More »

Круемади: На чело на албанската Влада стои криминалец

Лидерката на опозициското Движење за социјалистичка интеграција, Моника Круемади изјави дека криминалците не се плашат од државата, зашто „таа е во нивни раце“. На средба на Извршниот комитет на партијата,која е трета по големина во Албанија, Круемати, упати до сега најтешко обвинување на адреса на актуелниот премиер Еди Рама, нарекувајќи го „ главен криминалец кој е на чело на Владата“. ...

Read More »

Македoнскиот весник “Илинден” достапен во Националните библиотека на Македонија и Албанија

Првиот број на Македoнскиот весник “Илинден” излезе на печат во март 2011 година во Тирана. Весникот се дистрибуира во областите во Албанија, населени со етнички Македонци: Голо Брдо, Гора, Мала Преспа и Врбник, како и во поголемите градови во кои живее македонско население како Тирана, Драч, Елбасан, Поградец, Корча, Билишта, Кукс.  Македонски весник „Илинден“-Тирана e глас за животот, културните и ...

Read More »