Tag Archives: Тирана

Руската амбасада во Тирана демантира дека имало закани од есктремисти

Руската амбасада во Тирана ја деманираше информацијата емитувана на дел од албанските медиуми, во која тие тврдат дека амбасадорот Александар Капрушин имал закани по живот од радикални екстремистички групи од Македонија и од Косово. Во соопштението, амбасадата искажува изненадување од пласирањето вакви неточни информации. ­ Руската амбасада искажува големо изненадување и зачуденост во врска со веста објавена на телевизијата Визион ...

Read More »

Илир Мета избран за нов претседател на Албанијa

Албанскиот парламент, без присуство на опозицијата за нов шеф на државата го избра Илир Мета,лидер на Движењето за социјалистичка интеграција и актуелен претседател на законодавниот дом. Со тајно гласање, за Мета гласаа 86 додека „против“  беа двајца пратеници. Во денешниот четврт круг на гласање, единствен кандидат беше Мета,додека во претходнте три немаше кандидати. Албанскиот законодавен дом брои 140 пратеници. Според уставот ...

Read More »

Лидерот на демократската партија Лулзим Баша итен состанок со претседателот Нишани

Лидерот на Демократксата партија Лулзим Баша, по говорот пред шаторот се сретнa со преседателот Бујар Нишани. Главната причина на состанокот е решение за политичката криза, која Нишани, може да се презема улога посредник меѓу Рама и Баша. Лулзим Баша заврши состанокот со градоначалниците на општините кој ги води Демократската партија, разговараа за ескалација на протестите.

Read More »

Итна средба на парламентарните политички партии во Албанија

  По неуспехот на преговорите на главните политички партии,Социјалистиката партија, Движењето за социјалистичка интеграција и Демократската партија, со посредство на европските пратеници  Кнут Фленкенштајн и  Дејвид Мекалистер, спикерот на парламент и лидер на Движењето за социјалистичка интеграција, Илир Мета, свика итна средба на сите парламентарни политички партии. Според првичните информации, средбата треба да се одржи вечерва. На истата  ќе се ...

Read More »

Во Тирана Форум на граѓански здруженија од Западен Балкан

Во Тирана, од 26 до 28 април, ќе се одржи Форум на граѓански организации од Западен Балкан.На Форумот ќе учествуваат најмалку 100 претставници на граѓански организации од Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, и домаќинот Албанија, како и претставници на европски институции, парламенти на земјите од Западен Балкан, како и италијанското Министертвото за надворешни работи. Средбата се одржува во ...

Read More »

Европскиот парламент апелираа до Албанија за брзо затворање на прашањето за имотот на малцинствата

  Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан апелирал до Албанија што побрзо да ја затвори процедурата за враќање и компензација на имотот на малцинствата. Во одговор на прашањето на потпретседателот на Европскиот парламент Димитрис Пападимоулис, во врска со проблемот околу имотот на малцинствата во Албанија, прашање кое е опфатено во последниот извештај за Албанија, Хан наведе дека „овој ...

Read More »

Опозиција најави радикализација на протестите во Тирана

Oпозиција, која протестира без прекин од 18 февруари во Тирана од следната недела најави радикализација на протестите, почнувајќи со блокирање на сите патни правци во земјата. Во понеделник, ден пред доаѓањето во Тирана на германскиот преговарач за надмнување на политичката криза во Албанија, Дејвид Мекалистер, кој е претседавач со Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент, опозицијата најмалку еден час ...

Read More »

Германија дава поддршка за европската перспектива на Западниот Балкан

Министерот за надворешни работи на Германија Зигмар Габриел во текот на посетата на Тирана ја потврди поддршката на Германија за европската перспектива на Албанија и целиот Западен Балкан. Габриел по состанокот со албанскиот колега Дитмир Бушати изјави дека Албанија е многу важна за регионот и ја повтори поддршката на неговата земја за Западен Балкан на патот кон ЕУ. Германскиот шеф ...

Read More »

Честитка за Велигден од Руска амбасада во Тирана

  Руска амбасада во Тирана по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите христијански верници. На сите христијански верници им посакуваме меѓусебно почитување, разбирање и љубов во срцето со верба во Бога. За многу години празникот – Христос воскресна!

Read More »

Зголемени безбедносните мерки за лидерот на Демократска партија Љуљзим Баша

  Безбедносните мерки за заштита на лидерот на Демократска партија, Љуљзим Баша, се зголемени откако се појавија информации дека добил смртни закани. Заканите по живот следат по последните јавни расправии меѓу власта и опозицијата. Информацијата ја потврди и претседателот на Албанија, Бујар Нишани, кој истакна дека се зголемени безбедносните мерки. Телевизијата „Топ чанел“, повикувајќи се на полициски извори, јавува дека заканата ...

Read More »