Tag Archives: земјотрес

Земјотрес во Албанија, почувствуван и на македонска територија

Земјотрес со интензитет од 4,2 степени според Рихтеровата скала попладнево е регистриран на територијата на Албанија. Потресот бил во 14:50 часот  на длабочина од 10 километри со  епицентар во Видас на 10 километри од Елбасан, а е почувствуван и во Тирана и Драч. Засега нема информации за причинета материјална штета. Поради близината, земјотресот е почувствуван и на македонска територија, пред ...

Read More »

Земјотрес од 3,4 степени по Рихтер близу Тирана

Земјотрес со интензитет од 3,4 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во Албанија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот бил на 23 километри североисточно од Тирана, на длабочина од шест километри.

Read More »

Силен земјотрес регистриран утринава во Италија (ВИДЕО)

Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди Италија во средата наутро околу 7 часот. Земјотресот се случил во 7 часот и 7 минути, на 67 километри од крајбрежниот град Римини, соопшти Евромедитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри. Земјотресот е почувствуван и во Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина. Во противпожарната бригада ...

Read More »

Земјотрес од 3.9 степени епицентарот близу Поградец

Земјотрес од 3,9 степенк ноќеска околу 2 часот и 41 минути е почуствуван на македонската и албанска граница. Според ЕМСЦ, епицентарот бил на 15 километри југозападно од Поградец, земјотресот бил почуствуван и во Охрид.

Read More »

Силен земјотрес во Лерин

Силен земјотрес во Грција на 4 километри од Лерин, Егејска Македонија е регистриран вечерва во 22.53 часот по средно-европско време. Според Европската сеизмичка лабораторија потресот имал силина од 5.5 степени. Најсилно во Ресен и во Битола. Земјотресот беше почувствуван и во Скопје. Засега нема подетални информации за штети и повредени.

Read More »

Повторно осетен земјотрес во областа Голо Брдо

По вчерашните серија земјотреси, попладнево во временско растојание од неколку минути беа регистрирани два потреса со епицентар во Булќиза, осетен и во областа Голо Брдо. Во 14:25 часот е регистран земјотрес со јачина од 3,2 Рихтерови степени, на длабочина од два километра. Набргу потоа е регистран уште еден потрес со послаба јачина. По вчерашниот земјотрес во 8:10 часот, кој беше со ...

Read More »

Земјотрес со јачина од 4,5 степени во областа Голо Брдо

Цивилни итни случаи 16 оштетени станови. Жителите беа многу исплашени, двапати се тресевме Силни потреси се почувствуваа утрово. Според Институтот за геонауки, земјотресот бил со епицентар во Булќиза и на длабочина од 14 километри. Потресот предизвика голем страв и паника кај граѓаните, кои излегоа од своите домови, бидејќи велат дека земјотресот бил силен. Службата за Цивилни итни случаи посочуваат дека ...

Read More »

Земјотрес ос јачина од 5 степени по рихетр вечерва регистриран во Албанија

Земјотрес ос јачина од 5 степени по рихетр вечерва регистриран во Лежа. Според првичните информации од ЕМСЦ, земојотресот е со јачина од 5 степени по рихтер, а почувествуавн е и во Македонија.

Read More »

Земјотрес вечерва почувствуван во Скопје

Земјотресот со јачина од 3,3 степени по Рихтерова скала е регистриран на македонско косовската граница. Епицентарот е на 27 километри северозападно од Скопје, и на 12 километри југозападно од Витина, Косово. Земјотресот бил на длабочина од 2 километри.

Read More »

Земјотрес со јачина од 5,7 степени по Рихтер гo погоди Егејското Море

Земјотрес со јачина од 5,7 степени по Рихтер ги погоди Додеканските Острови во Грција и пограничната област со Турција. Како што соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил во Егејското Море на длабочина од 2 километри. Земјотресот се почувствувал на островите на југоистокот на Егејското Море, вклучувајќи ги Кос, Родос и Крит. Нема извештаи за евентуални жртви или причинета ...

Read More »