Tag Archives: земјотрес

Егејска Македонија: Кукуш 35 земјотреси за 24 часа

  По вчерашните земјотреси со интензитет од 4 и 4.7 степени според Рихтеровата скала, чии епицентри беа во реонот на Егејска Македонија град Кукуш и беа почувствувани и во Македонија, потресите не запреа. Според професорот по геологија и претседател на грчката организација за планирање и заштита од земјотреси, Ефтимиос Лекас, во изминатите 24 часа во поширокиот регион на Кукуш во ...

Read More »

Земјотрес од 7,3 степени во Ирак и Иран (ВИДЕО)

  Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала, вечерва го погоди реонот на градот Халабџа во Ирачки Курдистан, во близина на границата помеѓу Ирак и Иран. Епицентарот бил југозападно од Халабџа, на 103 километри југоисточно од ирачкиот град Сулејманија. Според европскиот медитернаски сеиозмолошки центар, земјотресот бил 7,4 степени, на длабочина од 10 километри и 32 километри северно од иранскиот ...

Read More »

Земјотрес во Италија со јачина од 3,6 степени според Рихтер (ВИДЕО)

Една жена загина, и неколкумина се повредени во земјотресот кој го погоди популарниот туристички италијански остров Искија. Агенцијата Анса јавува дека една жена загинала во местото Казамикола, каде што биле срушени шест згради, како и една црква. Земјотресот бил со јачина од 3,6 степени според Рихтер, а бил регистриран неколку минути пред 21 часот.

Read More »

Скопје одбележува 54 години од катастрофалниот земјотрес

На денешен ден пред 54 години Скопје беше разурнато од катастрофален земјотрес со јачина од 9 степени според Меркалиевата скала (магнитуда од 6,1 степени), во кој загинаа 1070 луѓе, а околу 4.000 беа повредени. Катастрофалниот земјотрес во Скопје се случи на 26 јули 1963 година во пет часот и 17 минути, а помали потреси имаше до пет часот и 43 ...

Read More »

Силен земјотрес на Егејско море

Земјотрес со јачина од 6,7 степени со епицентар на 10 километри од Бодрум, Турција, бил регистриран вчера вечер на турското крајбрежје и по грчките острови. Локалните власти јавуваат за поголеми оштетувања по објектите, а на грчкиот остров Кос имало и две лица загинати и десетина повредени. Градоначалникот на Кос Јоргос Кирицис изјавил дека има големи оштетувања и на  пристаништето на ...

Read More »

Земјотрес со јачина од пет степени го стресе Охрид почувствуван и низ Македонија

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала попладнево околу 13.18 часот го стресе охридскиот регион, а беше почувствуван и низ Македонија. Ова се неофицијални информации кои не се потврдени од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Епицентарот на земјотресот е на пет километри од Косел во близина на Охрид. Во охридско во последните две недели беа почувствувани над 800 земјотреси.

Read More »

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихтер денес ја погоди Западна Турција. Епицентарот бил во водите на Егејско море, на 83 километри од Измир, но потресот се почувствувал и во Истнабул, како и во Бугарија, но и на повеќе грчки острови. Турција е позната по јаките земјотреси. Во 2011 година во земјотрес со јачина од 7,2 степени загинаа околу 600 ...

Read More »

Силен земјотрес со епицентарот во близина на областа Голо Брдо

Според податоците на Европско- медитеранскиот сеизмолошки центар,во 12.30 часот регистриран е силен земјотрес во Албанија, кој беше почувствуван и во Македонија. Земјотресот со јачина од 4.4 степени е регистриран во Булќиза во близина на областа Голо Брдо, на длабочина од 10 километри. Во 12.16 часот регистриран е уште еден земјотрес со јачина од 2.8 степени со длабочина од 2 километри.

Read More »

Земјотрес епицентарот на 76 км од Тирана

Според Институт за земјотреси во Албанија, епицентарот на земјотресот што го погоди околу 08:30 имало 72 километри јужно од Тирана и 9 километри југозападно од Берат на длабочина од два километри. Досега нема информации за повредени, но само  мали материјални штети.        

Read More »

Земјотрес со магнитуда 4,2 степени почувствуван во Скопје

  Земјотрес со магнитуда од 4,2 степена според Рихтеровата скала е почувствуван изутрината во 04 часот и 08 минути во Скопје, и околината. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 4 километри североисточно од Арачиново и 6 километри северно од Марино на длабочина од два километра. Земјотресот предизвика вознемиреност кај скопјани, и се почувствува и во повисоките ...

Read More »