Терористички напади во Техеран (ВИДЕО)

 

Утрово непознати напаѓачи почнале да пукаат по ѕидовите на парламентот во Иран. Веќе е познато дека најмалку две лица се повредени. Покрај тоа, напаѓачите може да зеле неколку заложници. Според зборовите на пратеникот Илија Хазрати, напаѓачите влегле во парламентот со две пушки калашников и пиштол.

Според информациите на агенција Tasnim во нападот учествуваат тројца вооружени мажи. Пукањето во парламентот продолжува. Идентитетот на напаѓачите и нивните цели не се познати во моментов. Тие не покрена и никакви барања. Во нападот е убиен најмалку еден телохранител на народното собрание.