Воени лидери на Русија и САД се сретнаа во Финска

Разговорите меѓу началникот на Генералштабот на руската армија Валериј Герасимов и неговиот американски колега Марк Мили биле конструктивни, објави руското Министерство за одбрана, објави новинската агенција Интерфакс. Двајцата разговарале и за други прашања од заеднички интерес, иако не биле откриени детали.

Русија ги смета САД за делумно одговорни за ситуацијата во Авганистан по хаотичното повлекување и преземањето на талибанците минатиот месец. Москва стравува од инфилтрација на нивните сојузници од Централна Азија, милитанти на Исламската држава, како и зголемената трговија со дрога во регионот.

Неколку воени вежби одржани од двете страни придонесоа за тензиите. Воените вежби на НАТО во кои учествуваат САД и други земји на НАТО, исто така, во моментов се одржуваат во западна Украина.

Уште една вежба наречена „Обединети сили 2021“ започна денеска во Украина, во која учествуваа војници од 11 членки на НАТО, соопшти Министерството за одбрана на Киев. Се очекува вежбите да вклучат 12.500 војници кои ќе користат повеќе од 600 парчиња воена опрема низ целата земја и ќе траат до следниот четврток.

Advertisement