Author Archives: Весник Илинден

Рама најави промени во албанската влада

Еди Рама, најави промени во составот на неговата влада денеска на партиската Асанблеа на владеачката Социјалистичка партија рече дека во септрември ќе има промена на повеќе министри, но притоа додаде дека промени ќе има и во раководството на самата партија. Лидерот на албанската левица оцени дека има потреба од промени, се со цел Владата и партијата да ги продолжат реформите ...

Read More »

Рускиот патријарх Кирил денеска приситигнува во Тирана (ФОТО)

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил попладнево пристигна во аеродромот “Мајка Тереза”, во Тирана, Патријархот московски и на цела Русија придружнан од Митрополитот на Болоколамскут Иларион, директор за надворешни односи на Патријаршија, Архиепископот Сергеј Солнечногорскут, административен секретар на Патријаршијата, Првосвештеникот Николај Балашов, Првосвештеникот Игор Икимчук, Првосвештеникот Андреј Бондаренко и Александар Волков. Во соборниот храм “Воскресение Христово” – во Тирана ...

Read More »

Мицкоски: Објавувањето на Законот за јазици без потпис на Иванов е кривично дело

  По изјавите на претседателот на Собранието дека Законот за јазици ќе го објави во Службен весник, преку социјалните мрежи се огласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој вели дека објавување на Закон за јазици без потпис од Претседателот на државата претставува ново кривично дело за кое доколку се случи сега или подоцна, одговорност мора да има. Во Македонија веќе ...

Read More »

Рускиот патријарх Кирил денеска приситигнува во посета на Албанија

  Патријархот московски и на цела Русија, Кирил денеска попладне ќе допатува во тридневна посета на Албанија. Поради посетата преземени се засилени безбедносни мерки од страна на министертвото за внатарешни работи и албанската тајна служба – ШИШ а за неговата безбедност ќе се грижи и специално руско обезбедување, кое е секогаш во придружба на Патријархот московски и на цела Русија, ...

Read More »

Македонците во Грција играат и пеат на “Слушам кај шумат шумите” (ВИДЕО)

  Видео од прославите на Македониците во Егејска Македонија кое полни душа. Иако живеат во земја во која со години се угнетувани и не се признати нивните основни човекови права, Македонците во Грција се одважуваат и ги негуваат традициите, културата и идентитетот.

Read More »

Црвен крст на Албанија оствари посета на Црвен крст на Македонија

Делегација на Црвен крст на Република Албанија на 25 април 2018 година оствари посета на Црвен крст на Република Македонија. Делегацијата е во состав: г.дин. Ули Алуши , претседател, Проф.Др. Шукури Субаши – почесен претседател, г.дин. Артур Катучи, генерален секретар, г.ѓа. Елветина Стило – заменик генерален секретар. Делегацијата го пречека Преседателот на Црвен крст на Република Македонија проф-др Ромел Велев, ...

Read More »

Туск зборуваше на македонски: Ја имате мојата безусловна поддршка и јас верувам во вас (ВИДЕО)

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на заедничката прес – конференција со премиерот Зоран Заев се обрати на македонски јазик и порача дека ЕУ останува најголемиот партнер на Македонија. Тој порача дека ЕУ ќе и помогне на земјава за членството во ЕУ, во реализацијата реформите. Според него важно е што има политички консензус за членството во ЕУ и НАТО и ...

Read More »

Министерски работен ручек на маргините на Самитот на Брдо Бриони Процес

На маргините на денешниот Самит на Брдо Бриони Процесот на кој оваа година домаќин е Република Македонија, Министерот за надворешни работи, Никола Димитров приреди работен ручек за присутните министри за надворешни работи од земјите учеснички во Процесот и претставници на специјалниот гостин, претседателот на Европски Совет, Доналд Туск. На ручекот учествуваа и претставници од британското МНР, како домаќини на претстојниот ...

Read More »

Претседателот на Албанија, Илир Мета освари средба со Претседателот на Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Претседателот на Република Албанија Илир Мета освари средба со Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во Скопје, Македонија. Мета учестува на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони што се одржава во Македонија. Земји учеснички во Процесот Брдо-Бриони се Република Македонија, Република Албанија, Босна и Херцеговина, Република Косово, Република Словенија, Република Србија, Република Хрватска и Црна Гора, ...

Read More »