Author Archives: Весник Илинден

Македонија2025: Секое решение за името треба да биде согласно Уставот на Македонија

  Македонија2025 е независна, невладина, непрофитна, неполитичка организација. Наша цел и единствена мисија е да продолжиме со поттикнување, промовирање и зголемување на економскиот напредок за сите луѓе кои живеат во Република Македонија, како и помагање во градењето на посилна нација. Речиси секоја година уште од самото основање, бевме повикани да навлеземе во политичкиот дискурс преку низа прашања, вклучувајќи: избори, судски ...

Read More »

Велигденско јајце симбол на големиот празник Велигден

Православните христијани интензивно се подготвуваат за прославување на најрадосниот христијански празник – Велигден, празникот на Христовото Воскресение. Со отворени срца, смиреност и радост, верниците гo прославуваат враќањето на Исус Христос од мртвите и победата над смртта, поздравувајќи се со зборовите „Христос Воскресе – Вистина Воскресе!“. Јајцето е најпопуларниот симбол на најсветлиот христијански празник. Традиционално пред Велигден во секој дом се вапсуваат јајца кои ...

Read More »

Иницијативата за заштита на малцинствата SafePack организирано од ФУЕН собра по више од еден милион потписи

Федералната унија на европски националности го означи крајот на кампањата за петиција за малцинство SafePack со меѓународна прес-конференција одржана денеска во канцеларијата на малцинствата во Фленсбург, Германија. Претседателот на Федералната унија на европски националности – ФУЕН Лорант Винче ги презентираше резултатите собрани вкупно потписи во цела Европа се 1.215.789  од кои 771.089 биле потпишани онлајн и 444.790 на хартија. Овие ...

Read More »

Премиерот на Република Словенија во посета на Република Македонија (ВИДЕО)

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, и државниот секретар во МНР, Виктор Димовски, попладнето се сретна со словенечкиот премиер Миро Церар, кој е во официјална посета на Република Македонија заедно со владина и бизнис делегација, а на состанокот беше придружуван од министерот за економија ...

Read More »

Градоначалникот на Охрид имаше средба со имаше средба со министрите за земјоделство на Македонија и на Албанија

  Градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски, имаше средба со министрите за земјоделство на Македонија и на Албанија. На средбата доминираа прашања поврзани со можностите за интензивирање на соработката за заштитата на Охридското Езеро, одржливо управување со природните ресурси и креирање на заедничка туристичка понуда. Големите проекти, како што се заштитата и управувањето со Дримскиот басен и прогласувањето на охридско-преспанскиот регион за ...

Read More »

Македонија и Албанија формира работни групи со цел унапредување на трговската размена

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, на Република Македонија Љупчо Николовски, имаше билатерална средба со министерот за земјоделство и рурален развој на Република Албанија, Нико Пелеши. На состанокот беа отворени сите прашања во делот на трговската размена помеѓу двете земји, можноста за зголемување на меѓусебната трговија,системот на  следливост на млечни и месни производи, како и мерките на двете држави за ...

Read More »

Oпозиција во албанија повика на граѓанска непослушност

Лидерот опозициска Демокарска партија, Лулзим Баша на средбата со помалите опозициски партии денеска во Тирана повика на граѓанска непослушност. ,,Премиерот Еди Рама мора да сфати дека опозицијата ги подржува барањата на протестантите за укинување на патарината на автопатот што ја поврзува Албанија со Косово и бара ослободување на притворените,, рече Баша. На средбата Баша истакна дека нема потреба да има такса за ...

Read More »

Мк естрада со хуманитарен концертот за Македонците во Албанија

Хуманитарен концерт во организација на МК естрада ќе се оржи во Пустец, Мала Преспа  на 11 јули 2018 година срествата ќе се донират за црквата Св. Архангел Михаил во Пустец. На хуманитарниот концерт ќе настапат голем број македонски музичари како Сузана Гавазова, Јесица Палашоска, Благоја Грујовски, Стојне Николова, Бобан Мојсовски, Никола Кочан, и група Модус од Битола. Концертот ке биде ...

Read More »

Дуња Мијатовиќ ја презема функцијата Комесар за човекови права на Советот на Европа

Дуња Мијатовиќ од денеска ја презема функцијата Комесар за човекови права на Советот на Европа во Стразбур и со тоа станува првата жена на таа функција. Таа доаѓа од ОБСЕ каде беше задолжена за слободата на медиуми и го заменува Нилс Муижниекс. Мијатовиќ на страницата на Советот на Европа напиша дека има намера да ја продолжи работата на Муижниекс и ...

Read More »

Македонците во Грција побараа македонскиот јазик да стане официјален

Во сите образовни институции (основни училишта и гимназии) во општината Мелити (Овчарани) да се учи на македонски јазик. Сите топографски имиња на територијата на општината да бидат двојазични и сите официјални ознаки на јавните објекти да имаат написи на грчки и на македонски јазик.  Ова се двете главни барања на градоначалникот на општината Овчарани во Грција, Панајотис Анастасиадис, кои се испратени ...

Read More »