Author Archives: Весник Илинден

Македонската дијаспора организира светски протест на 15 локации

  Интензивирањето на билатералните активности на македонската и на грчката страна, со преговорите за прашањето околу спорот за името, колку што доживува одобрување и поддршка на официјалната меѓународна заедница, се чини дека исто толку предизвикува и реакции на неодобрување на предлозите, но и на самиот процес на преговарање од повеќе групации и здруженија. Во македонската јавност деновиве веќе се одржа ...

Read More »

Промовирана книга за Македонците „Голо Брдо-Албанија“ на руски професори

  Во просториите на албанската академија на науките, во Тирана, промовирана е книгата „Голо Брдо-Албанија“,на група руски автори. На промоцијата зборуваа дел од авторите, унверзитетските професори, Аленксандар Новик и Александра Дугушина. Книгата е посветена на Македоците од оваа област а опфатени се многу аспекти од нивниот живот,јазик,култура,традиција. Посебен акцент е ставен на богатата и преубава народна носија на Македонците од ...

Read More »

Шести роденден на Mакедонскиот весник “Илинден”

  Пред шест години, како двоброј за фебруари и март, беше испечатено првото издание од македонскиот весник “Илинден” весник на Македонското друштво “Илинден”-Тирана. Имајќи го во предвид фактот што во изминативе шест години, весникот предизвика голем интерес кај читателската публика во Република Албанија и сред Mакедонската дијаспора ширум светот. Според бројната дописка, која пристигнува на електронската пошта на Редакцијата на ...

Read More »

Државниот секретар на МНР Димовски оствари средба со Генералниот директор на СЕЛЕК Снежана Малеева

Државниот секретар во Министерството  за надворешни работи Виктор Димовски денес оствари средба со Снежана Малеева, Генерален директор на Центарот за спроведување на законот во Југоисточна Европа, (СЕЛЕК), со седиште во Букурешт. На средбата Државниот секретар Димовски искажа задоволство од учеството на Република Македонија во активностите на СЕЛЕК, и во овие рамки од воспоставената соработка на планот на размена на информации, ...

Read More »

Марјана Петир против промената на името: Македонците имаат свое име (ВИДЕО)

  Пратеничката во Европскиот Парламент, Марјана Петир, преку видео обраќање, истакна дека Еу сака Македонија да биде дел од семејството. Македонија и македонскиот народ не се сами и имаат пријатели овде во Европскиот Парламент. Македонија со години трпи бројни неправедности, една по друга, кои ја оставаа вратата на ЕУ затворена за неа. Сметав тогаш, а и сега дека ЕУ се ...

Read More »

Mакедонците во Австралија поднесоа петиција до Парламентот на Австралија за признавање на Република Македонија под нејзиното историско и уставно име

Mакедонците во Австралија поднесоа петиција до Парламентот на Австралија за признавање на Република Македонија под нејзиното историско и уставно име. Во петицијата стои: “Го повикуваме Домот на пратениците да го следат примерот на САД, Русија, Кина, Канада и 135 други земји и да ја признаете Република Македонија под нејзиното уставно име”. Инаку нашите иселеници во оваа прекуокеанска земја ќе одржат ...

Read More »

Конференција за македонското прашање во Солун (ВИДЕО)

„Добар ден и ви благодарам за поканата и за интересот што сте присутни во волкав број. Овие неколку зборови на благодарност што сум поканет, како и за вашиот интерес, ги кажувам за да можете да го слушнете јазикот кој наводно не постои“, рече Горан Јанев. Аплаузот и одобрувањето на публиката собрана во Градското собрание на Солун се показател за неочекувано ...

Read More »

Делегација на словенечката војска во посета на Армија на Република Македонија

  Делегација од словенечката војска предводена од командантот на командата на силите, бригаден генерал Милко Петек, престојуваше во работна посета на Генералштабот на АРМ каде оствари средба со Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски. На средбата со  НГШ на АРМ Величковски, се разговараше за можностите за унапредување на меѓусебната соработка во изведување на заеднички вежбовни активности, како  и ...

Read More »

Во Драч запленети над 500 килограми кокаин

Албанската полиција во пристанишниот град Драч заплени над 500 килограми кокаин, пристигнат од Колумбија, кој требало да биде транспортиран кон Италија. Дрогата, скриена во камион што патувал за Италија, била пронајдени со помош кучиња трагачи по наркотици. Според сектор за борба против тровијата со дрога во министерството за бнатрешни работи запленувањето на кокаинот следува по подолга истрага, а информации биле ...

Read More »

Лавров: Русија е подготвена да помогне при обединување на Јужна и Северна Кореја

Русија е подготвена да помогне на Јужна и на Сееврна Кореја во процесот на обединување, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Прашањето не е дали сме ја разгледувале таа тема или не, темата за корејското обединување е на дневен ред како принципиелна задача, ориентир кон кој се движат двете држави. Тој додаде дека и во Северна и ...

Read More »