Author Archives: Весник Илинден

Денови на македонската поезија во Шведска

Традиционалната културна манифестација Ден на македонската поезија во Шведска денеска по 27-ми пат ќе се одржи во Градската библиотека во Гетеборг. Во рамки на програмата на годинашното издание ќе настапат дваесетина поети, а како гостин од Македонија ќе учествува македонска поетеса Виолета Танчева Златева, автор на повеќе книги и добитник на значајни награди за своето творештво, меѓу кои и на ...

Read More »

13 традиционален концерт “Песни и ора од Егејот“

На 7 октомври 2017 година со почеток во 18 часот, во Домот на АРМ ќе се одржи 13 традиционален концерт “Песни и ора од Егејот“ во организација на Сојузот на Македонците од Егејот МАКЕДОН и Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради од Лерин во Македонија. На концертот ќе учествува Фолклорна група од Каљарско, Егејска Македонија и КУД ...

Read More »

Ирачките Курди се подготвени да ја платат која било цена за слобода

Претседателот на регионалната Влада на Ирачки Курдистан, Масуд Барзани, изјави дека дека ирачките Курди се подготвени да ја „платат која било цена за својата слобода“. Со тоа Барзани го отфрли меѓународниот притисок да го откаже референдумот за независност на Ирачки Курдистан, што е планирано да се одржи во понеделник на 25 септември. Тој реагираше на соопштението на Советот за безбедност на ОН, ...

Read More »

Во Црно Море потона брод со мигранти

Четири лица се удавиле, а најмалку 20 се водат за исчезнати откако рибарски брод кој превезувал мигранти потонал во близина на турското крајбрежје на Црното Море, се вели во соопштението на турската крајбрежна стража. Најмалку 38 мигранти биле спасени од страна на крајбрежната стража и комерцијални бродови кои пловеле во областа. Рибарскиот брод потонал рано утрово во близина на Кефкен, ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ одржа конвенција во „Борис Трајковски“

  Вечерва ВМРО-ДПМНЕП од мотото „Нова ера“ ја презентира програмата за претстојните локални избори, во спортскиот центар „Борис Трајковски“. Присутен е речиси целиот извршен комитет на партијата икоалициските партнери. Меѓудругото, партијата ги претстави и кандидатите за градоначалници на претстојните избори. Заедно со сите активисти во Месните штабови во Општинските комитети, заедно со сите поддржувачи од коалиционите партнери на 15. октомври ...

Read More »

Центарот за културна меѓу Кина и 16 земји на Централна и Источна Европа со седиште во Македонија

Иницијативата на Кина со процесот „16+1“ има цел да ја интензивира и прошири соработката со 11-те земји членки на ЕУ и петте балкански земји. Со  потпишување на Меморандумот за разбирање меѓу министерствата за култура на 16 земји од Централна и Источна Европа и Народна Република Кина (Иницијатива 16+1) се воспоставува Координативен центар за културна соработка на Иницијативата чие седиште ќе ...

Read More »

Демократска партија најави промени во статутот на партијата

Состанокот на раководството на Демократска партија се претвори во маратонски состанок што сведочи за големи внатрепартиски проблеми. Лидерот Љуљзим Баша зборуваше за обединување на спротивставените фракци на партијата, но не ја прифати главната теза на неговите критичари дека лошо ја води партијата, Баша најави промени во статутот на демократите. „Се додека јас сум лидер на Демократската партија нема да има ...

Read More »

Архимандритот Јоаникиј Ракотински ќе биде прогласен за светец

  Македонската православна црква – Охридска архиепископија овој викенд (сабота 23. септември и недела 24. септември) ќе го богослужи торжествениот чин на впишување на архимандритот Јоаникиј Ракотински во списокот на светиите. Прославата ќе започне во сабота во 17.30 часот, во Соборниот храм “Свети Климент Охридски“, во Скопје, со Воскресна вечерна богослужба, со која ќе чиноначалствува епископот Хераклејски г. Климент, во ...

Read More »

ММДЧП започна нова кампања, „Нашето име е Македонија“, со билборди во Македонија веднаш прекинете ги преговорите за името

  ММДЧП започна нова кампања, „Нашето име е Македонија“, со која бара веднаш да престанат расистичките, антимакедонски преговори за името, со билборди во Скопје, Битола, Тетово, а наскоро и во други градови низ Македонија, заедно со телевизиски и радио реклами, огласи во весници и на интернет, прес-конференции и стотици илјади летоци. ММДЧП ги повикува сите македонци, но и другите кои ...

Read More »

Средба на инвеститорите од дијаспората во организација на „Македонија 2025“

Странски инвеститори и високи претставници од Владата денеска имаа можност да ги дискутираат резултатите од анкетата на „Македонија 2025“ спроведена со инвеститори од дијаспората. Високи 77 проценти од испитаниците ја издвојуваат Македонија како добра дестинација за инвестирање најмногу поради ниските трошоци за труд (38 отсто) и присуството на компетентна работна сила (31 отсто). Ниските даноци се еден од најзначајните фактори ...

Read More »