Author Archives: Весник Илинден

Македонија со три борачи на Светското првенство во Париз

Во Париз утре почнува Светското првенство во борење во слободен стил. Македонија ќе учествува со своите три најдобри борачи, Владимир Егоров, Елмедин Сејфулаху и Могамедгаџи Нуров, предводени од селекторот Љуљзим Вренези. Олимпискиот комитет кој ги даде средствата за учество на Светското првенство се надеваат дека тројцата македонски претставници ќе постигнат добри резултати.

Read More »

Македонските туристи втори по бројни во Албанија

  Во првата половина од годината, споредено со истот период лани, во Албанија на одмор или еднодневен престој прстигнале 1.759.294 странски туристи, што претставува раст од 9,9 отсто, споредено со истот период лани. Само во месец јуни, кога почнува летната туристичка сезона, во Албанија престојувале 437.820 туристи, што претставува раст од 13,9 отсто, споредено со јуни минатата година. Според Институтот ...

Read More »

Грците стравуваат од нов голем бран бегалци и мигранти

Ненадејното зголемување на бројот на мигранти кои пристигнуваат од Турција предизвика загриженост кај грчките власти, кои во наредните неколку дена ќе утврдат дали брзиот пораст е случаен или почеток на нов бегалски бран. Од петокот до вчера на грчките острови во Егејското Море пристигнале вкупно 643 мигранти, а вчера попладне во два чамци пристигнале уште 114 лица. Во прифатните центри ...

Read More »

Земјотрес во Италија со јачина од 3,6 степени според Рихтер (ВИДЕО)

Една жена загина, и неколкумина се повредени во земјотресот кој го погоди популарниот туристички италијански остров Искија. Агенцијата Анса јавува дека една жена загинала во местото Казамикола, каде што биле срушени шест згради, како и една црква. Земјотресот бил со јачина од 3,6 степени според Рихтер, а бил регистриран неколку минути пред 21 часот.

Read More »

Македонски ајвар на американската Fox телевизија (ВИДЕО)

Македонските ајвар се појави и на американските ТВ екрани, за прв пат производите на брендот Mama`s беа дел од Nine шоуто на FOX телевизиската мрежа во САД. Покрај Америка, Mama`s се извесува во над 35 земји како Русија, Коста Рика, Дубаи, Макао и Хонгконг, Јапонија, Катар и земјите на Европската унија, како и на Балканот.

Read More »

Рабин Нир Бар-Хен: Евреите да го напуштат Европа да заминат во Израел

  Главниот рабин во Барселона, Нир Бар-Хен апелира Евреите да се преселат во Израел бидејќи „Европа е изгубена поради радикалниот ислам“.Тој ја охрабрува својата заедница да ја напушти Шпанија, која ја нарече „седиште на тероризмот во цела Европа“. Неговата изјава доаѓа по терористичкиот напад во Барселона, во кој загинаа 13 лица, а повеќе од 120 се повредени. Неколку часа подоцна ...

Read More »

Вооружени напади во Чикаго 8 загинати

Во Чикаго инаку познат во американската јавност како „град на криминалот“ во вооружени напади во изминатиот викенд загинале 8 лица а 54 биле ранети. Полицијата на Чикаго соопшти дека изминатиот викенд од крајот на работното време во петокот па се до доцните часови во неделата во меѓусебни вооружени престрелки загинале 8 а ранети биле 54 лица.  Инаку од почетокот на годинава ...

Read More »

Кина ја создаде најголемата пловечка соларна фарма во светот

  Кина е една од најзагадените земји во светот, велат податоците на Светската здравствена организација.  Пекинг е познат по тоа што е прилично загаден. Но, неодамна Кина си постави за цел да стане лидер во обновливата енергија. Кинеската влада најави дека ја завршија изградбата на најголемата лебдечка соларна фарма во светот која сега произведува енергија. „Sungrow Power Supply“ ја изгради ...

Read More »

Божествена Литургија во небесните височини на Крчин

  Во небесните возвишенија на земните предели, каде небо е неракотворна купола, а земјата – свештен храм, соѕидан од премудриот Уметник и Творец, да се служи Света Литургија е посебно и со зборови тешко доловливо чувство. Да се принесува благодарствена жртва на вечното Сонце на правдата – Христос нашиот Бог, а во исто време, во твоите очи да заплискуваат зраците ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов утре ќе се обрати на отворањето на Школата за млади лидери по осми пат ќе се одржи во Охрид

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, утре – 21 август 2017 година, понеделник, ќе се обрати на свеченото отворање на Школата за млади лидери, што на негова иницијатива по осми пат ќе се одржи во Охрид, од 21 до 31 август. На свеченото отворање предвидени се и обраќања на д-р Стефан Воденичаров, поранешен претседател на Бугарската академија на науките, ...

Read More »