Author Archives: Весник Илинден

Основан заеднички полициски центар на Црна Гора, Албанија и Косово

  Црна Гора, Албанија и Косово основаа заеднички центар за полициска соработка, кој треба да ја унапреди размената на информации и да ја зголеми безбедност на заедничките граници за да се исполнат шенгенските стандарди, соопшти црногорското министерство за внатрешни работи. Протоколот за основање на центарот го потпишаа министрите за внатрешни работи на Црна Гора и Албанија, Мевлудин Нухоџиќ и Дритан ...

Read More »

Руското влијание на Балканот – причини и последици

Раскошот, покажаната моќ на воената техника, гордоста на руските војници и граѓани и швајцарската точност на почетокот и крајот на воената парада по повод Денот на победата над фашизмот во Москва повторно и повторно го постави прашањето за подемот на Русија и последиците од него. Факт е дека Русија не е истата онаа од деведесеттите години на минатиот век. Цврстото ...

Read More »

Кина потроши 350 милиони долари на мост кој завршува во пустина

  Кинеската влада инвестираше 350 милиони долари во мост кој ја поврзува со Северна Кореја. Мостот на New Yalu River беше предвидено дневно да превезува по 20.000 автомобили и да служи за трговска и патничка размена со Северна Кореја, но иако првично требаше да се пушти во употреба во 2014-та година проектот е целосно прекинат. Тоа што најмногу разочарува е ...

Read More »

Демократската партија се бара смена на лидерот Луљзим Баша

Демокатска партија ги утврди кандидатските листи за парламентарните избори, „екплодираше“ незадоволството меѓу познатите личности во партијата, кои не се најдоа на истите. Дел од нив се Јозена Топали и Арбен Имами, кои јавно побараа смена на партскиот лидер Луљзим Баша. Тие кандидатските листи ги нарекоа „нула“, а Баша го обвинија дека договорот со социјалистичкиот лидер и актуелен премиер Еди Рама ...

Read More »

Најскапиот автомобил 13 милиони долари (ВИДЕО)

  Rolls Royce претстави уникатен модел Sweptail кој чини 13 милиони долари. Тоа го прави најскап автомобил во светот. Направен е по порачка на анонимен купувач, за кој само е познато дека е страстен колекционер на луксузни уникати, вклучувајќи и суперјахти и приватни авиони.

Read More »

Потпишан Протокол за организирање денови на културата во Македонија и Русија

  Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ и амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија Олег Шчербак денеска потпишаа Протокол меѓу министерствата за култура на двете земји за организирање Денови на македонската култура во Русија во 2018-та и Денови на руската култура во Македонија во 2017 година. Деновите на македонската култура во Руската Федерација е предвидено да се одржат во текот ...

Read More »

Страшно ураганско невреме во Москва (ВИДЕО)

Расте бројот на жртвите од силниот ураган во Москва. Властите соопштуваат за 14 загинати и над 150 повредени. Невидена стихија ја зафати во понеделникот руската престолнина и искорени неколку илјади дрвја. „Близу 150 лица се хоспитализирани по ураганот во Москва, откако во моментов во болница остануваат 108 лица, над 20 од нив се деца. Вчера во вториот дел од денот ...

Read More »

Се запали гумен чамец полн со имигранти (ВИДЕО)

Гумен чамец полн со мигранти одеднаш се запалил во Средоземно Море. Португалски хеликоптер што бил во близина за да и помогне на Европската агенција за заштита на границите и брегот, Фронтекс, ја снимил драмата на чамецот. Во чамецот имало 34 мигранти, кои морската струја ги носела по Средоземно Море. Во еден момент, чамецот пламнал, а за да се спасат од огнот, ...

Read More »

Потпишан меморандум за соработка измеѓу македонските институции во Панчево

  Оддавајќи им почит на светите македонски браќа  св.Кирил и Методиј и славејќи го нивното дело кое претставува мост за зближување, соработка и поврзување на културите, Македонскиот национален совет, Македонскиот информативен и издавачки центар и Библиотеката на градот Панчево, со цел да се формализира и унапреди досегашната воспоставена добра соработка потпишаа Меморандум за соработка. Меморандумот го потпишаа директорот на Библиотеката ...

Read More »

ММДЧП побара прекин на преговорите за името

Во коментар во американското списание Хил, Бил Николов од Македонското меѓународно движење за човекови права ги повика македонските партии да се откажат од натамошно водење на преговори за името на државата, оценувајќи дека преку нив се врши притисок врз државата и се намалува суверенитетот на Македонија. Доколку играте некоја игра согласно правилата, а вашиот противник мами, вие сте тие што ...

Read More »