Author Archives: Весник Илинден

Претседателот Република Македонија на состанок на лидерите од Брдо­-Бриони процесот

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе учествува на состанокот на лидерите од Брдо­-Бриони процесот, што ќе се одржи во Брдо кај Крањ, Република Словенија. Предвидено е претседателот Иванов да се обрати на пленарната сесија на состанокот. На состанокот на министрите за надворешни работи што исто така се одржува денеска во Брдо кај Крањ ќе учествува и министерот за ...

Read More »

Меркел: Никој не ќе може да не спречи да ја заштитиме планетата Земја

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека одлуката на претседателот Доналд Трамп дека САД ќе се повлечат од климатскиот договор во Париз, не може и нема да ги запре сите оние што чувствуваат обврска да ја заштититат планетата. Меркел се појави пред камерите и изјави дека објавата на Трамп во врска со одлуката е навистина за жалење и додаде: „Потребно е да ...

Read More »

ОН со нови санкции за Северна Кореја

Советот за безбедност на Обединети нации синоќа едногласно усвои резолуција за проширување на санкциите кон Северна Кореја. Санкции ќе бидат воведени против 14 севернокорејски претставници и четири компании, на кои им е воведена забрана за патување и замрзнување на средства.  

Read More »

Грција блокираа албански контингент на НАТО

Грчката комунистичка партија и нејзините подмладок, во знак на протест против интервенцијата на НАТО во други земји, денес го блокираа конвојот од 20 возила и два автобуси на албанскиот контингент на контролниот пункт на НАТО, Полимилос, во близина на градот Кожани, во Северна Грција. Албанскиот контингент треба да се приклучи на остатокот од силите на НАТО, кои ќе учествуваат на ...

Read More »

Кандидатот за пратеник во Парламентот на Албанија, Васил Стерјовски, упати повик за престојните парламентарни избори што се одржуваат на 25 јуни

Почитувани Македонци и Македонки, драги мои сонародници, на престојните парламентарни избори во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) настапува во коалиција со Социјалистичко движење за интеграција (LSI). Според договорот за коалицирање помеѓу МАЕИ и LSI, јас сум кандидат на листата на LSI во округот на Корча. Благодарност до МАЕИ за поддршката да ја претставувам на изборите на 25 јуни. ...

Read More »

Шверцувана марихуана преку Охридско езеро

  Единицата за недозволена трговија во координација со Јавниот обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција и СВР Охрид ги лиши од слобода лицата К.Х. (48) од Струга и С.А. (34) од Скопје, идентификувани како членови на меѓународната криминална група“, се вели во соопштението од МВР.Во координација со надлежните одделенија од Романија, Албанија и Грција за борба ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска оставри средба со претседателот на Црна Гора

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов  престојува во работна посета на Република Словенија, по повод учеството на Состанокот на лидерите од Брдо-Бриони Процесот, што се одржува во Брдо кај Крањ.Претседателот  Иванов, денеска оставри средба со претседателот на Црна Гора, г. Филип Вујановиќ двајцата претседатели разменија мислење за актуелните случувања во Македонија и Црна Гора, како и за случувањата ...

Read More »

Екслузивно интервју за Весникот „Илинден”: Стојко Стојков претседател на ОМО “ИЛИНДЕН”- ПИРИН 

Д-р Стојко Стојков роден е на 16 април 1974 година во Сандански, Пиринска Македонија, Република Бугарија. Основно и средно образование завршив во родниот град, а универзитет во татковината Република Македонија на Филозофскиот факултет Институт за историја. На истиот факултет магистрирал и докторирал на теми од македонската среднвековна историја. Јавноста го знае како претседател на ОМО “ИЛИНДЕН”- ПИРИН. Весник „Илинден“: Колку ...

Read More »

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме свеќи за покој на душата. Тоа е ден посветен на молитивите за покојните роднини и пријатели. На овој ден се посетуваат гробиштата каде што ...

Read More »

Црна Гора им забрани влез на 149 руски граѓани и политичари

Владата на Црна Гора, како што пренесува подгоричка Побједа, се наведува дека „се ограничува влез на територијата на Црна Гора на Рускиот вицепремиер Дмитриј Рогозин, генералниот секретар на Советот за безбедност на Русија и шеф на сите разузнавачки служби Николај Патрушев и претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров се, меѓу другото, на листата на лица за забрана за влез во Црна ...

Read More »