Author Archives: Весник Илинден

Австрија забрани носење бурка на јавни места

Во Австрија стапи во сила новиот закон се забранува носењето на бурка на јавни места од први октомври. Забраната за бурката и за други покривки на лицето уследи по слични потези во други земји од Европската унија, почнувајќи од Франција во 2011 година. Во Австрија, оние кои ќе го прекршат законот ќе бидат казнети до 150 евра, во согласност со ...

Read More »

Македонија може многу брзо да стане членка на НАТО

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев во интервју за МТВ изрази надеж дека Македонија може многу брзо да стане членка на НАТО под привремената референца  на која инсистира соседот Грција. Премиерот Заев рече: „Има два начина: решение на проблемот или под привремена референца да влеземе во НАТО, а паралелно со тоа да ги продолжиме преговорите со Грција за проблемот што ...

Read More »

Јапонците до 2025 година ќе лансираат автономни товарни бродови

Јапонските бродски компании започнаа соработка со бродоградителите, со цел да се развијат автономни самоуправувачки товарни бродови, јавува британскиот јавен сервис Би-Би-Си. Паметните бродови ќе ја користат вештачка интелигенција за трасирање на најбезбедна, најкратката и најекономична рута во однос на потрошувачката на гориво, а до 2025 година овој процес би требало да влезе во употреба.

Read More »

Изборите во Косово ќе ги следат 29.264 набљудувачи

Косовската Централна изборна комисија по вчерашната седница соопшти дека го утврдила вкупниот број на набљудувачи за утрешните предвремени парламентарни избори во Косово. Според Комисијата, како што јави дописникот на МИА, изборите ќе ги следат вкупно 29.264 домашни и меѓународни набљудувачи. Најголем број или 15.784 се набљудувачи на коалициите учеснички на изборите, 8.830 се набљудувачи од домашни невладини организации, 3.657 се ...

Read More »

Исламска држава со новa заканa кон Балканот

Терористичката организација „Исламска држава“ се закани со нови напади на Балканот и порача дека иако се преокупирани со други работи, сепак не ги заборавиле страдањата на муслиманите во овој регион, пренесуваат сараевските медиуми.  Тие како непријатели, пред се ги  посочуваат Србите и Хрватите и потенцираа  дека терористичките напади ширум светот треба да се сфатат како опомена за она што може ...

Read More »

„Осветли го Скопје“ се одржа на Водно

  „Oсветли го Скопје”, рекреативен настан од јавен карактер кој почна пред пет години, повторно се одржа и оваа година. Многумина се одлучија петок навечер да го поминат во ноќно искачување до Милениумскиот крст на Водно за да уживаат во вечерната панорама на градот патеката е долга околу пет километри.  

Read More »

Скопје меѓу најевтините градови за сместување

  Според анализата на Accommodation Price Index 2017, Загреб е еден од најевтините градови за сместување во светот за туристи, а најскапо е во Монте Карло. Во истражувањето опфатени се околу 200 метрополи. Во Загреб во хостелите цената е 13 евра, а во хотелите се движи од 97 до 292 евра. Во Монте Карло хостел чини 28 евра, а за хотел ќе ...

Read More »

Интервју за Фактор: Никола Ѓурѓај претседател на македонското друштво “Илинден”-Тирана

Македонците во Aлбанија во последно време се мета на бугарската држава, се обидуваат да најдат некакви Бугари во Албанија што ги нема, вели во интервју за Фактор, Никола Ѓурѓај, претседателот на Македонското друштво, „Илинден“ од Тирана. Тој зборува за проблемите со кои се соочуваат Македонците во соседна Албанија, но и за тоа кои права ќе ги добијат со новиот предлог ...

Read More »

Международниот олимписки комитет со нови дисиплини на Олимписките игри Токио 2020

Нови измени се пред усвојување да бидат вклучени во програмата на Олимписките игри Токио 2020. Тоа се спортовите како триатлон мешано екипно, велосипедизам (BMX), бокс, кајак и веслање нови дисциплини за жени, дигање тегови, атлетика 4х400 м мешано мажи и жени, кошарка 3х3, спортско стрелаштво мешано мажи и жени, стреличарство мешано мажи и жени, мачевалство екипно, џудо мешано екипно – ...

Read More »

Македонската храна во каталог за Русија

Во Скопје денеска ќе биде промовиран петтиот по ред руско-македонски бизнис каталог „По еден пат со светот Русија и Македонија“ во издание на Агенцијата за маркетинг и издавачка дејност. На промоцијата најавено е обраќање на амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија, Олег Николаевич Шчербак. Избраните содржини, илустрации и прикази на шареноликоста на Република Македонија, нејзините традиции, како и многубројните природни ...

Read More »