Култура

„По трагите на Светите Кирил и Методиј“ (ВИДЕО)

По повод претстојниот спомен на нашите Првоучители и Родоначалници, сесловенските Просветители, Светите солунски Браќа Кирил и Методиј, вчера во Скопје, во Културно-информативниот центар се одржа пригоден културно-научен настан со отворање на изложба и промоција на книга, насловен како „По трагите на Светите Кирил и Методиј“. Настанот беше организиран помогнат од македонската и словачката влада, претставена кај нас од Амбасадорот на ...

Read More »

Македонскиот јазик, литература и култура веќе 45 години се изучуваат на Филолошкиот факултет на Московскиот државен универзитет „М. В. Ломоносов“

Македонскиот јазик, литература и култура веќе 45 години се изучуваат на Филолошкиот факултет на Московскиот државен универзитет „М. В. Ломоносов“ – јубилеј којшто е исклучително значаен за македонистиката. По тој повод денеска ќе се одржи свечен настан преку платформата Зум, на кој ќе се обратат ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УКИМ), проф. д-р Никола Јанкуловски, рускиот ...

Read More »

Излезе монографија за Бигорскиот манастир – иконата на Бистра

Пред празникот Велигден, од печат излезе монографијата „Иконата на Бистра, закрилник на православието“, единаесетто книжевно дело на Киро Кипроски, доајен на македонското новинарство и публицист, долгогодишен новинар на весникот „Нова Македонија“ од 1968 година. Издавач е Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“ – Ростуше. Монографијата e посветeна на 25-годишнината од возобновувањето на монашкото братство во Бигорскиот манастир, а по повод прославата ...

Read More »

Објавена монографија за живописот од 19 век во Струга и Струшко

Монографијата „Живописот од XIX век во Струга и Струшко“, која во својата едиција „Културно наследство“ неодамна ја издаде „Каламус“, се заснова на научните резултати од повеќегодишните истражувања на уметноста од 19 век во Струшко, со кои авторот, историчар на уметноста, Сашо Цветковски има опфатено триесетина цркви по долината на реката Дрим, Струга, во делот на крајбрежјето на езерото, Долни и ...

Read More »

На Деновите на македонската книга во Москва претставена „Послание. Поезија на Блаже Конески на руски”

На Деновите на македонската книга што се одржаа во Московскиот дом на националностите во рамки на проектот „Читаj jа Македониjа!”, иницијаторот на проектот Олга Панкина ја претстави книгата „Послание. Поезија на Блаже Конески на руски”. Ја најави и новата поетска збирка „100 песни на Блаже Конески во препев на руски” коjа се подготвува токму за јубилејот на поетот. Годинава проектот ...

Read More »

Се реконструира „Римскиот пат“ кој води до „Хераклеја“

Во Битола од пред неколку дена во тек се реконструктивните работи на пристапниот пат, односно т.н. „Римски пат“ кој води до античкиот локалитет Хераклеа Линкестис. Според проектот на оваа делница, асфалтната покривка на коловозот е отстранета и заменета со коцка од гранитен камен заради автентичност на изгледот. Од десната страна на пристапот до локалитетот, од поситен гранитен камен е предвидена ...

Read More »

Почина големиот пријател на Македонија, шпанскиот поет Хусто Хорхе Падрон

Хусто Хорхе Падрон (Justo Jorge Padrón) 01.10.1943 – 11.04.2021 Мадрид-Скопје, 12. април 2021 Вчера, на 11. април, во шпанската престолнина Мадрид почина големиот поет, пријател на македонскиот народ и почесен конзул на Македонија во Кралството Шпанија, Хусто Хорхе Падрон, лауерат/носител на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата од 1990 година. Хусто Хорхе Падрон (шпански: Justo Jorge Padrón) беше роден на 1. октомври ...

Read More »

Конкурс за текстови по повод 70-годишнината на литературното списание „Современост“

По повод 70 години од излегувањето на првиот број на списанието за литература, култура и уметност „Современост“ и 100-годишнината од раѓањето на големите дејци на македонската литература и науката за литература – Блаже Конески  и Коле Чашуле, списанието „Современост“ објавува повик за прилози во проза, поезија (најмалку 3 песни), есеи или научни статии тематски посветени на овие македонски културни фигури. ...

Read More »

Отворен повик за резиденции за автори и преведувачи од Македонија, Албанија, Србија, Косово и Турција

Писатели, преведувачи, драматурзи, поети, илустратори, уметници на графички новели и стрипови од земјава, Албанија, Косово, Србија и Турција можат да се пријават за  проектот „Регионална мрежа за културна разновидност (РЕАД)“. Станува збор за регионален проект финансиран од ЕУ со цел да им овозможи на граѓанските активисти од регионот да придонесат кон интеркултурната толеранција и зајакнување на демократските вредности, со посебен ...

Read More »

Почина пејачот и композитор Зафир Хаџиманов

Познатиот актер, пејач и композитор Зафир Хаџиманов почина  како последица на  вирисот Ковид-19. Хаџиманов е роден на 25 декември 1943 година во Кавадарци и живееше во Белград. Беше оженет со пејачката и актерка Сенка Велетанлиќ, со која го има синот Васил Хаџиманов, познат џез музичар. Зад себе остави над 5.000 записи од македонски изворни песни.

Read More »