Култура

Објавен романот „Анатомија на бумбарот“ од Стефан Марковски

Романот „Анатомија на бумбарот“, веќе објавен на англиски јазик и достапен во електронска и печатена верзија на платформата „Амазон“ каде годинава беше и прворангиран во категоријата Источноевропска литература за Киндл, е мешавина од гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување зачинета со возбудливи трилер елементи. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар Прокопиев, прогресира една примамлива, куриозитетна, откачена, убаво и сочно ...

Read More »

„Во прегратките на љубовта“ на Емил Попoрдaноски автор од македонската дијаспора ја доби наградата „Стојан Христов“

„Во прегратките на љубовта“ на Емил Попoрдaноски ја доби наградата „Стојан Христов“, којашто се доделува за најдобра поетска книга од автор од македонската дијаспора што ја доделуваат „Струшките вечери на поезијата“ во соработка со Агенцијата за иселеништво. Ваквата одлука ја донесе жири-комисијата во состав Веле Смилевски (претседател) и членовите Јовица Ивановски и Митко Гогов. „Поезија за возрасни“ од Саво Костадиновски, ...

Read More »

Излезе од печат монографијата со народни носии „Од Љубанишча до Дебор“ од Љупчо Милошески

Излезе од печат монографијата со народни носии „Од Љубанишча до Дебор“ од Љупчо Милошески, монографијата, како што истакна авторот во разговор за МИА, е резултат на неговото хоби, собирање народни носии и елементи од носии од охридско – струшкиот регион, па се до Дебар.  „Од Љубанишча до Дебор“ содржи невестински народни носии од крајот на 19 и почетокот на 20 ...

Read More »

Второто издание на Галичник филм фестивал ќе се одржи од 5 до 8 август во Галичник

Викендов, од 5 до 8 август 2021 година, со поддршка од Агенцијата за филм и Делегацијата на Европската Унија Скопје, ќе се одржи второто издание на Галичник Филм Фестивал. Амфитеатарот Упија во Галичник на 1.500 метри надморска височина ќе биде домаќин на филмските проекции под отворено небо, а доцните часови се резервирани за концерти со филмска музика, информираат организаторите на ...

Read More »

Традиционални „Љубански Илинденски иселенички средби” во Љубојно

Во преспанското село Љубојно, во дворот на старото училиште „Димитар Влахов“ каде се одржал првиот час по македонски јазик, традиционално, денеска и утре ќе се одржат 48. „Љубански Илинденски иселенички средби“. Годинашната манифестација е посветена на великанот на македонскиот јазик Блаже Конески, во чија чест ќе биде промовирана стихозбирката „Раѓање“ од Бошко Рајчовски – Пелистерски од Детроит, САД. На промоцијата ...

Read More »

Во НУБ дигитална изложба по повод 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески

Националната и универзитетска библиотека (НУБ) „Св. Климент Охридски“ – Скопје, денеска во рамки на одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески ќе ја постави дигитална изложба со мултимедијални содржини, насловена „Фондот на НУБ – доказ за сестраноста на Конески“ на нејзината и на веб-страницата на Дигиталната библиотека на Македонија – www.nubsk.edu.mk и www.dlib.mk. Изложбата содржи селектиран материјал од општиот ...

Read More »

Манифестацијата „10 Дена Крушевска Република“ со бројни настани

По повод 118-годишнината од Илинденското востание, традиционалните научно-културни средби „10 Дена Крушевска Република“ од 1 до 10 август ќе понудат повеќе настани, информираат од крушевската локална самоуправа. Манифестацијата, официјално ќе биде отворена на 1 август, во 20 часот на платото на Гумење во Крушево. Претходно, од 18 часот сите учесници ќе тргнат од пред црквата „Свети Никола“ во центарот на ...

Read More »

Одбележани 250 години од раѓањето на Кирил Пејчиновиќ во Тетово

Со свечена академија и музичко-културна програма вчера во Тетово се одбележаа 250 години од раѓањето на просветителот, народниот учител и игумен Лешочки, Кирил Пејчиновиќ – Тетоец. Настанот го организираше Комисијата за односи меѓу верските заедници и религиозни групи, пред платото од новата управна зграда на Музејот на тетовски крај, објектот познат како поранешен Дом на Армијата. Слово за ликот и делото ...

Read More »

КУД „Илинден“ од Битола на светска фолклоријада во Русија

КУД „Илинден“ од Битола ќе ја претставува земјава на Шестата светска фолклоријада, која од 4 до 11 јули ќе се одржува во руската Република Башкоростан, со над 2000 учесници од 50 земји.   Ова културно-уметничко друштво постои речиси седум децении и има учествувано на многу меѓународни фестивали за фолклор. Тие денеска заминуваат за Русија, на настанот кој го организира светската ...

Read More »

Почина Виолета Сековска македонската поетеса 1962 – 2021

Вчера на 15 јуни 2021 година, ненадејно на педесет и девет годишна возраст од мозочен удар почина македонската поетеса Виолета Сековска. Виолета Сековска е родена на 2 мај 1962 година во Скопје. Зад неа ги остави сопругот Јоцо, синот Панче со внуката и ќерката Сара. Беше почитувана сопруга, мајка и баба, во душа и со дело Македонка! Виолета Сековска основно ...

Read More »