Култура

Прв настап на хорот од Бигорскиот манастир на официјален настан во Атина – аплауз и воодушевување од публиката

Атинскиот Соборен храм посветен на Светото Благовештение на Пресвета Богородица, храм-паметник на Православната Црква во Грција, место на многу свештени богослужби, на значајни настани и годишнини, вчеравечер беше сведок на уште едно уникатно и историско собитие. Имено, на покана на Министерството за култура и спорт на Грција и на Здружението на псалти од Атика „Свв. Роман Слаткопевец и Јован Дамаскин“, ...

Read More »

МАНУ подготви веб-страница со дигитални изданија на делата на Блаже Конески 

По повод 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески, 2021 година е прогласена за Година во чест на Блаже Конески, а Македонска академија на науките и уметностите е активно вклучена во одбележувањето на оваа значајна годишнина на својот прв претседател преку повеќе активности. Една од активностите е и изработка на веб-страница со дигитални изданија на делата на Блаже Конески којашто ја подготви Истражувачкиот ...

Read More »

Се одржа манифестацијата 21 Пелагониски културно научни средби во Новаци

На 13. Ноември 2021 година во Новаци се одржаа „21. Пелагониските културно-научни средби“, на кои беше доделена наградата “Повелба за животно дело“ на проф. д-р Златко Жоглев и наградата “Златен клас за македонски вознес“ постхумно на поетот Панде Манојлов. Манифестацијата „Пелагониските културно-научни средби“, се формирани во 2000 година во Општина Новаци. Носители на активноста се познати писатели и научни творци ...

Read More »

Списанието „Современост“ одбележува 70-годишнина од своето постоење

На 17 ноември (среда) во 19:00 часот во Големиот салон на Домот на култура „Кочо Рацин“ – Скопје, списанието за литература, култура и уметност „Современост“ ќе ја одбележи 70-годишнината од своето постоење. Јубилејот на списанието „Современост“ годинава се поклопува со 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески, кој и самиот во суштинска мера придонел за егзистенцијата и развојот на ова списание, ...

Read More »

Слепченскиот манастир чувар на македонската култура и јазик и преку изучување на тајните монашки записи

Сместен под пазувите на планината Илиница, над селото Слепче, во општината Демир Хисар, Слепченскиoт манастир е верен чувар на македонската национална култура и јазик. За да го зачува книжевното наследство, како еден од најбогатите книжевни центри во минатото, не само во Македонија туку и на Балканскиот Полуостров, сестринството на манастирот, предводено од игуменот Серафим, веќе неколку години ги враќа ракописите ...

Read More »

„Конески како тестамент“ нова книга од Весна Мојсова Чепишевска

Книгата „Конески како тестамент“, издавачката куќа „Матица македонска“ ја објавува во годината кога се навршуваат 100 години од раѓањето на Блаже Конески и 75 години од Филолошкиот факултет кој го носи неговото име, институцијата во која триесет години Весна Мојсова-Чепишевска ја остварува својата кариера како универзитетски професор по современата македонска литература и култура. Оваа нејзино најново дело е еден вид ...

Read More »

Необјавен текст на Блаже Конески претставен на 6. Отворени денови на Институтот за македонски јазик

Непознат ракопис што на три страници го напишал Блаже Конески и му го посветил на Никола Јонков Вапцаров беше претставен денеска на почетокот на шестите Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Д-р Марија Коробар-Белчева рече дека необјавениот текст на Конески, насловен „Вапцаров меѓу македонските писатели“, го нашла во оставнината на Перо Коробар, прв директор на првото Државно ...

Read More »

Втора малореканска научна конференција во Бигорски

Во периодот од 5 до 9 октомври, Свештената Бигорска Обител беше домаќин на Втората малореканска научна конференција, насловена како: „По патеките на Дичо Зограф“, којашто се одржа со благослов на нашиот надлежен Митрополит г. Тимотеј Дебарско-кичевски и со благослов и иницијатива на Епископ г. Партениј, а во соработка и организација со проф. д-р Сашо Цветковски. Годинешнава конференција се посветува на ...

Read More »

Промоција на книгата „Иконата на Бистра: Закрилник на Православието“

Богодоличното славје на Бигорската слава во чест на Усекновението на пречесната глава на Свети Јован Крстител, годинава беше збогатена и со еден прекрасен настан – промоција на монументалното дело, монографијата „Иконата на Бистра: Закрилник на Православието“ од авторот г. Киро Кипроски. Промоцијата се одржа по завршетокот на свеченото богослужение, во големата сала за свечености на Бигорскиот Манастир, во присуство на: ...

Read More »

Промоција на романот „Равенка на стравот“ од Верица Мукоска на Саем на книга

Промоцијата на романот „Равенка на стравот“ од Верица Мукоска е закажана за 12.09 (недела) во 13 часот на Саемот на книга во Скопје. Промотор на романот е Стефан Марковски. Потпишувањето ќе биде на штандот на издавачката куќа Бата Прес. Гледајќи низ призмата на авторската еволуција во овој роман и досегашното творештво на авторката, полека и прогресивно се кристализираат двете приказни ...

Read More »