Македонија

Балканските медицински наменски сили се подготвуваат за учество на меѓународната вежба

Балканските медицински наменски сили (БМНС), минатата недела, во рамки на подготовките за учество на меѓународната вежба „Saber Guardian 2017“, во Белград, Република Србија, реализираа санитетска обука чиј дел беше и Армијата на Република Македонија. Персоналот од Армијата беше составен од офицер во постојаната организација на БМНС, 5 членови во Ќелијата за координација на евакуацијата на пациенти, тим за поддршка на ...

Read More »

Македонија и Јордан имаат напредок во сферата на разузнавање и размена на информации

Јордан е земја која е позитивен пример, која придонесува за стабилноста на Блискиот Исток и од интерес на Македонија е да биде присутна на безбедносно-разузнавачки, но и на економски план, изјави претседателот на Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по средбата со Кралот на Јордан, Абдула II. „Јордан е земја која е конструктивна и голем придонесувач за мирот во регионот. Јордан е домаќин ...

Read More »

Министерот за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на Комитетот на министри на Советот на Европа

  Министерот за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на 127. сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа, што се одржа во Никозија, со која претседаваше Кипар. Во фокусот на министерскиот состанок беа повеќе актуелни теми од надлежност на Организацијата, со посебен акцент врз демократската безбедност во Европа. На сесијата, Генералниот секретар на Советот на Европа, Јагланд, го претстави ...

Read More »

Претседателот на Македонија на работна посета на Кралство Јордан

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, утре ќе престојува во работна посета на Хашемитското Кралство Јордан по повод учеството на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Африка, што се одржува во Аман. Претседателот Иванов ќе учествува на пленарната сесија на свеченото отворање на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Африкаи на сесијата на тема „Заштита на бегалци: наша морална ...

Read More »

Претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот на СДСМ (ВИДЕО)

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов на лидерот на СДСМ, Зоран Заев во 12 часот му го додели мандатот за состав на нова влада. Иванов констатираше дека се отстранети пречките за доделување мандат, а Заев во име на парламентарното мнозинство прочита заедничка изјава за зачувување на унитарноста и мултиетничкиот карактер на Република Македонија. Заев рече дека двете пречки за доделување на ...

Read More »

Македонската православна црква ­- ОА апелира на одговорно однесување и почитување на правниот поредок

­   Македонската православна црква ­- ОА денеска изрази загриженост за состојбите во државата и упати апел до верниците и до сите граѓани за меѓусебно помирување и одговорно однесување, а до одговорните лица и институции апел за почитување на правниот поредок. ­ Архиепископскиот управен одбор (АУО) на Македонската православна црква – ОА , на своето редовно годишно работно заседание одржано ...

Read More »

Конференција по повод 100 години од раѓањето на Киро Глигоро

  Македонската академија на науките и уметностите се одржа конференција по повод 100 години од раѓањето на првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров. На конференцијата беше истакнато дека Глигоров, имаше решавачко влијание во меѓународното етаблирање на државата во светот, пред се, со неговиот огромен углед во меѓународната заедница. Академик Таки Фити, претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, ...

Read More »

Независен полициски синдикат: Несоодветни услови за работа на преминот Џепиште­ -Требиште областа Голо Брдо (ВИДЕО)

  Службениците на полицијата на граничниот преминработат во субстандардни услови, истакна денеска во Охрид претседателот на независниот полициски синдикат Гоце Делчев Тонев. Тонев во изјавата пред медиумите дадена пред Командата на граничната полиција ­ запад истакна дека граничните полицајци работните обврски ги извршуваат во контејнер со две импровизирани простории, кои не се поврзани ниту на системот за напојување со електрична ...

Read More »

Грчки аналитичар: 99 проценти од земјите ќе поддржат Македонија да се вика Република Македонија

Останувам на ставот дека Грција треба да го признае уставното име на Република Македонија, вели за весникот „Дневник“ грчкиот новинар и аналитичар Такис Михас, по објавувањето на анализата под наслов „Македонија и Источна Германија“ во која говори за тоа колку се коректни и конзистентни, но и селективни ставовите на грчката надворешна политика. Ако направиме анкета во целиот свет и ако ...

Read More »

ИРИ: На локалните избори 27 отсто би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, 16 за СДСМ

  Мнозинството граѓани на Република Македонија на локалните избори најголема поддршка би добила ВМРО-ДПМНЕ, а по неа СДСМ, ДУИ и БЕСА, покажуваат резултатите од анкетата на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) спроведена преку интервјуа лице-во-лице врз репрезентативен примерок од 1.108 граѓани во периодот од 4 до 12 март годинава. На прашањето колку сте расположени да гласате на претстојните локални избори 61 отсто ...

Read More »