Македонија

Во Франција откриен споменик на загинатите македонски војници на Кајмакчалан

По цели 99 години од завршувањето на Првата светска војна, конечно и Македонија доби спомен-обележје, на кое се испишани имињата на војници од Македонија, од општината Новаци, кои загинаа во крвавите битки на Кајмакчалан. Во рамките на проектот во кој четири нации, четири градоначалници го слават мирот, во градот Коломбел, Франција, со голем број свечености и војнички почести беше откриен ...

Read More »

Македонската Алијанса ја осудува бугарската асимилаторска политика кон Македонците во Албанија

  Македонската Алијанса во целост го поддржува протестот и барањата кои Македонското Друштво „Илинден“ од Тирана-огранокот на Голо Брдо ги упати до Владата на Зоран Заев и Никола Димитров. Бугарските власти продолжуваат со својата големо националистичка и асимилаторска политика за негирање на Македонскиот национален идентитет. Посетата на Илијана Јотова на Македонско село во Албанија, каде ветува отворање на училишта за изучување на ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ја осудува бугарската агресивна политика кон Македонците во Албанија за нивна асимилација

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) упатува најостра критика на бугарската агресивна политика кон Македонците во Албанија во обидите за нивна асимилација, посебно после донесувањето на законот за националните малцинства во којшто Тирана го вброи непостоечкото “бугарско малцинство“ во областите Мала Преспа, Голо Брдо и Гора каде што живеат Македонци, под закана на Софија со вето врз преговорите на Албанија за ...

Read More »

Трговијата меѓу Македонија и Русија расте

Вкупниот обем на стоковната размена меѓу Република Македонија и Руската Федерација до крајот на септември годинава достигнала 157, 2 милиони САД долари и бележи раст од 21,3 отсто. Минатата година во истиот овој период вкупната размена изнесувала 129,5 милиони САД долари. Македонските компании во деветте месеци од годинава пласирале стока на пазарот на Руската Федерација во висина од 36,9 милиони ...

Read More »

Ватикан: Мајка Тереза имаше огромно богатство во Ватиканската банка

Мајка Тереза во Ватиканската банка имаше толку многу заштеда што без нејзините пари банката не би можела да работи, тврди италијанскиот новинар Џанлуиџи Нуци. Тој во својата најнова книга „Источен грев“ пишува за „најмрачните тајни на Ватикан“ и наведува дека Мајка Тереза имала најголема заштеда во Ватиканската банка кога за нејзин претседател е поставен американскиот надбискуп Пол Маркинкус. Ако Мајка ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Груевски е претседател на ВМРО-ДПМНЕ и останува да биде

Никола Груевски е Претседател на ВМРО-ДПМНЕ и останува на оваа функција согласно доверениот мандат. Понатамошни и  идни чекори на партијата ќе бидат превземени по направените анализи на резултатите на последните избори. Тие чекори ќе бидат во насока на интересите на партијата ВМРО-ДПМНЕ, нејзините членови, доброто на граѓаните и интересот на Македонија. Најголемото зло во оваа држава останува да биде хунтата ...

Read More »

Телеком Австрија го купи Mакедонскиот мобилен оператор Вип

Австрискиот телекомуникациски гигант Телеком Австрија стана доминантен сопственик на македонскиот мобилен оператор Вип откако го откупи и преостанатиот удел од Телеком Словенија. Според информациите на словенечка берза Телеком Австрија платил 120 милиони евра за да го презеде сопственичкиот дел од 45% во заедничката компанија Оне.Вип која се формираше откако се споија двата мобилни оператори Оне и Вип. Со купувањето на ...

Read More »

Реакција на Македонска Алијанса за иницијативата Жан Моне

Македонската Алијанса ја повикува Европската Унија да престане да го третира Македонскиот народ како експеримент на кој се тестираат сите можни притисоци и неправедни политики за негово обезличување и самоуништување. Ако некој треба да се викне на Европски часови по демократија и човекови права и политички дијалог, и тоа во куќата на Жан Моне тоа се Грчките функционери, почнувајќи од Павлопулос, ...

Read More »

Македонска – Палестинска соработка

Претседателот на Светскиот Македонски Конгрес Тодор Петров за време на одржувањето на Првата Меѓународна конференција за Палестина во Европа се сретна и оствари средба со г.Тајсер Кхалед, член на Извршниот комтитет на ПЛО истовремено шеф на Одделението за односи со палестинските иселеници и со г.Салех Рафат, член на Извршниот комитет на ПЛО и шеф на Одделението за воени и безбедносни ...

Read More »

Иванов: Македонија ги исполни сите критериуми за членство во НАТО но сепак беше блокирана

Македонија ги исполни сите критериуми за членство во НАТО, сепак беше блокирана и оставена сама на себе. Аргументите за блокадата на Македонија се аргументи измислени за време на студената војна кои немаат место во проектот за обединета слободна и мирна Европа, порача претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов во обраќањето на 21.Конференција на началниците на генералштабовите на армиите од земјите ...

Read More »