Македонија

Димитров најави отворање на преминот „Маркова Нога-Герман“ во Преспа 

Владите на Македонија и Грција работат на повторно отворање на граничниот премин „Маркова Нога – Герман“ во Преспа, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров одговарајќи на пратеничко прашање во Собранието. Тој рече дека за отворањето на овој премин разговарале премиерите на двете држави на средбата во Давос и оти тоа е еден од чекорите што ќе го направи грчката ...

Read More »

Граѓаните на Македонија и Босна и Херцеговина ќе патуваат во двете земји со лични карти

Владата на Република Македонија го разгледа и прифати Извештајот за завршени преговори за усогласување на текстот на Спогодба меѓу Владата на Република Македонија и Советот на Министри на Босна и Херцеговина за условите за патување на државјаните на двете земји со лични карти. По усогласувањето на спогодбата и по ратфикацијата во собранијата, граѓаните, граѓаните од двете земји во Македонија и ...

Read More »

Репортажа за граничниот премин „Маркова Нога-Герман“-Преспа (ВИДЕО)

Репортажа за граничниот премин „Маркова Нога-Герман“-Преспа отворањето на граничниот премин „Маркова Нога-Герман“-Преспа е важно за регионот на Преспа ке го јакне локалната економија, како и зајакнувањето на врските меѓу Македонците во овој регион.    

Read More »

Средба помеѓу Државниот секретар Виктор Димовски и новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Канада за Македонија со седиште во Белград

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Република Македонија, Виктор Димовски, денес ги прими копиите од акредитивните писма на новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Канада за Република Македонија, со седиште во Белград, Кетлин Чаба. Димовски најнапред ѝ посака добредојде во нашата држава, како и успех во вршењето на функцијата, изразувајќи очекување дека позитивниот развоен тренд на односите меѓу ...

Read More »

Аармија на Македонија на 178 заседание на воениот комитет на НАТО

    Притоа од страна на учесниците во дискусија се разгледувани планови, насоки и препораки за понатамошно учество и дејствување во мисијата кои ќе бидат разгледани на состанокот во формат на министри за одбрана во февруари. За време на заседанието, НГШ на АРМ оствари повеќе средби и размени на мислења со повеќе началници од армиите членки на НАТО и партнерските ...

Read More »

Рускиот теолог Кураев: Глупо е да им кажувате на други народи како да се нарекуваат

Рускиот теолог и влијателен активен блогер, Андреј Кураев ги оцени како ретроградни и полни со бес националистички изјавите на грчките владици во поглед на прашањето за името на Македонија. Кураев, споделувајќи ги на својот блог изјавите од грчките владици пишува дека грчките владици се уште не знаат дека Константинопол веќе одамна е паднат. Навистина е глупаво да им кажувате на другите народи ...

Read More »

Лоренс Иглбергер: Грција нема историско право на името Македонија

Спорот за името е непотребен и неоснован. Македонија беше нарекувана така и за време на поранешна Југославија и тоа тогаш не предизвикуваше никакви проблеми, изјави пред три години, сега веќе починатата легенда на американската дипломатија Лоренс Иглбергер. Земјата која сега се нарекува Македонија беше нарекувана така и за време на нејзиното постоење како република во рамките на поранешна Југославија. Дали ...

Read More »

Општина Атина одби да го поддржи протестот против Македонија

Општинскиот совет на Атина денеска го отфрли барањето на пратеникот на Златна зора, Илијас Касидијарис за издавање резолуција за поддршка на протестот во Атина. Атинскиот градоначалник Јоргос Каминис, предложил барањето да се отфрли со објаснување дека референдумите и резолуциите го делат народот и шират омраза. Секој, кој поставува теми за референдуми и резолуции за името, единствено нешто што сака да ...

Read More »

Народно движење за Македонија се преименува во Единствена Македонија ќе се залагаме за Сојуз со Русија и членство во ЕУ

Во изјава за медиумите, претседателот на партијата, проф. д-р Јанко Бачев рече: „Централниот комитет како највисоко одлучувачки орган на партијата меѓу два конгреса, денес донесе одлуки од историски карактер за партијата. Прво, ЦК донесе одлука за целосно ребрендирање и во иднина партијата наместо Народно движење за Македонија ќе биде со називот Единствена Македонија. Второ, реконструкција на Извршниот комитет на партијата, во кој, меѓу ...

Read More »

Наумовски: Предупредува предлозите на Нимиц се катастрофа за Македонија

Ниту една држава, ниту Обединетите нации немаат право да наметнат промена на името на друга земја, ниту да го негираат постоењето на македонскиот јазик и Македонците, истакна Наумовски во изјава за ТВ Сител. Оптимизмот за решавање на деценискиот спор е корисен, но за да се биде оптимист, треба да има реална основа, додава преговарачот од македонската страна. Веднаш по изјавата ...

Read More »