Македонија

Фондот за здравствено осигурување на Македонија во 17 земји македонските граѓани може да добијат бесплатни здравствена услуги

  Според Фондот за здравствено осигурување на Македонија во 17 земји македонските граѓани може да добијат бесплатни здравствена услуга. Но, за да се добие оваа здравствена услуга, македонскиот граѓанин треба пред да замине во странство да аплицира до Фондот за двојазичен образец. Образецот е бесплатен, а пред патувањето осигуреното лице треба до службата на Фондот да поднесе пријава за задолжително ...

Read More »

Денеска 22 конгрес на оцијалдемократскиот сојуз на Македонија

Денеска во 12 часот, во хотелот Александар Палас во Скопје ќе се одржи 22 конгрес на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ). Социјалдемократите ќе гласаат за нов претседател на партијата, eдинствен кандидат за претседател е Зоран Заев, актуелниот претседател на СДСМ. На конгресот е предвидено и обраќање на Заев.

Read More »

Претседателот Република Македонија во рамки на посетата на Светиот Престол имаше аудиенција кај Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциск

Унапредување на соработката меѓу Република Македонија и Државата Ватикан, предизвиците од мигрантската криза и предизвиците со кои се соочува христијанството во Светот биле темите на разговор на денешните средби на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов со Поглаварот на Римокатоличката црква, Неговата светост Папата Франциск и со државниот секретар на Светиот Престол, кардиналот Пјетро Паролин Папата Франциск пројави интерес ...

Read More »

Гаврил Лесновски ќе биде прогласен за светец

Гаврил Светогорец, епископ Велички, од Манастирот во Лесново на 28 мај (недела) ќе биде прогласен за светец во штипската црква „Свети Никола“, каде ќе бидат изложени неговите мошти и иконата со неговиот лик. Канонизацијата е дел од јубилејот 50 години од возобновувањето на автокефалноста, што МПЦ го одбележува оваа година, пренесува порталот Религија.мк. Тоа ќе биде трето во низата прогласувања на ...

Read More »

Разгледување на потенцијалите за соработка помеѓу Македонија и Шведска на Форумот на Македонија2025 во Стокхолм

На 13 и 14 јуни во Стокхолм ќе се одржи Форум за претставување на можностите за соработка помеѓу Македонија и Шведска. Форумот го организира Македонија2025 во соработка со Амбасадата на Република Македонија во Стокхолм и Стокхолм бизнис регинот. Овој настан е продолжение на иницијативата на Македонија2025 за поврзување на Македонски професионалци и експерти во разни сфери, кои живеат низ Европа, ...

Read More »

Претседателот на Македонија во Рим на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“

Во рамки на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, претседателот Иванов со сопругата г-ѓа Маја Иванова, денеска во Рим, ја посети базиликата „Свети Климент”, каде што положи венец на гробот на Св. Кирил. Македонскиот претседател ја посети и базиликата „Санта Марија Маџоре“, каде што во 2015 година на негова иницијата во знак на благодарност од името на целиот македонски ...

Read More »

Летно бизнис патување во Македонија – настан што ги поврзува младите иселеници со можностите за соработка во Македонија

Македонија2025 го организира второто издание на летното бизнис патување во Македонија, наменето за млади професионалци од дијаспората (16 – 28 јули) . Претседавач на програмата е господинот Живко Мукаетов, кој е член на одборот на директори на Македонија2025. Како што објаснува самото име, програмата се состои од два дела, бизнис – односно професионална пракса, и патување. Од организацијата велат дека ...

Read More »

Денеска е Спасовден – Вознесение Христово

Спасовден, или празникот на Христовото вознесување на небото е четириесеттиот ден од Воскресението. Господ во текот на 40 дена по своето воскресение им се јавуваше на учениците, зборувајќи им за царството Божјо. И откако им заповеда да не го напуштаат Ерусалим, туку да го чекаат слегувањето на Светиот Дух, тој ги изведе своите ученици во Витанија, ги благослови и се ...

Read More »

Рускиот претседател Владимир Путин: Писменоста во Русија дојде токму од македонската земја (ФОТО)

24 мај  во Руска Федерација е свечен ден – Денот на словенската писменост, а писменоста дојде кај нас токму од македонската земја. Сакам да ве поздравам со оваа награда “, му рече Путин на Иванов на средба во Москва. Освен што оваа порака ја слушнавме преку медиумите, за неа соошти и официјланиот сајт на шефот на Руската Федерација. Путин на ...

Read More »