Спорт

Фудбалската репрезентација на Македонија до 17 години во група со Ирска, Полска и Грузија за пласман на ЕП

Фудбалската репрезентација на Македонија до 17 години ги доби ривалите во елитната фаза од квалификациите за пласман на Европското првенство. Генерцијата на Горан Станиќ на ждрепката падна во групата 3, а за пласман на големото натпреварување ќе игра против репрезентациите на Ирска, Полска и Грузија. За нашата репрезентација ова е прв, историски пласман во елитната фаза во конкуренција за фудбалери ...

Read More »

Прогласени најдобрите во фудбалот на гала манифестација во организација на ФФМ

Фудбалската федерација на Македонија на гала манифестација во Македонскиот Народен театар ги додели наградите на најдобрите во македонскиот фудбал за сезоната 2016/17. Во шеснаесет категории годинешните награди ги добија: Тренер: Гоце Седлоски (Вардар), Играч во МФЛ: Стефан Спировски (Вардар), Стрелец МФЛ: Бесарт Ибраими (Шкендија), Тренер во женски фудбал: Кирил Изов (Истатов), Фудбалерка во женски фудбал: Илза Максути (Јунајтед), Стрелец во женски фудбал: Ленче Андреевска (Драгон), Тренер во ...

Read More »

Вардар се враќа непоразен од Германија и сигурно кон четврт-финалето на ЛШ

Вардар останува единствена непоразена екипа во групната фаза од лигата на шампионите откако и од гостувањето во Германија кај Рајн Некар се врати со освоен бод, играјќи 21-21 (11-11). Арпад Штербик го одбрани ударот на Гвардиола во последната секунда од средбата и „црвено-црните“ сега имаат серија од 18 натпревари по ред без пораз. Само во ЛШ оваа серија е 14 ...

Read More »

Во Индија стартува светското првенство во бокс јуниорки

Во Индија стартува светското првенство во бокс јуниорки ќе учествуваат спортисти од 38 земји е застапена во 7 категории. Светското првенство во бокс јуниорки ќе заврши со финалните натпревари што ќе се одржат на 26 ноември недела.

Read More »

Првиот кадетски златен медал сјае како дијамант за Македонија

Европскиот куп во кадетскиот Ѓуор 2017 Првиот европски Куп за кадети заврши со голем успех за македонски џудист Хамза Јашари (-66кг), кој освои злато после практицирањето на џудо 9 години. Ова е прв македонски златен медал од европски кадетски џудо куп. “Ова е прекрасно да се добие првиот македонски златен медал во кадетскиот EJU Куп. Вежбам џудо од седум години ...

Read More »

Македонија до 19 години го прегази Лихтенштајн победа 6:0

  Македонската репрезентација до 19 години со убедлива победа од 6:0 против Лихтенштајн и максимални девет бодови фи заврши натпреварите од групата за пласман во Елитната УЕФА фаза за ЕП. Младите фудбалери од нашата „златна генерација“ приредија гол-шоу на тренинг центарот „Петар Милошевски“ и на најдобар можен начин потврдија дека имаат голем потенцијал. Ова е за прв пат една македонска ...

Read More »

Македонската репрезентација до 19 години славеше со 2:1 против Белгија

Македонската репрезентација до 19 години се пласираше во Елитната фаза квалификации на УЕФА за пласман на Европско првенство. Македонија славеше со 2:1 против Белгија во натпреварот од 2. коло на турнирот во Скопје и го слави големиот успех на турнирот кој го организираме во Скопје. Македонија до 19 години за првпат во својата историја ќе игра елитни квалификации за пласман ...

Read More »

Златниот гонг за Беким Вјерда од Албанија, Денис Муаремовски најдобар македонски боксер

Во малата сала на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, Република Македонија денеска се одржаа финалните натпревари во рамки на 47-то издание на најголемиот боксерски турнир „Златен Гонг“. Освојувач на наградата „Златен Гонг“ е Беким Вјерда од Албанија. За најдобар македонски боксер е прогласен Денис Муаремовски, најдобар техничар е Виолент Сулејмани (Косово). Најдобар странски боксер е Лазар Станоевиќ (Србија). Признанието ...

Read More »

Традиционалната 47-ма меѓународна боксерска манифестација „Златен гонг“

Над 30 боксери од шест држави треба да настапат на традиционалната 47-ма едноподруго меѓународна боксерска манифестација „Златен гонг“, утре (полуфинални борби од 16 ч.) и задутре (финални борби од 11 ч., прогласување на најдобрите од 14 ч.), во малата сала на СЦ „Борис Tрајковски“ во Скопје, Република Македонија. Врз основа на пријавените боксери се очекува да има 11 полуфинални борби ...

Read More »

Двајца македонски тренери во „војна“ за функцијата селектор на Романија!

Кошаркарската репрезентација на Романија летово, по пауза од дури 50 години, настапи на Европското првенство (ЕП) како еден од домаќините на шампионатот што максимално ги крена апетитите на луѓето што го водат овој спорт, кои се решени да сторат сѐ за да продолжат со настапите на големите натпреварувања. За остварување на таа цел тие се решени да ангажираат селектор од ...

Read More »