Спорт

Македонските навивачи го „окупираа“ Букурешт пред историското деби Македонија – Австрија (ФОТО)

Македонските навивачи вчера и денеска го окупираа главниот романски град Букурешт, пред вечерашниот прв натпревар од ЕУРО 2020 против Австрија. Навивачи на Македонија може да се забележат секаде низ улиците на главниот град на Романија. Вечерва ќе има супер атмосфера и на трибините на Националната Арена каде што Македонија ќе дебитира на едно големо натпреварување. Атмосферата е загреана, останува сега ...

Read More »

Македонија славеше убедлива победа над Казахста 4 – 0

Репрезентацијата на Македонија одигра одличен меч против Кзахстан и сосема заслужено оствари убедлива победа од 4:0 во рамките на последниот контролен тест пред заминувањето за Букурешт. Нашата селекција одигра одличен меч во кој тотално го надигра противникот, доминираше во текот на сите 90 минути и заслужено победи убедливо. Езџан Алиоски го отвори резултатот во 35 минута со удар од белата ...

Read More »

Репрезентација на Македонија одигра нерешено против селекцијата на Словенија

Репрезентација на Македонија одигра нерешено против селекцијата на Словенија на контролниот натпревар одигран на националната арена „Филип Втори”. Пред 10 000 гледачи, избраниците на селекторот Игор Ангеловски одиграа нерешено 1:1. Нашите фудбалери пропуштија победа во последните мигови од средбата. Во првиот дел доста динамичен ритам, без погодици, нашата селекција доминираше, имаше иницијатива, но без посериозна шанса за постигнување на гол. ...

Read More »

Македонскиот параглајдерист Борјан Јованоски е победник на 22ри “Албaнија Опен Фест”

Голема победа за македонските параглајдеристи на 22рото издание на Албанија Опен Фест, традиционален меѓународен настан од висока ФАИ2 категорија. На брегот на Валона силите ги одмерија пилоти на крила од многу земји но победничкото место беше наменето само за една. Првото место, во поединечна категорија, по тешка борба до самиот крај заслужено му припадна на нашиот Борјан Јованоски, спортист од ...

Read More »

Македонија го доби првиот таеквондо претставник на Олимписки игри

Македонија го доби првиот таеквондо претставник на Олимписки игри, откако Дејан Георгиевски ова попладне направи историја и обезбеди виза за летниот спектакл во Токио. Во европскиот квалификациски турнир за Олимписките игри во категорија над 87 килограми кој се одржа во соседна Бугарија (Софија), Георгиевски славеше над националниот шампион на Азербејџан и направи најдобар резултат во совјат кариера, а истиот беше ...

Read More »

Македонија со победа ги заврши квалификациите за ЕП 2022

Сениорската ракометна репрезетација на Македонија во последниот натпревар од квалификациската фаза за пласман на Men’s EHF EURO 2022, забележа победа против репрезентацијата на Швајцарија со резултат 29:28. Швајцарија имаше водство во поголемиот дел од првото полувреме, а највисоката предност од три погодоци 05:08 во шестнаесетата минута од натпреварот, па 08:11 во дваесет и првата минута. Сениорите со ефикасен напад и ...

Read More »

Македонската ракометна репрезентација ја победи Финска 27-22

Македонската ракометна репрезентација со 27-22 победи на гостувањето кај Финска и се пласираше на ново Европско првенство. Со одлична игра во второто полувреме Македонија дојде до очекуван триумф во Финска и го завери пласманот на Европското првенство. Во првото полувреме не одигравме на нашето ниво, Финска водеше и со три разлика, а на одморот домаќините заминаа со предност од 14-12. ...

Read More »

Македонија jа направи најголемата сензација во својата фудбалска историја ја победи Германија 2:1

Македонската фудбалска репрезентација ја направи најголемата сензација во својата фудбалска историја со победата над Германија во Дуизбург со 2:1. Нашите репрезентативци одигра одличен натпревар и со головите на Пандев и Еламс ја шокираа Германија на нивен терен. Натпреварот започна со доминација на Германија, но заврши со голема победа на нашата репрезентација. Леон Горетцка во 9.минута прими топка во нашиот шеснаесетник, ...

Read More »

Македонија убедливо со 5:0 славеше против Лихтенштајн

Македонската А репрезентација славеше против Лихтенштајн во натпревар од 2. коло од квалификациите за Светското првенство. На Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје, нашата најдобра селекција триумфираше со 5:0. Енис Барди го отвори резултатот, Александар Трајковски постигна два гола,  стрелци беа и Елиф Елмас и Илија Несторовски. Македонската репрезентација првата прилика ја имаше во 5. минута преку Горан Пандев, но ...

Read More »

Македонија со убедлива победа над Литванија го завери пласманот во баражот за СП

Македонската женска ракометна репрезентација ја забележа и втората победа во квалификациите, овој пат беше совладана селекцијата на Литванија со 31-21. Македонските ракометарки по вчерашниот трумф над Исланд, денеска ја совладаа Литванија и на меч до крајот го заверија пласманот во баражот за Светското првенство. За разлика од вчерашниот меч, овој пат Македонија немаше падови во играта, селекторот Симовски им даде шанса ...

Read More »