Спорт

Македонија со напредок на ФИФА ранг-листата

Македонската фудбалска репрезентација забележа напредок на најновата ФИФА ранг-листа. По победата над Косово во баражот за пласман на ЕП, како и по ремијата со Естонија и Грузија, македонската репрезентација напредуваше за едно место на рангирањето на ФИФА. Благодарение на учинокот од претходната репрезентативна пауза, Македонија собра пет поени и скокна за едно место на листата и сега има вкупно 1365 ...

Read More »

Македонија одигра 3:3 на гостувањето кај Естонија

Македонската фудбалска репрезентација одигра нерешено 3:3 со Естонија во натпревар од третото коло на Ц-2 групата во Лигата на нациите. Со видно изменет состав во однос на дуелот против Косово, селекторот Игор Ангеловски го започна вечерашниот дуел во Талин против Естонците. Нашите фудбалери среќно први дојдоа до водство од 1:0 и тоа благодарение на смешниот автогол на домаќините односно Куск  ...

Read More »

Македонската фудбалска селекција го победи Косово 2 – 1

Македонската фудбалска селекција избори место во финалето од плеј-офот за пласман на ЕП преку Лигата на нации. Сениорите вечерва славеа над Косово со 2-1 и против Грузија на 12 ноември во Тбилиси ќе играат финале а победникот ќе се пласира на ЕП. Натпреварот на Арената Тодор Проески во Скопје почна одлично за македонската репрезентација. Избраниците на селекторот Игор Ангеловски го ...

Read More »

У21: Македонија – Казахстан 4-1

Македонската фудбалска репрезентација од 21 година забележа убедлива победа во Казахстан, совладувајќи ја истоимената репрезентација со 4-1, полувреме 2-0 во рамките од осмата рунда во квалификациите за пласман на Европското првенство. Избраниците на селекторот Благоја Милевски од почетокот од крајот одиграа феноменален натпревар и заслужено се израдуваа на победа со која избија на второто место во групата. Добрата игра во ...

Read More »

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски Иџе победи и го развеа македонското знаме во Италија

Автомобилистот Игор Стефановски Иџе победи на патеката Валелунга во италијанскиот ТЦР шампионат. Ова е негова прва победа, откако во Имола го освои второто место на втората трка. Македонецот кој вози ТЦР изведба на Хјундаи и30 повторно беше единствен странец во натпреварите од италијанското ТЦР првенство, а на крајот зад себе ги остави Џардели и Гвидети кои возат Хонда Сивик. Стефановски ...

Read More »

1000 км на точак за 1000 години Бигорски манастир

Деновиве, на наша голема радост се случи уште еден спортски подвиг – 1000 км., на точак за 1000 години Бигорски манастир. Имено, познатата спортистка, активиста и хуманистка, Мими Стојановска од Струга, во период од неколку дена извози 1000 км., на точак во чест на големиот Јубилеј, од кои последните 80 км., од Струга до Бигорски. Бескрајно и’ благодариме за оваа ...

Read More »

Гоце Георгиевски избран за најдобро крило во Романија

Македонскиот ракометен репрезентативец Гоце Георгиевски во анкетата на „Про Спорт” е избран за најдобро десно крило во шампионатот на Романија за мината година. Oдличните настапи на Георгиевски минатата сезона сосема заслужено му донесоа место во All Star тимот во Романскиот шампионат.

Read More »

Деветгодишнина од формирањето на Ркометниот клуб Енхалон од Струга 

Името Енхалон на латински значи јагула. Тоа е старото име на Струга. Клубот го добива истото име. Целта на клубот е да се афирмира ракометот и спортот во градот Струга и Република Македонија. Формиран е на 21 Мај 2011 година во Струга, кога беше и регистиран со што започнува и да работи. Целта на клубот се младинските категории. Има програма ...

Read More »

Фудбалската федерација на Македонија донира три амбулантни возила на клиниката „Св.Наум Охридски“ во Скопје

Фудбалската федерација на Македонија денеска ги предаде во трајна сопственост трите амбулантни возила кои  „Куќа на фудбалот“ ги набави за потребите на Клиниката за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ во Скопје. Претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини и потпретседателот на федерацијата, Лазар Ракиџиев на директорот на Клиниката за хируршки болести, д-р Љубен Арсенков и економскиот директор на Клиниката за хируршки болести, Нермин ...

Read More »

Првпат во 124-годишната историја се одложени ЛОИ

  Летните олимписки (ЛОИ) и Параолимписки игри (ПОИ) во Токио закажани за годинава се одложени за 2021 година поради пандемијата на коронавирус. Игрите што требаше да почнат на 24 јули се презакажани за „не подоцна од летото 2021 година“, а и понатаму ќе се нарекуваат Токио 2020. Предложив одложување за една година, а претседателот на Интернационалниот олимписки комитет, Томас Бах, ...

Read More »