Спорт

Македонскиот борач Нуров освои злато на Медитаранските игри во Алжир

Македонскиот борач Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал на Медитеранските игри во Оран, Алжир. Тој вечерва по голема борба го победи Фејзулах Актурк од Турција со резултат од 4:3. Извонредниот Нуров иако губеше со 3:0, со два слични зафати направи резултатски пресврт. Најпрво намали на 3:2, а потоа, на две секунди пред крајот успеа да ја обезбеди победата и златниот ...

Read More »

Ракометната репрезентација на Македонија убедливо над Грција во Алжир (39-21)

Ракометната репрезентација на Македонија на одличен начин ги отвори Медитеранските игри „Црвено-жолтите“ убедливо славеа над Грција на премиерата во Алжир (39-21) и одлично го најавија следниот натпревар против домаќинот кој е закажан на 28 јули (вторник) во градот Оран. Селекторот Кирил Лазаров на овој собир замина со играчи од домашното првенство, со цел да се добие искуство и воиграност за следните натпревари. Нашиот национален тим тргна ...

Read More »

Кралот Кире Лазаров испратен во кралски стол со круна на главата (ВИДЕО)

Кире Лазаров синоќа го одигра последниот меч во арената во Нант, а навивачите на овој клуб знаеја на најдобар начин да му се заблагодарат на Македонецот за сето она што тој го направи за тимот, во кој дојде по заминувањето од Барселона и го одведе до две фајналфор завршници во Лигата на Шампионите. „Кралот Кире“ е прекар што македонскиот бомбардер ...

Read More »

Македонците повторно на подиумите на Тиранатлон – 2022

Тиранатлон спортскиот настан кој ги комбинира трите најпопуларни и практикувани дисциплини во едно натпреварување: пливање, велосипедизам и трчање, денеска го одбележа своето второ издание во Тирана. Стотици домашни и странски спортисти, кои се натпреваруваа за по 3 награди во секоја од дисциплините, ја започнаа трката од паркот на езерото Фарка. Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај на доделувањето на наградите за ...

Read More »

Рома ја освои Лигата на конференции, Мурињо испиша историја во Тирана (ВИДЕО)

Фудбалерите на Рома се првите освојувачи на Лигата на конференции, откако вечерва во Тирана славеа во финалниот меч против Феенорд со 1:0. Тоа е првиот европски трофеј за Рома уште од 1961 година кога го освои Купот на саемски градови. Во меѓувреме беше финалист во 1984 година кога загуби во Купот на шампионите, и во 1991 година во Купот на УЕФА. Римската „волчица“ триумфираше против ...

Read More »

Македонија славеше со 27-25 против Чешка и оди на Светско првенство

Машката репрезентација на Македонија славеше со 27-25 против Чешка во реванш средбата од баражот и обезбеди место по осми пат на Мундијал. Иако нашите ракометари имаа контрола во текот на мечот, водеа во повеќе наврати со три и четири гола разлика, сепак на крајот имаше драма. Кузмановски со голот од пенал на Кузмановски на 13 секунди до крајот донесе победа ...

Read More »

Mакедонските фудбалери пречекани со песни и овации на скопскиот плоштад (ФОТО + ВИДЕО)

Македонските фудбалски репрезентативци вечерва беа поздравени од бројните навивачи собрани на плоштадот „Македонија“ во Скопје, на приредениот пречек за „црвено-жолтите“ по синоќешната сензационална победа над Италија (1-0) во Палермо, во полуфиналето од баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Автобусот со македонските фудбалери помина низ Порта Македонија за да стигне пред љубителите на спортот кои со песни и знамиња ...

Read More »

Победа против Европскиот првак Италија најголема за Македонската А репрезентација во историјата

Македонија оствари историска победа против Италија, актуелниот првак на Европа, во третото меѓусебно соочување откако славеше со 1:0 во Палермо во полуфиналето од баражот за пласман во Катар. Италија доминираше, но не ги искористи своите шанси, а тоа го казни Александар Трајковски во 92 минута. Во финалето од баражот за СП, Македонија ќе игра со Португалија во Порто во вторник, ...

Read More »

Сребро за Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски на „Президент купот“ во Драч

Најуспешниот македонски олимпиец, таеквондистот Дејан Георгиевски, имаше успешен настап на издание од престижниот Президент Куп,од серијата Г2 деновиве во Драч. Тој го освои сребрениот медал во својата категорија до 87 килограми, откако во финале загуби во реприза на Токио, од олимпискиот шампион Владимир Ларин од Русија. Георгиевски одлично ја отвори борбата, со водство од 4-0, но за жал тоа останаа неговите ...

Read More »

Македонија го победи Исланд и оди во плејофот за пласман на Светското првенство

Македонската фудбалска репрезентација го победи Исланд со 3:1 во последното коло од квалификациската група Ј и го освои второто место, со што обезбеди место во плејофот за пласман на Свесткото првенство во Катар следната година. Во плејофот одат 10-те второпласирани репрезентации од квалификациските групи, плус двајца победници од групите на Лигата на нации, кои не завршиле на првите две места ...

Read More »