Свет

МНР Русија: Неприфатливи се изјавите за прекројување на границите на Балканот

  Министерството за надворешни работи на Русија изјави на неколкумина албански политичари за можното прекројување на границите на Балканот. „Сметаме дека под маската на неоснованите обвинувања дека Русија се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во Југоисточна Европа се преземаат мерки за реализација на големоалбанскиот проект – сега врз основа на уставот на Албанија, кој и дава на Тирана право да ...

Read More »

Во Грција хеликоптерска несреќа

Хеликоптерската несреќа во Грција загинаа 4 војници, а еден војник беше повреден. Генералштабот на Грција соопшти дека во подрачјето Еласона на северот на Грција беа откриени остатоците на воениот хеликоптер во кој се наоѓаа 5 војници од кои 3 членови на екипажот. Во несреќата чија причина сеуште точно не е утврдена, загинаа 4 војници, додека повредениот војник кој беше спасен, ...

Read More »

Протести против корупција во Словачка

  Илјади Словаци вчера учествуваа во протестен марш против корупцијата, со барање за оставка на министерот за внатрешни работи, близок соработник на премиерот Робер Фицо, поради поврзаност со бизнисмен кој е под истрага за затајување данок. И во останатите земји во регионот, меѓу нив и Романија и Унгарија, се одржуваа големи анти-владини протести последниве месеци. Вчерашните демонстрации во Братислава, кои ...

Read More »

Ердоган победник на референдумот во Турција

Референдумот за уставни измени на некои членови „Да“ гласаа 51,3 насто од граѓаните. Според неофицијални податоци „Против“ гласаа 48,7 насто од граѓаните. На гласањето, од над 55 милиони регистрирани гласачи гласаа околу 48 милиони. Според овие податоци, учеството на граѓаните на референдумот изнесува околу 87 насто.

Read More »

Русија и Иран е неприфатлив американскиот напад врз Сирија

  Рускиот претседател Владимир Путин и Иранскиот претседател Хасан Рохани истакнаа дека е неприфатлив американскиот напад врз Сирија кој претставува прекршување на меѓународните норми. Според писменото соопштение на прес центарот на Кремљ, Путин и Рохани одржаа телефонски разговор на барање на Иран. Путин и Рохани меѓудругото истакнаа дека треба да се оствари објективна и независна истрага во врска со тврдењата ...

Read More »

Нови Шенгенски правила за влез во ЕУ

Од утре на границите на ЕУ ќе се применуваат новите Шенгенски правила за контрола на патници. Ова се прави заради заштита на Унијата од тероризам. Освен граѓаните на третите земји, на границите детално ќе бидат проверувани и граѓаните на ЕУ.  Во досегашната пракса беше доволно, граничната полиција да ја изврши основната контрола со проверка на патните документи. Но, сега документите ...

Read More »

Терористички напад во Стокхолм

Потврдени се три жртви, и голем број повредени затворени се центарот на градот и метрото. Премиерот и безбедносните служби го квалификуваат инцидентот како терористички напад. Претходно и државната безбедносна агенција соопшти дека го третира инцидентот како напад. Досега е официјално потврдена смртта на три лица, но стравувањата се дека бројката не е конечна. Има и „голем број повредени“, според полициските портпароли. ...

Read More »

Северна Кореја ќе реагира при провокација од САД

  Северна Кореја ќе реагира при најмала провокација од страна на САД, изјави денеска севернокорејскиот амбасадор во Русија. Ова предупредување беше упатено во момент во кој Вашингтон објави дека го засилува воениот капацитет по истрелување на севернокорејската ракета, пренесоа агенциите и Франс прес. „Нашата армија веќе изјави дека во случај и на најмала провокација од страна на САД за време ...

Read More »

Црна Гора членството во НАТО ќе ја чини 450.000 евра годишно

  Членство во НАТО годишно ќе ја чини Црна Гора по околу 450.000 евра, соопштија од црногорскиот Совет за членство во Алијанста, отфрлајќи ги како неточни информациите што се пласираат во јавноста дека Подгорица како членка на НАТО ќе мора да плаќа по два отсто од својот бруто домашен производ. Во соопштението на Советот се нагласува дека членството во НАТО ...

Read More »

Мосад се инфилтрирал во Француската разузнавачка служба

Францускиот весник „Ле Монд“ го изнесе тврдењето дека израелската тајна разузнавачка служба Мосад успеала да се инфилтрира во редовите на француската разузнавачка тајна служба и да врбува агенти за своите потреби. По добивањето на информацијата од внатрешните дописи во рамките на истрагата што ја започна француската тајна разузнавачка служба, весникот објави напис во кој го изнесе тврдењето дека во рамките ...

Read More »