Свет

Русија и Иран е неприфатлив американскиот напад врз Сирија

  Рускиот претседател Владимир Путин и Иранскиот претседател Хасан Рохани истакнаа дека е неприфатлив американскиот напад врз Сирија кој претставува прекршување на меѓународните норми. Според писменото соопштение на прес центарот на Кремљ, Путин и Рохани одржаа телефонски разговор на барање на Иран. Путин и Рохани меѓудругото истакнаа дека треба да се оствари објективна и независна истрага во врска со тврдењата ...

Read More »

Нови Шенгенски правила за влез во ЕУ

Од утре на границите на ЕУ ќе се применуваат новите Шенгенски правила за контрола на патници. Ова се прави заради заштита на Унијата од тероризам. Освен граѓаните на третите земји, на границите детално ќе бидат проверувани и граѓаните на ЕУ.  Во досегашната пракса беше доволно, граничната полиција да ја изврши основната контрола со проверка на патните документи. Но, сега документите ...

Read More »

Терористички напад во Стокхолм

Потврдени се три жртви, и голем број повредени затворени се центарот на градот и метрото. Премиерот и безбедносните служби го квалификуваат инцидентот како терористички напад. Претходно и државната безбедносна агенција соопшти дека го третира инцидентот како напад. Досега е официјално потврдена смртта на три лица, но стравувањата се дека бројката не е конечна. Има и „голем број повредени“, според полициските портпароли. ...

Read More »

Северна Кореја ќе реагира при провокација од САД

  Северна Кореја ќе реагира при најмала провокација од страна на САД, изјави денеска севернокорејскиот амбасадор во Русија. Ова предупредување беше упатено во момент во кој Вашингтон објави дека го засилува воениот капацитет по истрелување на севернокорејската ракета, пренесоа агенциите и Франс прес. „Нашата армија веќе изјави дека во случај и на најмала провокација од страна на САД за време ...

Read More »

Црна Гора членството во НАТО ќе ја чини 450.000 евра годишно

  Членство во НАТО годишно ќе ја чини Црна Гора по околу 450.000 евра, соопштија од црногорскиот Совет за членство во Алијанста, отфрлајќи ги како неточни информациите што се пласираат во јавноста дека Подгорица како членка на НАТО ќе мора да плаќа по два отсто од својот бруто домашен производ. Во соопштението на Советот се нагласува дека членството во НАТО ...

Read More »

Мосад се инфилтрирал во Француската разузнавачка служба

Францускиот весник „Ле Монд“ го изнесе тврдењето дека израелската тајна разузнавачка служба Мосад успеала да се инфилтрира во редовите на француската разузнавачка тајна служба и да врбува агенти за своите потреби. По добивањето на информацијата од внатрешните дописи во рамките на истрагата што ја започна француската тајна разузнавачка служба, весникот објави напис во кој го изнесе тврдењето дека во рамките ...

Read More »

Националната агенција за геопросторно разузнавање е најмистериозната од петте најголеми шпионски агенции на САД

  Во силно обезбедената воената база, оддалечена околу 25 километри јужно од Вашингтон, се наоѓа огромното седиште на една шпионска агенција за која малкумина знаат дека постои.  Иако агенцијата е непозната, седиштето на НГА е трето по големина во околината на Вашингтон и е поголемо од седиштето на ЦИА и од Конгресот на САД. Изградбата беше завршена во 2011 година ...

Read More »

Шведското разузнавање предупреди за закана од надворешно мешање во изборите

  Шведското контраразузнавање соопшти дека ги предупредило претставниците на Владата и опозицијата за „важноста на значењето на безбедносните мерки“ пред одржувањето на парламентарните избори следната година. Директорот на Шведската служба за безбедност (Сапо), Андерс Торнберг изјави дека денеска пред политичарите било разјаснето „како изгледа заканата“ и какви мерки ќе се преземат при евентуален напад. Премиерот Стефан Ловен, пак, во телевизиско ...

Read More »

Напад на седиштето на Златна зора во Грција

Грчката полиција уапсила четири лица, па напад на седиштето на неофашистичката партија Златна Зора во Атина, јавија денеска грчки медиуми. Во нападот, во кој нема повредени, учествувале шест лица кои влегле во просториите на партијата откако претходно ги искршиле прозорците. На објектот е нанесена материјална штета, а била фрлена и боја напаѓачите.

Read More »

Иванка Трамп ќерката на американскиот претседател на САД Доналд Трамп ќе биде советник на претседателот

Иванка Трамп, ќерката на американскиот претседател на САД Доналд Трамп, потврди дека ќе работи во Белата куќа во улога на неплатен, неформален советник на претседателот. Јас ќе бидам вработена во канцеларија во Белата куќа како неплатен службеник и ќе ги почитувам сите етички правила и други прописи, како и сите други федерални службеници, наведе таа преку соопштение.

Read More »