Свет

ЕУ започна правна постапка против Чешка, Унгарија и Полска поради одбивање да прифатат бегалци

  ЕУ започна правна постапка против Република Чешка, Унгарија и Полска кои и покрај законската обврска, одбија да прифатат бегалци.Во соопштението кое беше објавено од страна на Европската комисија беше истакнато дека Чешка, Унгарија и Полска беа повикани и потсетени да дадат одговор или гаранција дека ќе постојано ќе примат бегалци. Но и покрај постојаните повици, наведените три земји ги ...

Read More »

Гори станбена зграда на 24 ката во Лондон (ВИДЕО)

  Кула во Лондон со 24 спрата избувнал пожар на 4-от спрат кој се проширил до врвот, за набрзо да прерасне во масовен пламен.  Има заглавено станари на повисоките катови, а лондонската противпожарна бригата има активирано 40 возила и над 400 пожарникари во гасењето. Тоа е највисоката зграда наречена Grenfell Tower, која изградена во 1974 година, во западен Лондон и ...

Read More »

Откриен софтвер што може да урне електрична мрежа

Истражувачи од Словачка и САД открија, односно детектираа тн. штетен софтвер кој може да уништи цела електрична мрежа, наведувајќи дека веројатно токму тој малвер е одговорен за кусиот прекин на струја што се случи во Киев кон крајот на минатата година. Компаниите за кибер безбедност, словачката ЕСEТ и Драгос од американската држава Мериленд, соопштија дека овој малвер може да ги контролира прекинувачите ...

Read More »

Курц: Да се затвори медитеранската маршрута како примерот на балканската

  Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, сака да се затвори медитеранската маршрута за бегалците, според примерот на успешно затворената балканска маршрута. Единственото решение на криумчарите да им се одземе работата и да се прекине со смртните случаи на Средоземјето е да се осигури дека, кога некој илегално ќе тргне на пат, да не дојде до централна Европа, објаснува ...

Read More »

Kривична пријава против Доналд Трамп

Американските држави Мериленд и Вашингтон ДС поднесоа кривични пријави против американскиот претседател Доналд Трамп поради незаконско стекнување приходи од странски држави без претходно одобрение од Конгресот. Обвинителот на Вашингтон демократот Карл А. Расин и обвинителот на Мериленд демократот Брајан Е. Фрош одржаа заедничка прес конференција и истакнаа дека по изборот за претседател, Трамп не се откажа од трговските работи поради ...

Read More »

Косово: ПАН ќе има 39 пратеници, Самоопределување 31, а Лаа 30

  Според прелиминарните резултати од вчерашните предвремени парламентарни избори во Косово, во новиот собраниски состав најголем број пратеници – 39 ќе има коалицијата ПАН, што ја сочинуваат Демократската партија, Алијансата за иднината на Косово и Иницијативата за Косово, како и десетина помали партии. Според бројот на пратеници, на второ место се најде движењето „Самоопределување“ со 31 пратеник, додека коалицијата ЛАА, ...

Read More »

Балканот како поле на конкуренција меѓу Големите сили

  Во текот на историјата Балканот беше сцена на управувањето на низа различни управители и империи. Конкуренцијата меѓу припадниците на различни етнички и верски заедници на Балканот, беше значаен фактор во олеснувањето на процесот на влегувањето на Балканот под управата на надворешните сили. Почнувајќи од 200-та година п.н.е., на Балканот преовладуваше хегемонијата и влијанието на Римската империја и Римјаните, додека ...

Read More »

Пасош од Малтешкиот витески ред го поседуваат само тројца луѓе

                Црвениот пасош од Малтешкиот витески ред е еден од најретките на светот. Можат да го имаат три лица, голем мајстор, заменик на големиот мајстор, и канцелар на овој ред. Во секој момент на светот постоеле, постојат и ќе постојат само три пасоши од Сувремениот малтешки воен ред, чие целосно име е „Суверен војнички и ...

Read More »

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихтер денес ја погоди Западна Турција. Епицентарот бил во водите на Егејско море, на 83 километри од Измир, но потресот се почувствувал и во Истнабул, како и во Бугарија, но и на повеќе грчки острови. Турција е позната по јаките земјотреси. Во 2011 година во земјотрес со јачина од 7,2 степени загинаа околу 600 ...

Read More »

Пред историскиот договор за обединување на островот Кипар

  Обединетите Нации, соопштуваат дека лидерите на грчката и турската заедница во Кипар ќе се вратат во Женева на 28 јуни за преговори со цел справување со чувствителните прашања, кои стојат пред историскиот договор за повторно обединување на островот. „Генералниот секретар на ОН ќе присуствува на преговорите заедно со претседателот на Кипар Никос Анастасиадис и на непризнатата Севернокипарска турска република ...

Read More »