Европската Комисија ќе додели 15 милиони евра помош за Албанија

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен соопшти дека Европската Комисија одлуила да даде 15 милиони евра за Албанија за санирање на штетите од разорниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември. Како што јави тиранската телевизја Топ чанел, таа додала дека Европската Унија се солидаризирала со ситуацијата не само со зборови туку и со конкретна финансиска помош. Претходно во Албанија прстигнаа специјализирани екипи за пронаоѓање и спасување а сега има и екипи на терен за проценка на штетите.

Уште веднаш по земјотресот имав телефоснки разговор со премиерот Еди Рама и реков дека ЕУ е целосно солидаризирана со Албанија со активности, а не само со обични зборови. Веќе сме на терен,а сега нудиме нешто повеќе. Досега, Комисијата помогна во мобилизирање на три тимови за пребарување со повеќе од 200 обучени лица, од Италија, Грција и Романија. Ние ќе дадеме 15 милиони евра од Фондот за политика на добрососедство и договоривме да организираме донаторска конференција за Албанија, рекла Лајен.

Најавила дека Комесарот Ленарчиќ ќе отпатува за Албанија каде од блиску ќе ја разгледа ситуацијата и ќе создаде поцелосна слика за состојбата на погодените објекти, како и проценка на видот на помошта што е потребна за реконструкција.

Најавила дека во четвртокот се очекува новиот европски комесар за справување со кризи, Јанез Ленарчич, да ја посети Тирана каде треба од блиску да доибе јасна слика за состојбата и да зборува за плановите за обнова