Tag Archives: Албанија

Бегај и честита на новата претседателка на Македонија, Гордана Силјановска-Давкова

Претседателот на Републикa Албанија, Бајрам Бегај, и го честиташе изборот на Гордана Силјановска-Давкова за функцијата претседател на Република Македонија. Претседателот Бајрам Бегај, упати честитка до Гордана Силјановска-Давкова за нејзиниот избор во функцијата претседател на Република Македонија, како прва жена на чело на државата. Претседателот Бегај во објава на својот профил на платформата Х изразува верба во натамошното зајакнување на односите ...

Read More »

Конференција на министрите за внатрешни работи на земјите од Западен Балкан во Тирана

На тема „Соработка за безбедност и миграциски текови низ Западен Балкан“ денеска во Тирана се одржува конференција на министрите за внатрешни работи на земјите од Западен Балкан, со присуство и на претставници на меѓународни органзации. Отворајќи ја конференцијата, домаќинот, албанскиот министер за внатрешни работи, Таулант Бала порача дека е многу битно да се има поширока регионална соработка во борбата против ...

Read More »

Националниот џез оркестар настапи на Balkan Jazz Showcase-2024 во Тирана

Во организација на Албанското џез здружение (Albanian jazz society) оваа година по четврти пат ќе се одржи фестивалот Balkan Jazz Showcase-2024.  На настанот ќе настапат оркестарот Sethstat Quintet од Македонија, NisVille од Србија, Сара Јововиќ трио од Црна Гора, Gypseons Trio од Грција, Leo Richartz Trio од Германија, Alba Dajlani & AJS Quartet од Албанија и Националниот џез оркестар од ...

Read More »

Јатрвата на Алма под истрага: Постои сомнение дека премолчела клучна работа за самоубиството на мајката и трите деца

На 2 мај, Алма Арази (39) и нејзините три деца не скокнале од новиот мост во реката Буна во Скадар, потврдија од истражната група, пренесуваат албанските медиуми. Репорт ТВ јавува дека Алма со своите деца се движела кон крајот на мостот, патот кој води до пат Скадар-Муриќан. Обвинителството почнало да го следи ова, откако во месноста Дајлан, на околу 100 ...

Read More »

До 2030 година Албанија со четири аеродроми

Mинистерка за туризам и животна средина, Мирела Кумбаро изјави дека до 2030 година Албанија ќе има четири аеродроми, објави Албанската радио и телевизија. На веќе постоечките аеродроми во главниот град Тирана и северниот град Кукс, аеродромите во крајбрежниот град Валона, југозападна Албанија и во јужниот град Ѓирокастро, ќе бидат додадени до 2030 година. Во интервјуто Кумбаро додаде дека до 2030 ...

Read More »

ЕУ одвои 13,79 милиони евра за прекуграничен одржлив развој во Албанија и Македонија

Преземајќи значаен чекор за целите за пристапување кон Европската унија, Македонија и Албанија денеска заедно ја започнаа Програмата за прекугранична соработка ИПА 3 во Корча. Финансирана од ЕУ со буџет од 13,79 милиони евра, оваа Програма ја потенцира ангажираноста на двете земји да се усогласат со стандардите на ЕУ за одржлив развој и регионална интеграција до 2027 година. Дополнително на ...

Read More »

Албанската полиција запленила фалсификувани чекови во вредност од еден милион долари и уапси двајца Италијанци (ВИДЕО)

На граничниот премин Хан Хоти, на албанско-црногорската граница, албанската полиција запленила фалсификувани чекови во вредност од милион долари. Уапсени се двајца италијанските државјани во чиј автомобил биле откриени фалсификуваните чекови. Фалсификуваните чекови се одземени како материјален доказ заедно со возилото, 1700 евра, печати и два мобилни телефона и се предадени на Обвинителството при Основниот суд од општата надлежност Скадар за ...

Read More »

Албанија ги вклучува дроновите „Бајрактар“ во откривање случаи на одгледување канабис

Министерот за внатрешни работи Таулант Бала денеска најави дека од идната недела ќе се користат беспилотни летала „Бајрактар“ за контрола на албанската територија и откривање случаи на одгледување канабис, што ќе го надополни воздушниот мониторинг од авионите на Guardia di Finanza. Тој најави дека 2024 година треба да биде година кога на „феноменот на одгледување и тргување со канабис ќе ...

Read More »

Министерот за внатрешни работи Таулант Бала денеска изврши увид на граничниот премин Ќафасан, кој ја поврзува Албанија со Македонија (ВИДЕО)

Министерот за внатрешни работи Таулант Бала денеска изврши увид на граничниот премин Ќафасан, кој ја поврзува Албанија со Македонија. Министерот Бала најави дека „Националниот територијален инспекторат ги расчистил просторите кај сите гранични премини, а со нивниот добар систем се занимава албанската Царинска управа“. Во меѓувреме, во видеото што го објави министерот за внатрешни работи, претставниците на граничниот пункт Ќафасан информираат ...

Read More »

На меѓународниот аеродром во Тирана во првите три месеци рекордни над 1,9 милиони патници

Рекордна бројка во првиот квартал Албанија забележала и во туризмот, ја посетиле над 1,7 милиони странски туристи. На меѓународниот аеродром во Тирана (ТИА) во првиот квартал од годинава забележан е рекорден број патници или 63,9 отсто повеќе споредено со истиот период минатата година. Според управата на аеродромот, во периодот јануари-март регистрирани се вкупно 1.910.616 патници, наспроти 1.166.000 патници, за првите ...

Read More »