Македонија: Стево Пендаровски е нов претседател на државата

ДИК на денешната прес-конференција го објави мнозинството неофицијални резултати, од кои се заклучува дека Стево Пендаровски е нов претседател на Република Македонија.

Кандидатот Горадана Силјановска – Давкова доби 375 434 гласа, додека пак Стево Пендаровски добил 434 096 гласа или 51.83 % проценти од избирачите кои гласале. Можам да заклучам дека денениот изборен ден е во фер и коректна атмосфера.

Немаше пријави за било какви нерегуларноти на избирачките места. Им честитам на граѓаните за упорноста и истрајноста. Можам да кажам дека имавме добри кандидати кои се однесуваа прилично коректно“, истакна првиот човек на ДИК, Оливер Дерковски.

Официјалните резултати ќе бидат соопштени во текот на утрешниот ден.