Tag Archives: д-р Ѓорге Иванов

Претседателот на Република Македонија упати писмо со сочувство до Претседателот на Руската Федерација

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до Претседателот на Руската Федерација, г. Владимир Путин, по повод пожарот во сибирскиот град Кемерево. Почитуван господине Претседателе, Со големо жалење ја примив веста за пожарот кој изби во трговскиот центар во сибирскиот град Кемеровo и предизвика вистинска трагедија во Вашата земја. Искрено жалам за загубените животи, за човечките ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов ја прими г-ѓа Лилјана Танги, пратеничка во Националното собрание на Франција

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ја прими г-ѓа Лилјана Танги, пратеничка во Националното собрание на Француската Република. На средбата се разговараше билатералните односи меѓу Република Македонија и Француската Република, за актуелните состојби на политички план како и за натамошната француска поддршка во однос на македонските евроинтеграции. Во тој контекст, претседателот Иванов се заблагодари за поддршката што Француската ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија се средна со претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими Претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина, г. Денис Звиздиќ. Двајцата соговорници оценија дека двете држави ги карактеризираат традиционално пријателски односи и идентични ставови во однос на унапредување на меѓународната и соработката во регионалните иницијативи. На средбата беа разменети мислења околу состојбите во регионот и актуелните политички ...

Read More »

Брифинг за борбената готовност на АРМ за 2017 година пред Претседателот на Република Македонија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска беше информиран за борбената готовност на Армијата на Република Македонија од страна на Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски. Брифингот за борбената готовност е редовна обврска на Началникот на Генералштабот на АРМ кон Претседателот на Република Македонија. Претседателот Иванов беше информиран за реализацијата на плановите и задачите во АРМ во ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија оствари средба со претседателот на Република Турција

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на официјалната посета на Република Турција, денеска во Анкара оствари средба со претседателот на Република Турција, г. Реџеп Таип Ердоган. Деблокадата на интегративните процеси е клучна за долгорочна стабилност, безбедност и напредок на целиот регион. Во наредниот период очекуваме конструктивна поддршка, помош и отворено лобирање за членство на Република Македонија во ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија Средби со турскиот премиер Јилдирим и претседателот на турското собрание Караман

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на официјалната посета на Република Турција, денеска во Анкара оствари средба со претседателот на Владата на Република Турција, г. Бинали Јилдирим и со претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, г. Исмаил Караман. На средбите беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Турција, при ...

Read More »

„Школата за млади лидери“ прогласена за најдобар социјално одговорен проект во Европа за 2017 година

Сакаме да изградиме млади луѓе со вистински вредности, интегритет и отворен ум, порача претседателот Иванов на свеченото отворање на Светскиот форум на бизнис ангели, кој се одржува во Истанбул, Република Турција. Во своето обраќање на форумот на кој присуствуваат над 1200 учесници од 70-тина држави, македонскиот претседател говореше за целите и вредностите на Школата за млади лидери, која што е ...

Read More »

Честитка од претседателот Иванов по повод државниот празник 8 Декември – Свети Климент Охридски

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод празникот Св. Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. Ваше Блаженство, Дозволете ми, од свое име и од името на граѓаните на Република Македонија, Вам лично, на членовите на Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква – Охридска ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија освари средба со министерот за надворешни работи на Црна Гора

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Црна Гора, г. Срѓан Дармановиќ. Двајцата соговорници изразија интерес за унапредување на севкупните билатерални односи меѓу двете земји и го поздравија континуираниот политички дијалог што укажува на традиционално пријателските односи меѓу Република Македонија и Црна Гора. Претседателот Иванов и министерот Дармановиќ се согласија дека ...

Read More »