Tag Archives: дрога

Турската полиција запленила 2 тони ГМО марихуана од Албанија

Рекордна количина од речиси два тони генетски модифицирана марихуана се запленети од турската полиција во два минибуси кои ги возеле Албанци. Возилата кои полицијата ги запрела превезувале текстилни прозиводи, но со проверка биле откриено дека во транспортот имало и 1,88 тони дрога. Генетски мопдифицираната марихуана била спакувана во куфери во автобусите на двајца странци, чиј идентитет не се сопштува. Турските ...

Read More »

Во Бразил запленети 617 килограми кокаин во пакети со логото „ФК Елбасан“

Полицијата во Бразил запленила 617 килограми кокаин а на пакетите во кои била стои логото на Спортскиот клуб“Елбасан“,од истомениот албански град, што наведува на фактот дека таа требало да стигне во Албанија, пренесе тиранската телевизија Ора њуз. Пратката била скриена под поставен дополнителен под на камион. Вредноста на дрогата се пресметува на девет милиони долари,-наведува телевизијата. Возачот на камионот изјавил ...

Read More »

Албанија: Голема количина дрога запленета во Драч од Еквадор (ВИДЕО)

Голема пратка дрога беше вчера запленета во пристаништето Драч во Албанија. Дрогата пристигнала од Еквадор во големи контејнери. Пратката е запленета во моментот кога двајца Албанци чекале да ја преземат. Пратката подолго време биле следена во соработка со албанската, грчката полиција и американската ДЕА.

Read More »

Албанската полиција заплени 204 килограми марихуана на пат кон Црна Гора

  Над 204 килограми марихуана, која требало да биде прошверцувана на територијата на Црна Гора заплени албанската полиција во рамки на акцијата „езеро“  Дрогата е запленета во близна на Скадарско Езеро, при што уапсено е лицето М.К (33) од селото Нов Штој, додека по Д.Б.(35) од Скадар, се уште се трага. Врз основа на информациите и оперативната полициска работа во ...

Read More »

Македонска полиција во Ќафасан пронајде нови количини дрога

Денеска на Граничен премин „Ќафасан“, од слобода бил лишен и задржан во полициска станица Т.С (19) од Тирана. – иформацијата за Македoнски весник “Илинден” ја потврдуват полициски извори од Граничен премин „Ќафасан“. При преглед во автобус со тетовски регистарски ознаки, на седиштето каде што седел, под неговиот ранец била пронајдена кеса со марихуана. Дрогата била одземена и дадена на вештачење, а по ...

Read More »

Британскиот весник Индипендент: Албанија е европската Колумбија

  Албанските власти пред неколку години почнаа агресивна акција со надеж дека со уништувањето на полињата со канабис и апсењето на одгледувачите ќе го намалат шверцувањето дрога и ќе ѝ помогнат на земјата да се приближи кон ЕУ, но дилерите постепено се префрлија во смртоносна игра тргувајќи со кокаин и хероин, пишува „Индипендент“. Британскиот весник во опширен текст со наслов ...

Read More »

Уапсен Албанец во Италија со 830 килограми дрога

Италијанската полиција уапсила албански државјанин во чија гаража пронашла 830 килограми дрога. Акцијата следувала по анонимна дојава до полицијата. Кога полицијата стигнала уапсениот Л.О. (35) бил во автомобил пред гаражата. При контрола кај него бил пронајден пиштол играчка, а во магацинот 564 килограми мархуана и 266 килограми хашиш. Дрогата,според првичната истрага била прошверцува од Албанија. Ова е прва поголема количина ...

Read More »

Балканскиот Ескобар и се предаде на албанската полиција (ВИДЕО)

По  две години потрага, денеска на албанската полиција и се предаде Клемен Балили наречен ,,Балакански Ескобар” кој е организатор на меѓународниот шверц со дрога од Албанија во странство. Предавањето на Балили на полицијата се случува во момент кога се подготвува стартот на големиот судски процес на Клемен Балили во Тирана. Јавното обвинитество тврди дека стотици тони дрога од Албанија се ...

Read More »

Италијанската полиција заплени 11 кг хероин прошверцуван преку Албанија

Италијанската полиција во селото Алгеро, на островот Сардинија  заплени 11 килограми хероин, што е најголема досега заплената количина од овој вид дрога, во последните петнаесет години во овој регион. Дрогата била пакувана во пакетиња од по еден килограм, вакуумирани, залепени и скриени помеѓу камењата на стар ѕид, покрај морскиот брег. Според италјанската полиција доколку дрогата би стигнала на нарко-пазарот, би ...

Read More »

Пронајдени 50 килограми марихуана во близина на Граничниот премин Ќафасан

Полицијата пронашла 50 килограми марихуана, вчера во близина на граничниот премин Ќафасан на 11-ти ноември 2018 година, на зелениот граничен појас во близина на граничниот премин Ќафасан, Македонска гранична полиција, пронајде и одзеде две торби со 46 пакувања марихуана со вкупна тежина од околу 50 килограми. На местото каде се пронајдени двете торби, извршен е увид по што, истите се подигнати, ...

Read More »