Tag Archives: Еди Рама

Пратеник го гаѓаше Еди Рама со јајца во парламент (ВИДЕО)

Седницата на Парламентот на Албанија на кратко беше прекината откако пратеникот од опозициската Демократска партија Ендри Хаша го гаѓаше со јајца премиерот Еди Рама. Рама по инцидентот ја напушти собраниската седница. Фотографијата на која се гледа како Хаша го гаѓа Рама со јајца ја објави поранешниот албански премиер Сали Бериша со порака „За присутните – тост и јајца“. Хаша го ...

Read More »

Засилено обезбедување на Еди Рама по заканите по неговиот живот

Засилено е обезбедувањето околу домот на премиер Еди Рама и ограненичено му е движењето во јавноста, по јавно упатената закана од мајката на Констандинос Кацифас дека ќе ја одмазди крвта на синот. Мајката на Кацифас, кој беше убиен во престрелка со полицијата, на 40-дневниот помен одржан вчера во родното село Буларат, пред гробот на синот вети дека ќе одмазди. Ќе ...

Read More »

Обвинителството ја отфрли кривичната пријава против Рама

Обвинителство за тешки кривични дела  во Тирана ја запре истрагата за кривичната пријава што опозицијата ја поднесе против премиер Еди Рама. Одлуката на Обвинителството доцна попладнево ја објави Петрит Васили, координатор на пратеничката група на Социјалистичко движење за интеграција и потпретседател. Обвинителството конечно му се предадено на криминалот и го затвори случајот на Еди Рама. Обвинителство кое ги покрива доказите ...

Read More »

Мета и Рама со спротиставени ставови за договорот за границата со Грција

Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека се согласува со премиерот Еди Рама за Договорот со Грција, но оти јасно му ставил до знаење дека истиот ќе биде ратификуван во Собранието кога Уставниот суд ќе биде во функција. Во интервју за Гласот на Америка, Мета призна дека за ова прашање имал некои несогласувања со министерот за Европа и надворешни работи Дитмир ...

Read More »

Пустец во областа Мала Преспа е дел од проект “100 туристички села” (ВИДЕО)

Селото Пустец во областа Мала Преспа е дел од владиниот проект “100 туристички села”. Многу важен трансформацијата која ќе ги привлече се повеќе и повеќе туристи. Рама ги повика Македoнците во Мала Преспа да инвестират и да станат дел од проектот, отворајќи куќи за сместување на туристи. “Ние се развие тука средбата во прекрасен област, која штотуку започна процес на трансформација ...

Read More »

Партијата на Чамите ја напушти Владата на Рама

Партијата за правда, интеграција и единство (ПДИУ) на Шпетим Идризи, која е попозната како „партија на Чамите“, ја напушти владејачката коалиција на премиер Еди Рама и почна разговори со опозициската Демократска партија за заеднички настап на локаланите избори. Одлука донесе Националниот совет на партијата по барање на лидерот Идризи, поради, како што изјави, „предавството на Владата на премиерот Рама околу ...

Read More »

Круемади: На чело на албанската Влада стои криминалец

Лидерката на опозициското Движење за социјалистичка интеграција, Моника Круемади изјави дека криминалците не се плашат од државата, зашто „таа е во нивни раце“. На средба на Извршниот комитет на партијата,која е трета по големина во Албанија, Круемати, упати до сега најтешко обвинување на адреса на актуелниот премиер Еди Рама, нарекувајќи го „ главен криминалец кој е на чело на Владата“. ...

Read More »

Вашингтон тајмс: Судските реформи спонзорирани од Сорос ја оставија Албанија без судски систем во полза на Рама

Престижниот американски весник „Вашингтон тајмс“ во еден од своите написи наведува силни обвинувања против албанската влада. Според весникот реформските процеси во земјата кои се спонзорирани од фондацијата „Сорос“ ја оставиле Албанија без судски систем,што „е во полза на премиерот Еди Рама“. Процесот на проверка на потеклото на имотот и поврзаноста со криминални структури на судиите и обвинителите,наречен ветинг, ги брише ...

Read More »

Протести против Рама за криминалот и корупцијата

  Неколку ијлади симпатизери и приврзаници на албанската опозиција се собра денеска на антивладини протести во Тирана, од кои се побрани оставки на премиер Еди Рама и на министерот за внатрешни работи Фатмир Џафај. Демонстрантите, предводни од лидерот на најголемата опозициска сила во Албанија, Демократската партија, Љуљзим Баша. дефилираа по „Булеварот на мачениците“, скандирајќи „Рама оди си“. Учесниците на протестите ...

Read More »

Патријархот московски и на цела Русија Кирил освари средба со Еди Рама (ФОТО)

  Премиерот Еди Рама освари средбата со Патријархот московски и на цела Русија Кирил. Рама нагласил дека посетата на патријархот Кирил се совпаѓа со 110-годишнината од основањето на Албанската Автокефална Црква. Патријархот московски и на цела Русија Кирил нагласи дека тој пред 15 години бил во Тирана, но не во својство на патријарх, туку како преставник на руската црква и притоа додаде ...

Read More »