Tag Archives: Еди Рама

Нападнато возилото на албанскиот премиер (ВИДЕО)

Албанскиот премиер, Еди Рама избегна посериозен инцидент кога колоната возила, меѓу кои беше и неговото, со камења беше нападната од толпа граѓани. Инцидентот се случи во градот Либражд, во непосредна близина на македонската граница, а возачот на Рама успеал да се извлече користејќи споредни патчиња.

Read More »

Рама: Има простор за дијалог, но само во рамки на Уставот

  Простор за дијалог и за разговори има и подготвен сум за дијалог со опозицијата, но единствено во рамки на Уставот, изјави албанскиот премиер Еди Рама, гостувајќи во емисијата „Опинион“ на телевизијата Клан. Иронизирајќи го барањето на албанската обединета опозиција за негово заминување од функцијата, Рама рече дека филмот „оди си зашто во спротивно нема дијалог“ е веќе виден. Тој ...

Read More »

Рама: Нема компромис, локални избори ќе има со или без опозицијата

Премиерот Еди Рама денеска од говорницата на Парламентот, порача на опозицијата дека компромис нема да има и оти со или без неа во Албанија ќе се одржат локалните избор. Тој додаде дека евентуалното неучество на Демократската партија и на Социјалистичкото движење за интеграција на локалните избори предвидени за 30 јуни, ќе биде на штета на самите партии. Денеска, како и ...

Read More »

Рама хоспитализиран во Берлин поради проблеми со срцето

Албанскиот премиер Еди Рама итно е префрлен во болница во Берлин поради проблеми со срцето. По прединфарктот што Еди Рама го преживеа во Тирана, за што и беше хоспитализиран, подоцна отпатува за Берлин со чартер лет. Дека здравствената состојба на Рама не е добра се забележа и во Берат кога тој не можеше да ги среди речениците, наведува порталот syri.net. Според ...

Read More »

Рама размислува за предвремени избори

Лидерката опозициското Социјалистичко движење за интеграција, Моника Куремади, изјави дека Еди Рама размислува за името на новиот премер и оти се подготвува за предвремни парламентарни избори. Господинот Рама се подготвува за предвремени избори и размислува за името на новиот премиер. За нас е важно да ги започнеме преговорите за интеграција, изјави Круемади за новинарите од денешниот протест на опозицијата. На ...

Read More »

Рама: Нема преодна влада

Портпаролката на албанската Влада и актуелен државен министер за односи со Парламентот, Елиса Спиропали оцени дека делегацијата на Европскиот парламент јасно кажала дека нема преодна влада. Ставот на европарламентарците, според неа, значи отфрлање на тврдењата на опозицијата во врска со легитимноста на изборите и Парламентот. “Парламентот и Владата се легитимни, избрани со гласање, а проблематиката на изборите тие не ја ...

Read More »

Рама им забрани на министрите да учествуваат во ТВ дебати со експратеници од опозицијата

Премиерот Еди Рама им забрани на министрите и пратениците од неговата Социјалистичка партија да учествуваат во телевизиски дебатни емисии со поранешните пратеници од опозицијата кои се откажаа од мандатите. „Не одете на ТВ дебати со оние кои се откажаа од пратеничките мандати. Не треба да одите на дебата со бегалците од Собранието“, им порача Рама. Според него, овие поранешни пратеници ...

Read More »

Албанија: Рама за оставка не размислувам, а ниту за избори

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека нема да поднесе оставка и нема да има вонредни парламентарни избори во Албанија. По масовните опозициски антивладини протести во Тирана, Рама, во интервју за италијанскиот „Кориере дела сера“, вели дека за тоа нема потреба, бидејќи опозицијата е во длабока криза и не е во состојба политички да ја предизвика Владата. Ако утре се одржат избори, ...

Read More »

Демократската партија: Граѓаните без струја, Рама си отвора изложба во Берлин

Демократската партија во Албанија денес рече дека премиерот Еди Рама го нарушил мандатот откако отворил самостојна изложба во Берлин. Парламентарката Албана Вокши изјави дека чинот на Рама, кој лично присуствуваше на отворањето на неговата излкожба, е „кршење на законот и тоа во време кога повеќето Албанци живеат во мизерни услови“. Таа додаде дека во услови на зимски студ, Тирана и ...

Read More »

Рама и официјално стана шеф на албанската дипломатија

Албанскиот Парламент со 78 гласови „за“, без присуство на опозициските пратеници, ја одибри Уредбата со која актуелнот премиер Еди Рама ја презема и должноста министер за Европа и надворешни работи на Албанија. Претходно, со 77 гласови „за“ и еден „воздржан“ парламентот од оваа функција го разреши досегашниот шеф на дипломатијата Дитимир Бушати. На 16 јануари албанскиот Парламент со гласовите на ...

Read More »