Tag Archives: Еди Рама

Во земјотресот во Драч загинала свршеницата на синот на Еди Рама

Меѓу жртвите во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во раните утрински часови на 26. ноември, е и свршеницата на синиот на албанскиот премиер Еди Рама,  дека веста за смртта на својата свршеничка ја потврдил и Грегор Рама. „Меѓу многуте жртви во оваа природна непогода, под рушевините е пронајдена и мојата свршеница, заедно со нејзиниот брат, мајка и татко“, напиша ...

Read More »

Рама: Не сум оптимист за почеток на преговорите

Албанскиот премиер Еди Рама не е оптимист за она што ќе се случи следната недела во Советот на Европа, каде ќе се дискутира за отпочнување на преговорите на Албанија и Македонија со Европската унија. Дали сум оптимист? Не – отсечно одговорил Рама за ирскиот весник „Ајриш Тајмс“, пренесува тиранската телевизија Топ чанел. Тој додал дека не може да се биде ...

Read More »

Рама ја повика опозицијата на дијалог за изборната реформа, но без условување

Шест месеци по политичката криза, албанското владејачкото мнозинството презеде конкретен чекор за воспоставување дијалог со вонпараламентарната опозиција. Премиерот Еди Рама, упати јавна покана до лидерите на партиите кои ја сочинуваат обединетата опозиција Љуљзим Баша, Моника Круемади, Нард Ндока, Ванѓел Дуле, Агрон Дука, Дашамир Шехи и Фатмир Медиу. Рама ги повика опозициските лидери за момент да го заборават политичкото спротивставување, за ...

Read More »

Мета бара меѓународни посредници за политички дијалог

Албанскиот претседател Илир Мета, побара од премиерот Еди Рама и од лидерот на опозицијата Љуљзим Баша да се откажат од борбата за власт и да размислат за изборите на 13 октомври, бидејќи „сѐ уште има време да им се врати европската надеж на албанските граѓани“. Не само што попусто беше потрошена една година, без соработка, концентрација и одговорност туку нештата ...

Read More »

Мета побара од Рама и од Баша да се откажат од борбата за власт

Албанскиот претседател Илир Мета, побара од премиерот Еди Рама и лидерот на опозицијата Љуљзим Баша да се откажат од борбата за власт и да размислат за изборите на 13 октомври, бидејќи „се уште има време да им се врати европската надеж на албанските граѓани“. Тој потсетува на неговата изјава, дадена на 27 јуни минатата година по заклучоците на Советот на ...

Read More »

Бос и во кратки панталони, вака организираше пречек Еди Рама (ФОТО)

Новинарот на престижната европска телевизиска мрежа „Euronews“, Џек Парок, објави фотографија заедно со албанскиот премиер Еди Рама, додека реализираше интервју со него во албанската владина вила во Дермија. Но, надвор од интервјуто и дискутираните прашања, на новинарот му го привлече вниманието облеката на премиерот Рама. Во неговата порака, тој со следбениците споделува фотографија со Рама кој се појавува во облека ...

Read More »

Рама е дециден дека новиот Национален театар ќе биде изграден

Премиерот Еди Рама повтори дека новиот национален театар ќе биде изграден и покрај протестите заради уривањето на стариот. „Во оваа земја ниту едно малцинство не може да држи никого и ништо како заложници. И покрај почитувањето на една помала група театарски актери и политичари кои никогаш не влегле во театар, туку се навикнати од се да прават театар, новиот национален ...

Read More »

Рама го отфрли предлогот на Мета за избори во октомври 

Албанскиот премиер Еди Рама го отфли предлогот на шефот на државата Илир Мета на 13 октомври да се одржат локални, предвремени парламентарни и претседателски избори како решение за политичка криза. „Избори беа спроведени на 30 јуни. Ние сме многу ангажирани за успешен почеток на целиот процес на локалната самоуправа. Имаме предизвик со проблемите на земјата и луѓето, наш предизвик не ...

Read More »

Еди Рама се појави на гласање во бермуди (ВИДЕО)

  Денеска во Албанија се одржуваат локални избори. На гласање излезе и албанскиот премиер Еди Рама, кој невообичаено со појави на гласање со кратки панталони. Овој „аутфит“ предизвика лавина од реакции на социјалните мрежи, несоодветен за висок функционер на една земја така да се појави на гласање, каде што имаше и многу медиуми кои го следат гласањето во Албанија.

Read More »

Објавени нови аудио снимки за Еди Рама во германски медиуми (ВИДЕО)

Германскиот весник „Билд“ објави нови аудиоснимки, овојпат разговори меѓи албанскиот премер Еди Рама и директорот на Центарот за емиграција во албанското МВР Арбен Кечи. На аудиоснимката, според албанските медиуми, Рама и Кечи разговараат за влијанието во изборните резултати во 2017 година. Во реакцијата на премиерот Рама се наведува дека со овие снимки опозицијата се обидува да го блокира почетокот на ...

Read More »