Tag Archives: Грција

Мицотакис: За Албанија услов за ЕУ се правата на грчкото малцинтво

Главен услов за добивање на датум за преговори за вчез на Албанија во ЕУ се правата на грчкото малцинство. Оваа се наведува во писмото што грчкиот премиер Киријакос Мицотакис го има испратено до здруќението на грчкото малцинство во Албанија ,,Омонија ,,. Во писмото што го објавуваат албанските медиуми се наведува : ,, Главна загриченост на Грчката влада и моја главна ...

Read More »

Новата грчка влада со закани нема ЕУ за Албанија бес решавање на проблемите на грчкото малцинство

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендхиас, од собраниската сала рече дека договорите меѓу Албанија и Грција не се спроведуваат. Тој издаде предупредување потсетувајќи ја Албанија дека не може да се интегрира во ЕУ, освен ако не ги исполнил правата на грчкото малцинство. “Од двата значајни договори потпишани со Албанија во 2009 година, почна да се спроведува само еден, договорот ...

Read More »

Во грчкиот Парламент влегоа и тројца Турци од Западна Тракија

  На одржаните предвремени парламентарни избори вчера во Грција, се стекнаа со право за влез во Парламентот и тројца кандидати за пратеници од турското малцинство во Западна Тракија. Во грчкиот Парламент влегоа Илхан Ахмет од Партијата на промена (КИНАЛ)  од Родоп и Хусејин Зејбек од радикалниот левичарски сојуз СИРИЗА и Бурхан Баран од Партијата на промена (КИНАЛ) и двајцата од Ксанти (турски: Искече). Бурхан Баран за прв ...

Read More »

Во финална фаза судењето на Златна зора

  Го нарекуваа еден од најважните и најобемните судски процеси во современата грчка историја, започна пред повеќе од четири години, а кон крајот на 2019 или почетокот на 2020 се очекува да заврши. Судењето на Златна зора полека влегува во последната, финална фаза. Исказ даваат обвинетите за убиството на 34-годишниот левичарски ориентиран музичар, Павлос Фисас, кое се случи на 17 ...

Read More »

Предвремените парламентарни избори во Грција се планираат за 7 јули 2019

Портпаролот на грчката влада Димитрис Џанакопулос изјави за телевизијата “Алфа” дека предвремените парламентарни избори се планира да се одржат на 7 јули оваа година. “Одлуката на премиерот е предвремените избори да се одржат на 7 јули. Причината за оваа одлука е потполно да се обезбеди да не дојде до одреден проблем во испитите за прием на универзитет.” – рече Џанакопулос. ...

Read More »

Грчката борба со етничката разноликост

Грција има потешкотии со својата етнички разнолика историја. Притоа, историската разноликост е магнет кој привлекува. Некои граѓани сакаат да тргнат по нов пат, но ретко добиваат помош од институциите.   Една туристка од Израел се расплакува во моментот кога Еви Меска во најстарата синагога на северот од Грција раскажува како Евреите од Бер кон крајот на април 1943 година со денови биле ...

Read More »

Каменос тврди дека има докази против Коѕијас за финанцирање на медиуми во Македонија и Албанија

  Лидерот на Независни Грци, Панос Каменос најави контра-тужба против поранешниот шеф на грчкото МНР и потписник на преспанскиот договор, Никос Коѕијас. Овие најави доаѓаат само неколку дена откако Коѕијас соопшти дека го тужи Каменос за нарушување на честа, угледот и достоинството. Коѕијас тврди дека бил уценуван и под закана, како и дека за него биле ширени неколку лаги, меѓу ...

Read More »

ОБСЕ го осуди нападот врз новинарите во Атина

Претставникот за слобода на медиумите при Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Харлем Дезир преку соопштение ги осуди нападите врз новинарите и фоторепотерите од страна на екстремистички групи во Атина. Силно ги осудувам овие страшни напади и барам од грчките власти брзо да ги санкционираат. Новинарите мора да можат слободно да работат и без страв да ги покриваат ...

Read More »

Македонец од Албанија убен во Грција го бранел името

Петрит Зифле, 63-годишен мигрант во островот Крф во Грција, убиен е од 44-годишен по расправа за името на Македонија во кафеана. На 25 ноември попладнето Зифле, познат меѓу мештаните како Петрос, се вмешал во гласното дебатирање на соседната маса, на која при аргументирањето за Македонија биле клеветени и расно навредувани сите негрци. Петрит возвратил, при што дошло до кошкање, за ...

Read More »

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, Нова демократија, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка за договорот за името во грчкиот парламент. Нова демократија нема да гласа за ратификација на договорот, нути во сегашниот, ниту во следниот парламентaрен состав“, рече Мицотакис.  

Read More »