Tag Archives: Грција

Успешно заврши 3-от Конгрес на партијата на Македонците во Грција „Виножито“ во Горно Врбени

Главните барања на партијата на Македонците во Грција за признавање на македонското малцинство и на македонскиот јазик, за воведување на нивниот мајчин јазик во образовниот грчки систем и натаму остануваат главните цели. За таа цел Виножито до грчките власти ќе испрати и петиција за признавање на македонскиот јазик и воведување во државните училишта. На третиот конгрес на Виножито, што денеска ...

Read More »

Скандал 2 милиони евра од тајните фондови на грчкото МНР отишле и во македонски и албански медиуми

  Околу два милион евра од тајните фондови на грчкото Министерство за надворешни работи добиле дел медиуми во Македонија и Албанија за да известуваат позитивно за интересите на Грција, објави грчка Ефимерида. На прашањето зошто ги дало парите, одговорот од Министерството бил: „За лобирање и за да известуваат позитивно за интересите на Грција“. Прашањето за тајните фондови на МНР се појавило ...

Read More »

Златна зора ќе протестира за време на културно-музички собир на Македонците во Лерин, Егејска Македонија

Под името „Протест против антигрчката пропаганда“ неонацистичката „Злата зора“ во сабота во Лерин ќе организира голем протест за време на собир на Македонците од Егејска Македонија, организиран од Македонскиот клуб. На собирот е предвидена и музичка содржина со македонски песни. Златна зора смета дека намеата на културно-музичкиот настан е да се докаже постоење на македонски јазик, иденититет и малцинство. „Затоа Златна ...

Read More »

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас поднесе оставка

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас денеска поднел оставка, еден ден откако во владиниот кабинет имал тензичен состанок со министерот за одбрана Панос Каменос, јавуваат дел од грчките медиуми. Како што јавуваат грчките медиуми, премиерот Ципрас ја прифатил оставката и тој ќе го преземе министерствотот за надворешни работи. Весникот „Катимерини“ цитира извори кои велат дека Коѕијас бил незадоволен поради ...

Read More »

Грчки професор тврди: Ако пропадне Договорот, Грција ќе мора да прифати двојно име

Ако Преспанскиот договор пропадне, Грција ќе биде под жесток притисок да прифати решавање на проблемот со името преку двојната формула. Познатиот грчки интелектуалец, професор на универзитетот во Атина и на престижниот Принстон, Андонис Лиакос тврди дека со договорот од Нивици грчката држава го достигнала врвот на своите дипломатски можности, но истовремено докрај ја искористила толеранцијата на Меѓународната заедница. -Ако македонскиот ...

Read More »

Мета и Рама со спротиставени ставови за договорот за границата со Грција

Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека се согласува со премиерот Еди Рама за Договорот со Грција, но оти јасно му ставил до знаење дека истиот ќе биде ратификуван во Собранието кога Уставниот суд ќе биде во функција. Во интервју за Гласот на Америка, Мета призна дека за ова прашање имал некои несогласувања со министерот за Европа и надворешни работи Дитмир ...

Read More »

Истрага во Атина, суспендиран шефот на информативното биро на Европскиот парламент

Европската служба за борба против измами (ОЛАФ) отвори истрага за финансиски малверзации, против шефот на информативното биро на Европскиот парламент во Атина Леонидас Андонакопулос и двајца негови соработници. Според грчкиот весник „Катимерини“ тие се суспендирани од работните места. Заменичката на потпаролот на Европарламентот, Маржори Ван ден Брук изјавила дека постојат сериозни сомнежи за сомнителни финансиски трансакции од страна на засегнатите ...

Read More »

Идризи бара реакција од албанските власти за изјавата на Павлопулос за Чамите

Лидерот на Партијата за правда, интеграција и единство, Шпетим Идризи, позната како партија на Чамите,побара од албанскиот премиер Еди Рама да реагира на изјавата на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, со која ја предупреди Албанија да заборави на Чамите ако ја сака грчката подршка за нејзина евроинтеграција. Павлопулос од Албанијае уште побара дека треба да ја прифати „историската вистина на криминалното ...

Read More »

Павлопулос ја предупреди Албанија да заборави на Чамите и се закани со вето за ЕУ

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, ја предупреди Албанија дека доколку ја сака поддршката на Грција, да не го поставува прашањето за Чамите. Тој и со порака дека Албанија треба да ја прифати „историската вистина на криминалното минато на Чамите, како соработници на нацизмот“. Со целосна искреност и порачувам на Албанија дека доколку го сака нашето пријателство и добрососедство, нашата поддршка на ...

Read More »