Tag Archives: Хунгарија

Дојче Веле: Путин и Орбан, спасители на христијанството

Рускиот претседател Владимир Путин повторно е во посета на унгарскиот премиер Виктор Орбан.  Она што веднаш може да се забележи е тоа дека Путин е многу почесто во Будимпешта, отколку на пример Ангела Меркел, анализира Дојче Веле. Во Будимпешта се одржува конференција на епископи и свештеници од Блискиот исток. Темата на собирот е како подобро да се заштитат христијаните во тој ...

Read More »

Унгарската опозиција ја освои Будимпешта, Карачоњи нов градоначалник

  Нов градоначалник на Будимпешта е Ѓерѓељи Карачоњи, кандидатот кој беше поддржан од неколку опозициски партии, покажаа резултатите од локалните избори по околу 80 отсто од преброените гласови. Карачоњи освоил 50,1 отсто од гласовите, додека Иштван Тарлош, кандидатот на владеачката партија Фудес на премиерот Виктор Орбан доби 44,8 отсто од гласовите. Локалните унгарски медиуми јавуваат дека Тарлош веќе му честитал ...

Read More »

Германци се селат во Унгарија (ВИДЕО)

Се поголем број Германци кои не се сложуваат со политиката на Ангела Меркел кон бегалците се одлучуваат да ја напуштат земјата. Тие за нова дестинација на избираат Унгарија и тоа дело околу езерото Балатон каде веќе живеат околу 30.000 Германци. Германците купуваат недвижнини кои за германски услови се ниски бидејќи куќа со двор може да се најде и за 14.000 ...

Read More »

Орбан го одби ултиматумот на Европската народна партија

Владејачка политичка партија Фидес на премиерот Виктор Орбан, го одби ултиматумот на водечкиот кандидат за претседател на Европската комисија Манфред Вебер, лидер на Европската народна партија (ЕПП), воедно и германски европарламентарец и пратеник во Бундестагот, да престане со кампањата против ЕУ, да се извини на колегите од ЕПП и да му дозволи на Централноевропскиот институт на Џорџ Сорос да остане ...

Read More »

Орбан: Оние кои повикуваат на исфрлање на мојата партија од ЕП се идиоти

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, го критикува клубот на Европските народни партии во Европскиот Парламент и ги нарече идиоти. Овие партии неодамна побараа партијата на Орбан, Фидес да биде исфрлена од Парламентот поради спорните постери на кои се прикажани бизнисменот Џорџ Сорос и челникот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Ваквата кампања на унгарската влада беше критикувана дека промовира антисемитски ставови. ...

Read More »

Унгарија посакува ЕУ наредното лето да ги започне преговорите за членство со Македонија 

Унгарскиот министер за надворешни работи и надворешна трговија Петер Сијарто во говорот што го одржа на една конференција изнесе проценки во врска со процесот на евроатлантска интеграција на земјите од Западен Балкан. Сијарто истакна дека неговата земја посакува Европската унија на почетокот на наредното лето да ги започне преговорите за членство со Македонија. Велејќи дека забрзувањето на процесот на евроатлантска интеграција на ...

Read More »

Орбан: На Европскиот парлемент му треба нова крв

Европскиот парламент има потреба од нова крв, рече денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан, осврнувајќи се на европските парламентарни избори што ќе се одржат во 2019. „Можам да видам екстремни знаци на замор“, рече Орбан додавајќи дека ќе има нови пратеници по изборите за ЕП и оти верува дека со тоа квалитетот на демократијата ќе се подобри. Во изјава за радиото ...

Read More »

Орбан најави промени во унгарскиот устав

Унгарската влада наесен ќе започне ревизија на уставот, најави унгарскиот премиер, Виктор Орбан, во интервју за државното радио. Орбан откри дека расправата за промена на уставот усвоен во 2011 година ќе започне во септември и дека истата би можела да трае до година и пол. Познавачите на условите во унгарското општество, сметаат дека една од главните цели на измените би ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија освари средба со унгарскиот министер за надворешни работи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и државниот секретар на МНР, Виктор Димовски, попладнево се сретна со Петер Сијарто, министер за надворешни работи и трговија на Унгарија. Министерот Сијарто соопшти дека Унгарија ги поддржува интеграциите на Република Македонија во ЕУ и НАТО, кои се важни за безбедноста и развојот на ...

Read More »

Унгарија половина од трошоците за заштита на границите ќе ги бара од ЕУ

  Претседателот на Унгарија Јанош Лазар во освртот на кризата со бегалците во земјата рече дека уште од почетокот на кризата до денес Унгарија, изградбата на жичаната ограда по должината на границата на Шенгенската зона ја финансираше од даноците на граѓаните. Унгарија не ги брани само своите граници туку истовремено и границите на сите граѓани на континентот против нелегалните миграции. ...

Read More »