Tag Archives: македонец

Стерјовски учествуваше на деветтиот состанок на парламентите од Југоисточна Европа што се одржа во Унгарија

На 4 ноември 2019 година, во Унгарскиот парламент се одржа деветтиот состанок на шефовите на парламентите на земјите од Југоисточна Европа. На состанокот учествуваа преставници на парламентите на Унгарија, Македонија, Албанја, Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Унгарија, Чешка, Полска и Словачка. Собранието на Албанија го претставуваше заменик претседателот на Собранието, г-ѓа. Василика Хуси која беше придружувана од г. Васил ...

Read More »

Македонец стана селектор на женската фудбалска репрезентација на САД

Македонецот Влатко Андоновски стана нов селектор на женската фудбалска репрезентација на САД и ја наследи Џил Елис, која ги освои последните две Светски првенства, а тоа денеска беше потврдено на официјалниот профил на селекцијата на САД. Како што се најавуваше во претходните денови, Андоновски конечно седна на кормилото на Американките, па се очекува своето деби да го има во ноември кога ...

Read More »

Македонец е кандидат за претседател на Уругвај

На денешните избори во Уругвај имаме и наш, македонски кандидат за претседател на државата. Станува збор за Ернесто Талви, еден од најсериозните кандидати, кој секаде гордо истакнува дека татко му е Македонец од Скопје. BBC пишува за него дека е економист кој завршил во Чикаго, син на имигранти од Македонија и Куба. Tаткото, роден скопјанец, се викал Мануел Талви и ...

Read More »

Делата на познатиот Македонски зограф Дичо Зограф се чуват во Национален историски музеј во Тиранa (ФОТО)

Дичо Зограф, уметник, чудотворец, најпознат македонски зограф и претставници на Мијачката школа мајстор на иконописот, автор чии импресивни дела ќе станат парадигма за генерации зографи на пошироките балкански простори. Веројатно и ова не е доволно за да се искаже големината на Димитрија Крстев(ич), познат како Дичо Зографот, човекот кој направи пресврт на еден илјадагодишен период и означи почеток на сосема ...

Read More »

Железната црква „Свети Стефан“ во Истанбул е значајна за Македонскиот народ во неа служеле многу македонски духовници од меѓу кои и Партениј Зографски

Партенија Зографски (Галичник, 1818 – Цариград, денешен Истанбул на 7 февруари 1876) бил првиот македонски епископ хиротонисан од Цариградската Патријаршија. Истовремено, тој е и учебникар, филолог, фолклорист – еден од најистакнатите културни и црковни работници од 19. век во Македонија. Партениј Зографски, чие крштелно име и презиме е Павле Тризловски, е роден во 1818 г. во Галичник како првороден син на Доста и Василко. Првото образование го стекнал во манастирот ...

Read More »

Милош Ѓерѓ Никола (Миѓени) македонски писател од Албанија зачувена тајна

Милош Ѓерѓ Никола (Миѓени ) е роден на 13 октомври 1911 во Скадар, Албанија во православно семејство од таткото Ѓерѓ Никола и мајка Софиа Никола, почина на 26 август 1938 година во Италија. Никола Дибрани дедому од Милош Ѓерѓ Никола ( Миѓени ) беше раселеен од Горна Река, Македонија во втората половина на  XIX  век и се пресели во Скадар, ...

Read More »

Изгубени лични документи во Касамил од Даниел Филипоски (ФОТО)

Овие документи се заборавени во менувачница во Ксамил, од страна Даниел Филипоски. Некој што го познава да го извести да контактира на 00 355 675313850.

Read More »

Индрит Абдиај од Голо Брдо кандидат за советник на општина Елбасан од Зелената партијата 

Индрит Абдиај, Македонец по потекло од селото Требиште, Голо Брдо е во трка за советничко место во Советот на општина Елбасан. Абдиај, беше член на Советот на оваа општна и во измнатите четири години. Тој е кандидат на Партијата на зелените,која е дел од изборната коалиција „Алијанса за европска Албанија“ предводена од Социјалистичката партија на премиерот Еди Рама. На синоќешната ...

Read More »

Илче Костофски кандидат за советник на општина Тирана од партијата на зелените

Македонецот Илче Колефски е кандидат за советник на Советот на општина Тирана од партијата на зелените. Тој преку фејсбук побара подршка од граѓаните на Тирана, за да сите заедно „ да дадат придонес денес,за поинкава Тирана утре“. Ја презедов ова иницијатива и сакам да го подигнам гласот за еколошките проблеми со кои се соочува Тирана со спроведување на начелото на ...

Read More »

Александру Македонски (14 март 1854 – 24 ноември 1920) големиот македонски писател и критичар роден во Романија

Александру Македонски (14 март 1854 – 24 ноември 1920) е романски поет романсиер, драматург и литературен критичар. Предвесник на локалната модернистичка литература, тој е првиот локален автор кој употребил слободен стих, а некои тврдеа дека биле први во модерната европска литература. Како лидер на космополитски и естетички тренд формиран околу списанието Литератул, тој дијаметрално се спротивставуваше на традиционализмот на внатрешниот ...

Read More »