Tag Archives: Македонска Алијанса за Европска Интеграција

Стерјовски, освари средба со Сузана Шутц, одговорна во Федералната канцеларија за југоисточна Европа во МНР на Германија

Пратеникот од единствената македонска партија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, во албанскиот парламент и претседател на Македонска алијанса за европска интеграција Васил Стерјовски, со претседателката на парламентарната група “Демократи”, Рудина Хајдари во просториите на албанското Собрание оствари средба со амбасадорката Сузана Шутц, одговорна во Федералната канцеларија за југоисточна Европа, Турција и државите на ЕФТА во министерството за надворешни работи ...

Read More »

Македонска алијанса за европска интеграција на иборен Конгрес изгласа резолуција за унапредување на положбата и правата и слободите на Македонците во Албанија

Македонска алијанса за европска интеграција на 7 септември 2019 година во салата УНЕСКО на Националниот Историски Музеј во Тирана одржа Третиот изборен Конгрес изгласа резолуција за унапредување на положбата и правата и слободите на Македонците во Република Албанија. (1) Македонците во Република Албанија го почитуваат територијалниот интегритет и суверенитет на Република Албанија и неповредливоста на нејзините граници. (2) Македонците во ...

Read More »

Изборен конгрес на Македонска алијанса за европска интеграција – МАЕИ

На 7 септември 2019 година во Тирана ќе се одржи Изборен конгрес на македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција. Конгресот, како што информираат од Македонска алијанса за европска интеграција треба да избере претседател за наредниот четиригодишен мандат, Централен комитет и да донесе Резолуција за унапредување на положбата и правата и слободите на Македонците во Република Албанија. Членовите ...

Read More »

Македонска алијанса за европска интеграција побара од министрите за внатрешни работи на Македонија и Албанија граничниот премин Џепиште-Требиште да работи 24 часа

На иницијатива и како потреба на етничките Македонци во Албанија, застапувани од Македонска алијанса за европска интеграција, во Пустец, се сретнаа министрите за внатрешни работи на Република Албанија, Сандер Лешај и на Република Македонија, Оливер Спасовски. Домаќин на работната средбата беше градоначалникот на општина Пустец, Пали Колевски ,а учествуваа и македонскиот заменик – министер за внатрешни работи, Агим Нухиу, како и ...

Read More »

Претседателот Пендаровски се сретна со делегација на Македонска алијанса за европска интеграција

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари средба со Васил Стерјовски, пратеник со македонско потекло во Собранието на Република Албанија, како и со делегација на политичката партија Македонска алијанса за европска интеграција од Република Албанија. На средбата претседателот Пендаровски изрази задоволство од изборот на Стерјовски, како дел од албанското Собрание и изрази уверување дека со неговата работа ќе придонесе ...

Read More »

Македонска алијанса за европска интеграција со четири советници во новиот Совет на општина Пустец 

Во новиот состав на Советот на општина Пустец, партијата на Македонците, Македонска алијанса за европска интеграција има четворица советници. Споредено со претходниот состав партијата сега има три советнички места помалку. Во општнскиот совет,кој брои 15 членови, останатите 11 советници се од изборната коалиција „Алијанса за европска Албанија“ предводена од владејачката Социјалистичка партија, од чии редови се шесттмина советници додека останатите ...

Read More »

Македонска алијанса за европска интеграција со собир во Пустец заврши изборната кампања 

Македонска алијанса за европска интеграција – МАЕИ, синоќа го одржа завршниот собир во рамки на изборната кампања за локаланите избори што ќе се одржат утре во Албанија. На собирот беа претставени кандидатите за членови во новиот состав на Советот на општината, како и кандидатот за градоначалник, Едмонд Темелко, кој по четвртипат ја побара довербата на жителите од оваа општина. Ви ...

Read More »

Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) на локалните избори во Албанија ќе застапува самостална

Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) на конвенцијата донесе во Пустец, Мала Преспа одлучи партијата да излезе самостална на локалните избори кои ќе се одржат на 30 јуни 2019 година во Албанија. МАЕИ освен во Општина Пустец со свои листи за советници ќе настапи во повеќе општини во Албанија каде што живее Македонско население. На овје избори Македонска алијанса за европска ...

Read More »

Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ) упати честитка за Нова Година 2018

  Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ) ви честита Нова Година 2018 годиа, со желба за многу лични успеси и бериќетна година! – стои во честитката на Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ).

Read More »

Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ) бара ослободување на Едмонд Темелко

Едмонд Темелко кој е во Истражниот затвор “Скопје“, се наоѓа во крајно сериозна здравствена состојба. Роднините на Едмонд Темелко, не информираа дека не му е дозволено да користи здравствена заштита што е спротивно на сите универзални права. Иако до македонските судовии беа доставени и соодветни лекарски докази, тие одбиваат да му овозможат користење на потребната здравствена нега. Македонска Алијанса за ...

Read More »