Tag Archives: македонска алијанса

Сочувство од Македонска Алијанса за загинатите и повредените во земјотресот во Албанија

Со длабоко жалење ги проследив информациите за страшните последици од земјотресот во Драч и другите места во Албанија. Од мое лично име и од името на целата на Македонска Дијаспора упатувам сочувство Вам како Претседател и до семејствата на загинатите, како и кон оние што трагаат по своите најблиски, а на повредените им посакувам побрзо оздравување. За жал, природата неретко ...

Read More »

Македонска Алијанса ја поздрави резолуцијата на Македонското друштво „Илинден“-Тирана која ја изгласа ФУЕН

Македонската Алијанса ја поздравува одлуката на Федералната Унија на Европски националности – ФУЕН, која на 64-от Конгрес кој се одржа во Братислава, Словачка на предлог на Македонското друштво „Илинден“ од Тирана едногласно усвои Резолуција за образовна и културна автономија за нашите браќа и сестри Македонци во Албанија. ФУЕН ваквата Резолуција, од името на сите 150 делегати, претставници на 103 организации ...

Read More »

Македонската Алијанса го поздравува иохрабрува учеството на партијата на Македонците во Грција „Виножито“ на Евроизборите

Македонската Алијанса го поздравува, охрабрува и целосно подржува учеството на партијата на Македонците во Грција „Виножито“ на Евроизборите. Ова е прв чекор кон рушењето на заблудите на домашните предавници дека на нашите браќа и сестри во Егејска Македонија им е скршен духот и дека ја прифатиле асимилаторската и угнетувачка политика на Грчките власти. Нивната порака е исклучително силна и го ...

Read More »

Отворено писмо до Македонската јавност од Македонска Алијанса

  После објавата на текстот на договорот се е јасно! Предавничката Влада на Заев, Димитров и Шекеринска продала се’ што е свето за Македонскиот народ! Договор кој предвидува продажба на вековното име Македонија, промена на преамбулата, откажување од нашите браќа и сестри Македонци од Егејска, Пиринска Македонија, Мала Преспа, Гора, Голо Брдо и Врбник не е само предавство туку изживување ...

Read More »

Македонска Алијанса го поздравува заедничката седница на двете Влади на Албанија и Македонија

    Без разлика што Претседателот на Република Албанија, Илир Мета, со тоа што не го потпиша Законот за заштита на малцинствата не го спречи и неговото стапување на сила, сепак ние го поздравуваме овој гест кон нашите браќа и сестри Македонци кои живеат таму. Движењето за Социјалистичка интеграција на Илир Мета беше против кога во Албанскиот Парламент првичната верзија ...

Read More »

Македонската Алијанса изразува загрижност за Едмонд Темелко

Македонската Алијанса изразува благодарност на Претседателот на Албанија, Илир Мета, кој уште еднаш покажа дека е вистински пријател на Македонската заедница во неговата земја. Изразувајќи грижа за сериозно нарушената здравствена состојба на својот коалиционен партнер, Претседателот на Македонска Алијанса за Европска иднина и актуелен Градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, Претседателот на Албанија Илир Мета, среде Скопје им одржа лекција и ...

Read More »

Македонската Алијанса ја осудува бугарската асимилаторска политика кон Македонците во Албанија

  Македонската Алијанса во целост го поддржува протестот и барањата кои Македонското Друштво „Илинден“ од Тирана-огранокот на Голо Брдо ги упати до Владата на Зоран Заев и Никола Димитров. Бугарските власти продолжуваат со својата големо националистичка и асимилаторска политика за негирање на Македонскиот национален идентитет. Посетата на Илијана Јотова на Македонско село во Албанија, каде ветува отворање на училишта за изучување на ...

Read More »

Реакција на Македонска Алијанса за иницијативата Жан Моне

Македонската Алијанса ја повикува Европската Унија да престане да го третира Македонскиот народ како експеримент на кој се тестираат сите можни притисоци и неправедни политики за негово обезличување и самоуништување. Ако некој треба да се викне на Европски часови по демократија и човекови права и политички дијалог, и тоа во куќата на Жан Моне тоа се Грчките функционери, почнувајќи од Павлопулос, ...

Read More »

Реакција на Македонската Алијанса за објавениот Договор за добрососедски односи со Бугарија

Во врска со вчерашната прес конференција, на Премиерот Зоран Заев го објави од Владата усвоениот текст на Договор за добрососедски односи со Бугарија, Претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, ја упатува следната реакција: Според основните меѓународни стандарди во надворешната политика главната цел на секој билатерален договор е да реши одредени отворени прашања и проблеми меѓу двете Држави кои се решиле на таков ...

Read More »

Претседателот на Македонската Алијанса Ѓорѓија Џорџ Атанасоски упати честитка за инаугурацијата на Претседателот на Албанија Илир Мета

По повод инаугурацијата на новиот Претседател на Република Албанија, Илир Мета, кој вчера во Тирана, во Парламентот, пред Претседателот на Уставниот Суд положи свечена заклетва и официјално ја презема функцијата, Претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, ја упати следната честитка: „Дозволете од мое лично име, од името на партијата Македонска Алијанса, чиј Претседател сум, да Ви го честитам официјалното ...

Read More »