Tag Archives: одбојка

Македонија дефинтивно е осминафиналист на Европското првенство во одбојка

Aко претходно имаше некакви дилеми сега нема никакви, Македонија дефинтивно е осминафиналист на Европското првенство во одбојка. Ова стана јасно откако Чешка ја оправда фаворитската улога и ја победи Црна Гора со 3:0 во сетови и тоа и одеше во прилог на Македонија. Од самиот старт Чешка најави дека оди по победата и доминираше во првиот сет кој го освои ...

Read More »

Победа на македонските младинци на почетокот на Балканијадата

По голема борба, со два сета на разлика, а всушност сите со тесен резултат, македонските репрезентативци до 20-годишна возраст го совладаа домаќинот Косово со 3:1 (25:22, 21:25, 28:26, 25:23) во првото коло на Балканското првенство во Приштина. Избраниците на селекторот Ванче Санев го издржаа притисокот во клучните моменти, направија предност на позиција среден блокер на којашто разлика направи Филип Савовски ...

Read More »

Одбојкарите на Македонија по вторпат на ЕП

Македонија е на чекор до промоција на ЕП 2021 откако нашиот национален тим го доби денешниот последен натпревар против Турција со 3-1 во сетови. Турците остануваат првопласирани во групата, но Македонија со три победи на вкупно четирите средби е многу блиску до промоција како една од најдобрите пет второпласирани репрезентации во седумте групи. Неколку групи се уште не се ниту стартувани, ...

Read More »

Голема победа на Македонија над фаворитот Словенија 3:1

  Македонската одбојкарска репрезентација постигна втора победа на Европското првенство против Словенија која ја совлада со 3:1. Одбојкарите одиграа одлично и и водеа со 0:2 во сетови. Првиот сет го добивме со 24:26, а вториот беше за аналите константно имавме меч топка и конечно ја искористивме за 28:30! Победата на овој осминафинален натпревар од Европското првенство (26:24, 30:28, 19:25, 26:24) ...

Read More »

Македонските кадетски одбојкарски репрезентативци го освоија бронзениот медал на Балканското првенство

Македонските кадетски одбојкарски репрезентативци го освоија бронзениот медал на Балканското првенство за играчи до 18 години во Урошевац (Феризај). Во последното, петто коло на турнирот, избраниците на селекторот Ванче Санев ја совладаа Албанија со 3:1(22:25, 25:19, 25:19, 25:22) и на тој начин завршија третопласирани. Ова е најголем успех на македонската одбојка во младинските возрасни категории, затоа што е прв медал ...

Read More »

Јуниорската одбојкарска репрезентација на Македонија го освоија седмото место на Балканското првенство

  Јуниорската одбојкарска репрезентација на Македонија го освоија седмото место на Балканското првенство за играчи до 20 години. Во салата на “Олимпискиот парк” во Тирана, избраниците на селекторот Ванче Санев денеска очекувано го совладаа Косово со 3:0 (25:15, 25:16, 25:13) и турнирот го завршија со биланс од две победи и три порази. Претходно, славеа над Косово и во групната фаза, а ...

Read More »

Македонските одбојкари за прв пат во историјата се пласираа на ЕП

  Македонската одбојкарска репрезентација се пласираше на своето прво Европско првенство, откако во СЦ „Кале“ славеше над селекцијата на Унгарија со 25:21, 25:20, 25:21. Ова е прв пласман на еден голем континентален собир на популарните „Спартанци“ од осамостојувањето на нашата држава. Европското првенство ќе се одигра во септември годинава, а домаќини ќе бидат Франција, Белгија, Холандија и Словенија. Инаку, важно ...

Read More »

Русија европски првак во одбојка

Репрезентацијата на Русија е нов европски првак во одбојка, откако во финалето во Краков ја победи Германија со 3-2 во сетови. Во финалниот меч кој траеше  траеше 131 минута Русите на два пати водеа во сетови, но германските одбојкари се враќаа. Во петиот сет изедначено беше до 5-5, кога руските одбојкари се одлепија на два поени, предност која ја задржаа за ...

Read More »

Одбојкарската репрезентација на Македонија втори во Европската лига

Одбојкарската репрезентација на Македонија уште еднаш го освои сребрениот медал во Европската лига. На завршниот турнир во Данска, Македонија во финалето загуби од Украина со 1-3. Три години по ред македонските одбојкари играат во финалето на завршниот турнир во Европската лига, но за жал и во третиот обид не успеаја да стигнат до најсјајниот медал. Откако во 2015 година беа ...

Read More »

Македонските одбојкари во финалето од Европската лига

Македонските одбојкари во финалето на Европската лига победувајќи го домаќинот Данска со 3-2 вечерва. Во вториот полуфинален меч на завршниот турнир во Европската лига што се одржува во данскиот град Гентофе, Македонија со пресврт славеше со 3-2 против Данска. Првите два сета ги добија данците, победувајќи со 25:19 и 25:20. Потоа следуваше будењето на македонската репрезентација и со 25:14 и ...

Read More »