Tag Archives: протест

За безбедноста на денешниот мирен протест на претседателот Мета ќе се грижат 1.000 полицајци

За безбедноста на митингот, што албанскиот претседател Илир Мета го свика за попладнево во 17:00 часот, ќе се грижат 1.000 прпадници на полицијата, специјалната единица за брзи интервенции и специјалната единица „Шќипоња”. „Исто така, за да се гарантира редот и безбедноста ќе има забрана за движење на повеќе улици околу Владата. Полициски екипи ќе бидат на готовност од зградата на ...

Read More »

Македонија: Голем протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдата (ВИДЕО)

Пред зградата на Јавното обвинителство вечерва во 18:15 часот почна протест во организација на ВМРО-ДПМНЕ. Поддржувачите и присутните граѓани се движеа по кејот на реката Вардар, се до Врховниот суд. Протестот, според организаторот, има за цел да покаже дека одговорност мора да има и оти за неправдите е виновен поранешниот премиер и претседател на СДСМ Зоран Заев. Пред присутните се ...

Read More »

Албанските медиумски работници утре на протест против новите законски решенија за медиуми 

Албанските новинари и други медиумски работници утре ќе протестраат против пакетот Предлог – закони за медиуми, посебно законот „анти – клевета, со кој се предвидува затворање на портал, електронски или печатен медиуми доколку пренесат вест која се каратерзира како клевета и тоа без судска одлука. Протестот го организираат здруженијата на новинари, под мотото „ Не го допирајте нашиот збор“. Ќе ...

Read More »

Семакедонски протест пред Европскиот парламент во Брисел

  Во организација на Координативното тело за протести на Македонците во Европа, на 8 февруари 2019 година, петок, со почеток во 14 часот, ќе се одржи Семакедонски протест пред Европскиот парламент во Брисел. Понесени од универзалните вредности за човекови права, достоинство и почитување на волјата на Македонскиот народ на самоопределување и самоидентификација, потврдени на референдумот од 8 септември 1991 година ...

Read More »

СМК: Повик за семакедонски протест пртоив промена на името пред собранието на 10 јануари во 15 часот 

  Почитувани браќа и сестри Македонци, Собранието на Македонија на 10 јануари 2019 година со почеток во 16.00 часот треба да ја започне 75-та седница, која вчера на 9 јануари поради немање двотретинско мнозинство не се одржа. На дневен ред се “Амандмани 33, 34, 35 и 36 на Уставот на Република Македонија” и “Уставен закон за спроведување на уставните амандмани”, ...

Read More »

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го напуштија Собранието и излегоа на протест

ВМРО-ДПМНЕ се приклучи на граѓанскиот протест пред Собрание против насилните уставни измени и самиот протест е реакција на насилната акција на власта за носење на уставните измени, и самиот собир ВМРО-ДПМНЕ нема да го злоупотреби во тесно партиски цели. И покрај уфрлените елементи кои сакаат да го дефокусираат самиот протест граѓаните покажаа достоинство и не подлегнаа на поединечните провокации. Тоа ...

Read More »

СМК: Семакедонски протест против промена на името пред собранието на 9 Јануари 2019

Собранието на Македонија на 9 јануари 2019 година со почеток во 12.00 часот ќе ја одржи 75-та седница, со дневен ред “Амандмани 33, 34, 35 и 36 на Уставот на Република Македонија” и “Уставен закон за спроведување на уставните амандмани”, заради имплементација на Спогодбата Димитров-Коѕиас. Со овие амандмани, владата и пратениците треба да го променат името на државата Македонија во ...

Read More »

Движењето “#Бојкотирам уставни промени“ организира грандиозен и величествен Семакедонски протест против измена на Уставот и името

  Во организација на движењето “#Бојкотирам уставни промени“, неделава пред Собранието на Република Македонија се одржа грандиозен и величествен Семакедонски општонароден протест против измена на Уставот и против промена на името на државата и идентитетот на нацијата. Протестот започна со интонирање на македонската национална химна испеана од оперскиот пејач Игор Дурловски, а протоколот го водеше актерката Арна Шијак. Пред присутните ...

Read More »

Македонската заедница во Берлин на 23 септември организира протест 

Македонската заедница во Берлин на 23 септември организира протест ги поканува сите Македонци во Сојузна Република Германија да се придружат на протестот. „Само сонцето е постаро од Македонија“ Македонците во Берлин на 23 септември 2018 година пред Македонската амбасада во Берлин во 14 : 00 часот. Заедно во одбрана на името на државата Македонија и идентитетот на Македонската нација! – ...

Read More »

ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката група заклучи: Договорот е штетен, претседателот повика на протестен марш во недела во Битола

Во текот на денешниот ден имав континуирани состаноци со пратеничката група, денеска заседаваше и Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, со единствена точка на дневен ред,  а тоа е капитулантскиот договор кој што нашата влада има намера да го потпише со нашиот јужен сосед. Во однос на тоа можам да го кажам следното. Заклучивме едногласно дека станува збор за решение кое што ...

Read More »