Tag Archives: Протести

Албанија: Баша побара поголема организираност на антивладините протести

Претседателот на Демократската Партија одржа заедничка седница на претседателството на партијата и групата за организационите мерки за продолжување на политичката акција и на протестите закажани за 13 април. Баша побара поголема организација на протестот со цел да биде многу поброен од изминатите два. Според Баша, по враќањето на мандатите опозицијата е мнозинство. Барањето на опозицијата останува непроменето: заминување на владата ...

Read More »

Антивладини демонстранти се судрија со полицијата во Тирана (ВИДЕО)

Анти-владини демонстранти во Тирана ги пробија полициските кордони и се обидоа да го нападнат албанскиот парламент за време на денешниот голем митинг предводен од опозицијата. Полицијата употреби солзавец и водени топови за да ја растера толпата, во која имаше многумина подготвени со гас-маски. Бесната толпа фрлаше камења и чадни бомби кон полицијата и се обиде да ги отстрани „барикадите“ претходно ...

Read More »

Албанската опозиција демантира дека има поддршка од Москва

Лидерот на најголемата опозициска партија, Демократската (ДП), Љуљзим Баша ги отфрли информациите дека обединетата опозиција има поддршка од Москва за одлуката да се откаже од пратеничките мандати и масовните антивладини протести. Баша изјави дека ваквата пропаганда е потсетување на пропагандата од времето на Енвер Хоџа. „Младите луѓе можеби не се сеќаваат. Кога ништо друго не се случувало бил измислуван надворешен ...

Read More »

Полициска опсадна во Тирана забранети зони (ВИДЕО)

Тирана од утринава е практично под полициска опсада бидејќи паралелно со седница на парламентот е закажан и опозициски уличен протест па пратениците на мнозинството во зградата на парламентот се собрале еден час пред почетокот на заседанието, за да избегнат средба со демонстрантите граѓаните не им е дозволено слободно да се движат по улиците на албанската престолнина. Големи полициски сили ги ...

Read More »

Тајани: Во Албанија има граѓанска војна меѓу опозицијата и владата

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, рече дека сегашната ситуација во Албанија е многу опасна за стабилноста на регионот, оценувајќи истовремено дека се води „граѓанска војна“ меѓу тамошната опозиција и влада. Антонио Тајани за време на посетата во САД, каде што се состана со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека тие се многу фокусирани на Балканот, бидејќи „стабилноста ...

Read More »

ОБСЕ со осуда за насилствата на протестот во Тирана

  Мисијата на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Тирана реагираше во врска со синоќешниот протест, осудувајќи ги актите на насилство што се случија. Во официјална реакција, ОБСЕ наведува дека насилството не е одговор за проблемите со кои се соочува Албанија и дека политичкото насилство е казниво. Насилството не е одговор за проблемите на Албанија. Повторно го ...

Read More »

Ескалираа протестите во Тирана (ВИДЕО)

Протестот на албанската опозиција пред Парламентот ескалираше со обид за насилно влегување во законодавниот дом каде парламентарното мнозинство одржуваше седница. Демонстрантите фрлаа тврди предмет врз полицијата, палеа гуми, а полицијата одговори со употреба на солзавец. Првите инциденти беа забележани уште на самиот почеток на протестот, кога им беше попречуван влезот на пратениците во зградата на Парламентот, а беше нападнат и ...

Read More »

Албанската опозиција ќе ги повлекува и градоначалниците

  Откако се откажа од пратеничките мандати албанската опозиција ја разгледува можоста да ги повлече градоначалниците и членовите на општиснките совети низ целата земја. Од опозицијата најавуваат дека нивнот став се очекува да се радикализира по најавениот голем национален протест закажан за 16 март. Лидерот на Републиканската партија, Фатмир Медиу, посочи дека „опозицијата мора да стори се што бараат граѓаните ...

Read More »