Tag Archives: Протести

Албанската опозиција најави откажување од пратеничките мандати

Албанската опозициска Демократска партија одлучи да преземе екстремен чекор кој води кон длабока институционална криза, со откажување на пратеничките мандати. Во изјавата за медиумите, демократскиот лидер Љуљзим Баша изјави дека пред парламентарната група предложил да се откажат од мандатите,во услови, во кои,според него, Парламентот е во рацете на криминалот. -Одлучив да и предложам на парламентарната група и на највисоките партиски ...

Read More »

Насилни анти-владини протести во Тирана (ВИДЕО)

Антивладините протести во Тирана денеска ескалираа пред владината зграда. Стотици демонтранти кои протестираат против владеењето на Еди Рама, се судрија со полицијата пред зградата на премиерскиот кабинет. Дел од нив го пробија полицискиот кордон и со разни предмети, се обидоа да ја демолираат заштитната ограда пред владиниот влез. Во меѓувреме, полицијата со димни бомби и солзавец ја разбиваше толпата. Опозициските ...

Read More »

ОБСЕ апелира на мирни протести во Тирана

  По предупредувањата на албанската полиција за можни обиди за дестабилизација за време на утрешните ативладини протести и заострената реторка на опозициските лидери, со апел за мирни протести, „што е демократско право“, се јави мисијата на ОБСЕ во Тирана. Оттаму наведуваат дека „немирите не се покусиот пат да се дојде на власт“. Изразуваме надеж дека политичкиот протест в сабота нема ...

Read More »

Вонредни безбедносни мерки во Тирана пред утрешните опозициски протести

Пред утрешните антивладини протести во Албанија, кои се очекува да бидат масовни, а се организирани од албанската обединета опозиција, Министертвото за внатрешни работи соопшти дека се преземаат сите потребни мерки за спречување на било каков обид за нивна ескалација. За безбедноста ќе бидат ангажирани над две илјади припадници на полицијата, вклучувајќи ја и специјалната единица, како и припадниците на специјалната ...

Read More »

Албанската полиција предупреди за обид за дестабилизација на протестот на опозицијата

  Неколку дена пред најавениот масовен антивладин протест, што албанската опозиција ќе го одржи на 16 февруари, државната полиција упати порака за внимателност и ја сподели загриженоста со јавноста за „учество на криминалци во протестите“. Државната полиција ја споделува со јавноста загриженоста за учество на митингот на лица со криминални досиеја или поттикнати од трети страни кои имаат за цел ...

Read More »

Шехи: Протести се додека не падне Рама

Масовните протести на опозицијата, кои почнуваат на 16 февруари ќе продолжат се до соборување на Владата на Еди Рама и формирање преодна влада. Ова, во име на обединетата албанска опозиција за тиранската телевизија Ора њуз го изјави Дашамир Шехи, лидер на партијата Движење за национален развој, додавајќи дека протестите ќе бидат уште еден предизвик за опозицијата да ја измери својата ...

Read More »

Студентите продолжија со протестите во Албанија

Иако во помал број поради многу студеното време во Албанија, група студенти денеска одново се собра пред албанската Влада за да протестиратаат, затоа што,како што порачаа, не веруваат на ветувањата на премиерот Еди Рама. Пред Нова година премиерот вети дека ќе бидат исполнети сите наши барања, но тоа е само делумно бидејќи на унверзитетите нема никаква измена во висината на ...

Read More »

Студентските протести во Албанија продолжуваат во јануари

Студентите ги прекинаа протестите и најавија дека ќе ги продолжат следниов месец. Ваквата одлука уследи бидејќи од понеделник официјално почнува одморот за новогодишните празници низ сите универзитети во Албанија. Студентите се обврзаа дека ќе ги продолжат овие протести се до исполнување на нивните економски и академски барања упатени до владата и образовните институции. Повеќе од 2 недели студентите ги бојкотираа ...

Read More »

Масовни студентски протести во Албанија

На масовните студентски протести во Тирана и повеќе градови низ Албанија, денеска им се приклучија и средношколците. Илјадници млади со албански, американски и знамиња на ЕУ и бројни транспаренти во нивните раце ги преполнија улиците во Тирана. По минувањето на веќе познатата рута тие се стационираа пред зградата на Министерството за образование, фрлајќи кон неа со јајца. Владата и објектот ...

Read More »