Tag Archives: путин

Руската државна телевизија воведе емисија посветена на Путин (ВИДЕО)

  Руската државна телевизија започна со емитување на нова неделна емисија посветена на претседателот на земјата, Владимир Путин. Станицата „Русија 1“ ја емитуваше првата епизода на емисијата „Москва. Кремљ. Путин“ во која ги презентира активностите на рускиот претседател при решавање на различни кризи и неговите напори да го одржи контактот со обичните луѓе. Во едночасовната емисија се прикажани и интервјуа ...

Read More »

Путин повторно ќе се кандидира за претседател на Русија

  Рускиот претседател Владимир Путин ќе се кандидира за уште еден претседателски мандат во 2018 година. Тој ги објави своите изборни планови на состанокот со ветераните и работниците од автомобилската фабрика ГАЗ. “Да, јас ќе се кандидирам за претседател на Руската Федерација”, рече Путин. “Русија ќе се движи само напред и во овој поглед ништо и никој нема да го ...

Read More »

Путин и Ердоган се сретнаа во Хамбург

Рускиот претседател Владимир Путин разговараше денеска со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган, нагласувајќи дека во решавањето на кризата во Сирија и во борбата против тероризмот во земјата има сериозен напредок, а тоа се е благодарение на напорите на турската Влада. На средбата, која се одржа за време на самитот на Г-20 во Хамбург, Путин истакна дека во последно време е ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија оствари средба со Претседателот на Руската Федерација (ВИДЕО)

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на дводневната работна посета на Руската Федерација, оствари средба со Претседателот на Руската Федерација, г. Владимир Путин. По средбата, претседателот Иванов рече дека Македонија има јасни стратешки определби и опстојува на нив, несакајќи да наштети никому, води политика на отвореност, негува добронамерни односи на пријателство, соработка и меѓусебна почит. Претседателот ...

Read More »