Tag Archives: република македонија

Иванов-Китаровиќ: Билатералните прашања да се решаваат паралелно со евроинтеграцијата

Република Македонија и Република Хрватска имаат исклучително добри пријателски односи без никакви отворени прашања. Хрватска е голем поддржувач на Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ и НАТО и ќе направи се да го заврши  што побрзо. Отворените прашања со други земји не смеат да се пречка на тој пат. Тие може и мора да се решаваат паралелно со одржување на ...

Read More »

Вселенскиот патријарх Вартоломеј: Бугарската црква не може да биде Мајка Црква на други балкански цркви

Само Вселенската патријаршија може да биде мајка црква на балканските цркви, им кажал вселенскиот патријарх Вартоломеј на професорите и студентите од Православниот богословски факултет во Скопје, Република Македонија на нивната средба во Истанбул. Според него, Бугарската црква не може да помага на други цркви да го решаваат својот статус, туку тоа треба да оди преку Вселенската патријаршија. На професорите и ...

Read More »

Премиерот на Република Словенија во посета на Република Македонија (ВИДЕО)

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, и државниот секретар во МНР, Виктор Димовски, попладнето се сретна со словенечкиот премиер Миро Церар, кој е во официјална посета на Република Македонија заедно со владина и бизнис делегација, а на состанокот беше придружуван од министерот за економија ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија во посета на Азербејџан

  Претседателот Иванов изрази задоволство од континуираниот политички дијалог и од средбите на највисоко ниво, истакнувајќи дека е неопходно нивно ефектуирање во сферата на економската соработка. Во тој контекст, македонскиот претседател истакна дека Република Македонија се залага за зголемување на трговската размена преку конкретни можности за развивање на соработката и стои на располагање за влез на азербејџански директни инвестиции во ...

Read More »

Делегација на словенечката војска во посета на Армија на Република Македонија

  Делегација од словенечката војска предводена од командантот на командата на силите, бригаден генерал Милко Петек, престојуваше во работна посета на Генералштабот на АРМ каде оствари средба со Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски. На средбата со  НГШ на АРМ Величковски, се разговараше за можностите за унапредување на меѓусебната соработка во изведување на заеднички вежбовни активности, како  и ...

Read More »

Mакедонско друштво “Илинден“-Тирана по повод деветгодишнината од основањето додели Благодарници “Илинден”

Претседателот на Mакедонско друштво “Илинден“-Тирана Никола Ѓурѓај, по повод деветгодишнината од основањето и плодната работа на друштвото, донесе одлука да додели Благодарници “Илинден”. Благодарницата се дава на лица за нивните особени заслуги за научниот и стручниот ангажман и перманентните активноси во насока на зачувување и одржување на македонскиот идентитет на припадниците на македонското национално малцинство во Албанија. Предложените лица за ...

Read More »

Претседател на Република Македонија не го потпиша указот за Законот за јазици, пратениците да ги разгледаат моите забелешки

Во извршувањето на функцијата Претседател на Република Македонија секогаш сум пристапувал одговорно и со целосно почитување на Уставот, законите и интересите на граѓаните на Република Македонија. На 11 јануари 2018 година, Собранието на Република Македонија го изгласа Законот за употреба на јазиците, без јавна расправа, без научна дебата, без вклученост на академската и експертската јавност и без опозицијата. Уште пред ...

Read More »

Честитка од претседателот Иванов по повод државниот празник 8 Декември – Свети Климент Охридски

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод празникот Св. Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. Ваше Блаженство, Дозволете ми, од свое име и од името на граѓаните на Република Македонија, Вам лично, на членовите на Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква – Охридска ...

Read More »

Потпишан Протокол за организирање денови на културата во Македонија и Русија

  Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ и амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија Олег Шчербак денеска потпишаа Протокол меѓу министерствата за култура на двете земји за организирање Денови на македонската култура во Русија во 2018-та и Денови на руската култура во Македонија во 2017 година. Деновите на македонската култура во Руската Федерација е предвидено да се одржат во текот ...

Read More »