Tag Archives: Русија

Русија: Сите факти и тајни информации за Московскиот Кремљ

Кога бил изграден московскиот Кремљ? Во Русија има околу 20 кремели (тврдини), но кога луѓето го слушаат зборот „кремљ“, автоматски мислат на седиштето на моќта на Москва. Првите населби на територијата датираат од бронзената доба (2 век п.н.е.). Самиот „град  Москва“ е основан во 1156 година од страна на кнезот Јуриј Долгоруки и бил направен од даб. Од 1366 до 1368 ...

Read More »

Лавров го повика Ирачки Курдистан на дијалог со Багдад

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика властите на Ирачки Курдистан на дијалог со Багдад за да се избегне појава на нови „извори на нестабилност“. Ги разбираме тежнеењата на курдскиот народ кои се однесуваат на јакнење на нивниот идентитет. Но сметаме дека исполнувањето на тие тежнеења може да биде спроведено само по пат на дијалог со ирачката Влада, ...

Read More »

Шпигел: Таен извештај на НАТО не би можеле да се одбраниме од евентуален напад на Русија

НАТО не би бил во состојба да одговори на евентуалниот напад на Русија, се наведува во тајниот извештај на Алијансата во кој германското списание Шпигел имал увид. Во документот насловен како „Извештај за напредокот по прашањето за зајакнување на капацитетот на одвраќање и одбрана на Алијансата“, се наведуваат значајни недостатоци во структурата на НАТО. Командната структура на НАТО, што „атрофираше“ ...

Read More »

Мировниот договор меѓу Јапонија и Русија ќе биде во корист на двете земји

Јапонскиот премиер Шинзо Абе рече дека потпишувањето мировен договор со Русија ќе биде во корист на двете земји. Според веста на јапонската агенција „Киодо“, премиерот Абе во говорот на островот Хокаидо во врска со мировниот договор со Русија рече дека потпишувањето на истиот ќе биде во корист на двете земји. Премиерот Абе во говорот рече дека враќањето на Јужните Курилски ...

Read More »

Расте трговската размена меѓу Македонија и Русија

Трговската размена меѓу Република Македонија и Руската Федерација до крајот на август оваа година пораснала за 23,9 отсто. Република Македонија и Руската Федерација од јануари до август оваа година оствариле трговска размена во износ од 144,8 милиони американски долари. Минатата година, за истиот период (јануари-август) размената меѓу двете земји изнесувала 116,9 милиони американски долари. Притоа, во осумте месеци од годинава ...

Read More »

Концерт на класични руски песни во Тирана

Руската амбасада во Тирана, во соработка со Симфонискиот оркестар на Државната Радиотелевизијата ТВШ, организираше концерт на класични руски песни. Во Тирана за прв пат, уметници од Русија: сопрано Јелена Ајушева и диригентката Ана Волченко. Концертот се одржа во салата на Православната катедрала “Воскресение на Христос”.

Read More »

Санкт Петербург прогласен за европска престолнина на туризмот

На конкурсот за третиот по ред „туристички Оскар“ за наградата World Travel Awards, рускиот град во најтесниот избор ги победи Рим и Виена. „Северната руска престолнина“ Санкт Петербург трета година по ред стана добитник на  World Travel Awards која важи за „туристички Оскар“. Во најтесниот избор во категоријата „најдобра градска туристичка дестинација во Европа“ конкуренти му беа Рим и Виената, а на церемонијата која ...

Read More »

Две години затвор за лидерот на кримските Татари

Судот на Крим го осуди влијателниот лидер на кримските Татари, Илми Умеров, на две години затвор поради повикот за сепаратизам. Русија по присоединувањето на Крим во 2014 година усвои закон со кој се забранува оспорување на тој чин. Илми Умеров е поранешен заменик-претседател на Меџлисот, репрезентативно тело на кримските Татари, кое кримскиот Врховен суд го забрани во април прогласувајќи го ...

Read More »

Во Сирија убиен руски генерал

Генерал Валериј Асапов воен советник со висок ранг во Сирија бил убиен во ракетен напад на ДЕАШ кај Дејризор во Сирија, јавува Раша тудеј. Раша тудеј се ослонува на соопштение на Министерството за одбрана на Русија во кое се вели дека генерал Асапов командант на 5 армија тешко бил повреден во ракетен напад на ДЕАШ, по што подлегнал на повредите. Инаку генерал Асапов им ...

Read More »

Газпром ќе ги зголеми инвестициите во „Турски поток“

Енергетскиот гигант „Газпром“ во текот на оваа години би можел да ги зголеми инвестициите во проектот за изградба на гасоводот „Турски поток“ за дополнителни 50 милијарди рубљи (720 милиони евра), соопшти денеска руската компанија. Ваквата одлука е донесена на денешното заседание на Советот на директори на „Газпром“, на кое се расправало за инвестициската програма на компанијата за 2017 година. Претходно ...

Read More »