Tag Archives: сирија

Руските сили се подготвуваат за патролирање во Сирија

Руски сили влегле во сирискиот град Кобани за да започнат со патролирање според новиот договор постигнат со Турција. Од руското Министерство за одбрана, се наведува дека членови на руската воена полиција се состанале со локалната администрација за да се договорат за соработката во остварување на мисијата. Вчера лидерите на Русија и на Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, се ...

Read More »

Русите влегоа во американска воена база во Сирија (ВИДЕО)

  Руските новинари објавуваат видео-снимки од базата на САД во близина на сирискиот град Манбиџ, која американските војници ја напуштија во брзање додека се повлекуваа од Сирија. Руските трупи во придружба на сириските владини сили го искористија настанатиот „вакуум на моќта“, објавува „Њузвик“. Во описот на снимките објавени од руските медиуми, честопати е наведен слоганот „Манбиџ е наш!“.

Read More »

Во Сирија и во Ирак загинале 26, Албанци

Албанци Според извештајот на безбедносните агенции за минатата година, 144 државјани на Албанија се придружиле на Исламска држава во Сирија и Албанија, убиени се 26 Албанци. Вкупно 144 лица се наоѓаат на боиштата во Сирија и во Ирак од кои 79 се мажи, 27 жени и 38 деца. Од нив 45 се вратиле во Албанија – 30 мажи, седум жени ...

Read More »

Силни експлозии во воена база близу Дамаск

Силни експлозии го потресоа сирискиот воен аеродром во близина на Дамаск во текот на ноќта. Државните медиуми соопштија дека експлозите се случиле во депото за муниција, иако според други извори аеродромот бил цен на издраелски воздушен напад. “Воздухопловната база Ал Мазе, во западното предградие на главниот град, беше цел на “можна израелска ракета, која го погоди складиштето за муниција и ...

Read More »

Сирија: Манастирот „Света Текла“ во Малула, повторно отворен за посетителите

Веднаш штом градот беше ослободен, еден од најдревните православни манастири „Света Текла“ во Малула, Сирија, одново ги отвори своите врати. Монахињите што претходно беа принудени да го напуштат манастирот поради војната, најпосле успеаја да се вратат. „Сите се грижеа многу за монахињите; нив навистина сите ги сакаат. Парохиите се грееја на нивната духовна срдечност. Веднаш штом слушав дека реонот е ...

Read More »

Сирија: Пронајдено подземно христијанско засолниште од III – IV век

Сириските археолози открија таен подземен премин и засолниште каде Христијаните од првите векови се засолнувале од гонењето на римските власти. Подземниот тунел се наоѓа во реонот на градот Манбиџ, на север од земјата, каде што во древниот период се наоѓал градот Ерапол, поранешниот центар на римската провинција Еуфрат. Со продолжувањето на археолошките истражувања, кои беа во прекин 2 години поради ...

Read More »

Катастрофалната ситуација во Сирија ги обедини православните, коптите и унијатите

Нападот на американските, британски и француски воени сили против Сирија ги обедини православните, коптите и унијатите во Сирија. Патријарсите на Антиохија, патријархот Антиохиски. Јован, патријархот на Коптите во Антиохија  Игнатиј и Патријархот на Мелкитската католичка патријаршија Јусеф I Абси, потпишаа заедничка декларација за осуда на нападите, оценувајќи го чинот како насилен напад со јасно кршење на меѓународниот закон и статутот ...

Read More »

Нуклеарна бомба врз Сирија што предизвикале земјотрес (ВИДЕО)

Сириската војска соопштила дека вчера ракети погодиле неколку воени бази во провинциите Хами и Алепо, во, како што окарактеризирала, новата агресија на нејзините непријатели, пренела државната телевизија. Иранската агенција “Isna” објавија, цитираат странски извори, дека во вчерашните ракетни напади на северот на Сирија биле убиени најмалку 40 луѓе, а ранети биле 60, нагласувајќи дека меѓу жртвите има и 18 Иранци, ...

Read More »

Асад пристигна на работа по нападите во Сирија (ВИДЕО)

Сириското претседателство објави видео снимка на Твитер, покажувајќи го претседателот Башар Ал Асад оди на работно место по нападот предводен од САД како одговор на наводниот напад со хемиско оружје видео записот трае неколку секунди, покажува Асад во костум и со куфер одење до влезот на зградата со мермер. Видеото е објавено во саботата наутро, по САД, Велика Британија и ...

Read More »

Први снимки од воздушните напади во Сирија (ВИДЕО)

  САД, Велика Британија и Франција извршија воздушни напади на цели во Сирија, се појавија видео снимки и фотографии од Дамаск. Снимките се од ноќта во главниот град на Сирија, Дамаск. Нападот во Сирија е изведен како одговор за наводното користење хемиско оружје во Дума за што Русија вели дека нема докази. Пентагон претходно соопшти дека мети на нападот биле ...

Read More »